Zahraniční tisk o Ivanu Lexovi

Pro všechny slovenské deníky je návrat bývalého ředitele slovenské tajné informační služby Ivana Lexy tématem číslo jedna. List SME, který kauze věnuje téměř pět stran, mimo jiné píše, že Lexův návrat se odehrál v době, která je nejvhodnější pro současnou vládní koalici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

HZDS je v jiné pozici. Pokračuje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová:

Přehrát

00:00 / 00:00

R.Havranová: Slovenský tisk o I. Lexovi

Německý kancléř uviděl příležitost a zbavil se ministra obrany, napsala dnes vídeňská Presse. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí však nebylo ani tak definitivní objasnění otázky, zda se Rudolf Scharping prohřešil přijetím honorářů a svými kontatky ve zbrojním průmyslu. Mnohem víc se na jeho propuštění podepsala skutečnost, že tohoto ministra už není dobré držet, má-li mít SPD v podzimních volbách alespoň jiskřičku naděje. Scharpingův pád je v první řadě osobní tragédií.

Muž, který byl v SPD považován za kandidáta na post kancléře, se stal výsměchem Schröderova kabinetu. Není ale jisté, že ten, jemuž se smůla lepí na paty, nevzejde z celé kauzy mediálně posilněn. Scharpingův pád je i pádem Schrödera. Jeho funkční období skončí přesně tak, jak začalo: žalostným výběrem spolupracovníků, dodává dnešní Die Presse.

Návštěvě polského prezidenta Aleksandra Kwašniewského ve Spojených státech se věnuje varšavský list Rzeczpospolita. Cituje z něj náš zpravodaj v Polsku Pavel Novák:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polský tisk

V porovnání s válkou proti terorismu v Afghánistánu a Čečensku by se mohl spor o neobydlený petrželový ostrov o velikosti fotbalového hřiště zdát nevinný. Přesto je lidskoprávní pozadí španělského i marockého chování alarmující, poznamenává německý deník Tageszeitung. Ani jedna ze stran se nedrží zásady smírného řešení konfliktu. Porušili ustanovení Charty OSN a rozhodli se pro pěstní právo. Svůj nárok na ostrov by však měla rabatská vláda uplatnit politickou cestou, místo toho, aby jej obsadila vojáky.

Milan Kopp, Radka Průšová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme