Zahraniční tisk o irském referendu

Nizozemci blokují Slovákům vstup do Evropské unie, v Indii se mění tradiční kastovní systém, Američané by teď neměli válčit s Irákem - to jsou vedle irského referenda hlavní témata, jimž se věnuje dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z irského referenda vyplývají pro Polsko tři poučení, píše v dnešním vydání listu Gazeta Wyborczsa jeho šéfredaktor Adam Michnik. Z jeho komentáře cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák cituje z polského tisku

Nejen Češi mají problémy se vstupem do Evropské unie. Nizozemsko blokuje i vstup našeho východního souseda, informuje slovenský deník Pravda. Podle nizozemské vládní Liberální strany za svobodu není Slovensko na vstup do Unie připraveno. Nizozemsku se nelíbí ani připravenost dalších kandidátů Polska a Lotyšska. A to přesto, že komise Unie tyto kandidáty před nedávnem doporučila. Nizozemci zejména odsuzují všudypřítomnou korupci a nedostatečnou hygienu potravin na Slovensku. Neochota k rozšíření unie není jen výsledkem šetření evropské komise, ale vzniká z hlubší krize v nizozemské vládní koalici.

Na Slovensku budí postoj Nizozemců značnou nelibost. Jestli nejsou Nizozemci spokojeni se stavem naší země, ať se k nám nejdřív přijedou podívat, vzkazuje slovenský ministr zahraničí přes slovenský deník Pravdu.

Americký list The New York Times se pozastavuje nad postojem Bílého domu. Po útocích na Bali si Spojené státy a jejich spojenci uvědomili, že se ocitli v konfliktu, který bude trvat ještě hodně dlouho. Americký prezident Bush ho nazval válkou proti terorismu. Jeho kabinet se ale zajímá o válku v Iráku, kterou může vyhrát, místo o tu, kterou vyhrát musí. Irák je sice pro Ameriku odvěkým nepřítelem číslo 1, ale neexistuje žádný důkaz, že by byl napojen na teroristickou Al-Kajdu. Proč se tedy Spojené státy soustředí právě na něj?

Jde o setrvačnost a o mocenské snahy Washingtonu. Jak jinak si vysvětlit, že George Bush požádal indonéského premiéra, aby zatím nezakročil proti původcům atentátů na Bali. Nejen Indonésie, ale i další arabské státy se tak ocitly v patové situaci: budou-li vyčkávat na zásah Američanů, teroristé mohou v jejich zemi rozpoutat peklo, zakročí-li sami, nemohou počítat s pomocí USA. Dnešní teroristé ale neuznávají hranice a zaútočit mohou kdekoliv. Bushova vláda si musí uvědomit, že válku proti teroru nemůže vyhrát sama. I proto by si měla hýčkat spojence. I proto je každá pochybnost evropských spojenců tak cenná. Hlavní ale je nezakrývat řešení letitých sporů válkou proti teroru. Ještě není nic ztraceno, optimisticky dodávají newyorské Timesy.

Indický deník Hindu informuje o epochálním obratu, který nastal v kastovní společnosti hinduistické Indie. Nová vize, kterou předložila politická partaj Dalitů, nejnižší z kast, by měla změnit postavení takzvaně nedotknutelných. Ti stojí, kvůli tomu, že se narodili jako Dalité, na okraji společnosti a často nemají žádnou možnost, jak svůj život změnit. Jedinou šancí je přestup k jinému náboženství, který právě političtí vůdci Dalitů podporují.

Věc má ale svůj háček: nejvyšší kasta Hindů, reprezentována vládou, s konvertity nesouhlasí - ubírají jim totiž voličské hlasy a také otřásají tradičním privilegovaným postavením Hindů. Vláda se domnívá, že katolická církev přijímá do svých řad chudé, nevzdělané lidi, kterým slibuje sociální rovnoprávnost. To podle ní odporuje článku indické ústavy, který zakazuje konverzi z donucení. Katoličtí kněží se brání: možnost přestupu k jinému náboženství je dán Listinou základních práv a svobod. Vláda by se teď neměla soustředit na žabomyší války s církví. Ať se raději pokusí změnit nerovnoprávný sociální systém, radí indický list Hindu.

Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme