Zahraniční tisk o iráckém stavu nouze

Zahraniční noviny píší o tom, že Suha Arafatová obviňuje palestinské úředníky. Také tvrdí, že irácký stav nouze napáchá víc škody než užitku a že slovenská koalice útočí na maďarské kolegy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Manželka Jásira Arafata, Suha, obvinila palestinské úředníky, že chtějí jejího muže pohřbít zaživa. Stalo se tak živě ve vysílání jedné celoarabské televizní stanice, informuje izraelský list Hárec. Bývalý palestinský premiér Mahmúd Abbás, jeho nástupce Ahmed Kurája a ministr zahraničí Nabil Šaás se vydali do Paříže navštívit svého vůdce. Podle některých informací je Jásir Arafat v kómatu a palestinské politické špičky hodlají v úterý požádat o jeho odpojení z přístrojů. Tehdy také ohlásí jeho smrt a převezmou moc v Palestině.

Právě tyto dohady zřejmě vyvolaly hysterickou reakci Arafatovy ženy. Apeluji na arabský lid! Do Paříže jede skupina těch, kteří chtějí dědit, křičela do telefonu v živém vstupu. Suha Arafatová pak palestinské politiky obvinila z konspirace a snahy pohřbít Arafata zaživa. Abú Amar je v pořádku a brzy se vrátí domů. Bůh je velký, dodala ke stavu svého muže. Píše izraelský Hárec.

Irácká vláda vyhlásila pohotovost, napsal saudskoarabský list Arab News. Ta ale může nadělat víc škody než užitku, upozorňuje deník. O stavu nouze rozhodl irácký premiér Aláwí. V době prezidentských voleb ve Spojených státech totiž v Iráku rostlo násilí. George Bush ale tentokrát zasáhnout nemohl. A Ajád Aláwí by stejně neudělal nic, co by mohlo Bushovo znovuzvolení ohrozit. Vítaný důvod pro stav pohotovosti poskytla Aláwímu plánovaná invaze do Fallúdži.

Šedesátidenní stav pohotovosti se bude týkat dvou třetin území Iráku, třinácti provincií. Nejvíc se projeví asi právě během operace ve Fallúdži. Stav nouze totiž umožňuje vládě uvalit přísné embargo na informace nebo uvěznit v podstatě kohokoliv. Iráčanům to bude připadat jako návrat starých špatných časů. Teď přitom ze všeho nejvíc potřebují víru, že o budoucnosti země rozhodnou sami v demokratických volbách, bez autoritativních diktátorů, myslí si deník Arab News.

Šéfkorespondent německého nedělníku Welt am Sonntag je známý také jako spisovatel historicky biografií postav třetí říše a jako autor nových dějinných pohledů. Na stránkách die Weltu publikuje jeden z nich. Jmenuje se "Pád Berlínské zdi byl výsledkem komplotu." Patnácté výročí pádu berlínské zdi totiž připadá na úterý.

9.listopad byl výsledkem mocenského souboje mezi reformisty a stoupenci tvrdé komunistické linie. Gorbačov chtěl Pěrestrojku/Přesvtabu také pro NDR, aby tak zajistil přežití SSSR. Podle autora článku nešlo o pokojnou revoluci, ale od počátku Moskvou zinscenový pokus, jak zdolat ortodoxní komunistické vedení SED. Plán už počátkem 80. let rozpracoval tehdejší šéf KGB Jurij Andropov. Byl to koncept záchrany socialismu a zajištění sovětské světového vlivu. Zapojit se měly všechny země RVHP, ale někteří ortodoxní straničtí vůdci se odmítali podřídit. Zvláště silný odpor přicházel z Východní Berlíně, připomíná die Welt. Honecker dokonce zakázal některé sovětské filmy a noviny. Gorbačov proto vsadil na Hanse Modrowa, stranického šéfa z DD a náměstka státní bezpečností Markus Wolf. Kromě toho posiloval Kreml od jara 1989 tlak na Východní Berlín. A tak Gorbačov společně se spřízněným maďarským vedením postupně otevíral železnou oponu na rakouských hranicích, kudy 11. září 89 vyjeli na Západ tisíce východních Němců. 25. se už v Lipsku konala první protestní demonstrace, počátkem října vznikla východní SPD. 17. Honecker odstoupil, ale protesty pokračovaly až padla zeď: Cesta ke Glasnosti a Perestrojce podle sovětského vzoru byla otevřena. Ale už bylo pozdě. 9.listopadu nabral vývoj směřující k německé jednotě nezadržitelnou dynamiku, cituje závěrem die Welt Markuse. A sám Gorbačov se prý dlouho nemohl vzpamatovat z toho, jak se mu jeho inscenace pokojné revoluce vymkla z rukou.

Slovenská vládní koalice bojuje jako jeden muž proti maďarské nacionální straně SMK. Koaliční tažení označují někteří pozorovatelé za snahu vyštípat maďarské kolegy ze slovenského parlamentu. Přitom, kdyby se o používání maďarštiny v parlamentu hlasovalo před vstupem do Evropské Unie, nejspíš by se nezvedl ani jeden hlas proti, píše se v slovenském deníku Sme. Tehdy jsme totiž byli vzornou kandidátskou zemí, teď jsme za vodou. A můžeme kopat, pokračuje list.

Zaútočit na SMK si tehdy nedovolil ani Vladimír Mečiar - a to už je co říct. Teď se ale prezident s premiérem do maďarské menšinové strany pustili s plnou vervou a přidává se i opozice. HZDS a Směr chystají do příštích voleb protimaďarskou koalici, upozorňuje deník Sme.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková, Julie Rákosová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme