Zahraniční tisk o izraelském premiérovi

Kromě osoby izraelského premiéra Ariela Šarona se zahraniční noviny věnují také summitu Ligy arabských států v Bejrútu a mírové iniciativě saúdskoarabského korunního prince Abdalláha. Podle Die Weltu je jeho návrh ojedinělý a pokrokový. Listy si také všímají napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropou a rozebírají příčiny rakouského antimilitarismu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Osobě izraelského premiéra Ariela Šarona se v souvislosti s arabským summitem v Bejrútu věnuje jeden z nejrespektovanějších a nejumírněnějších arabských deníků Al-Haját. Deník je považován za libanonský, ale hlavní redakci má v Londýně. Více už z Bejrútu zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: Al-Haját o Šaronovi

Mírový návrh korunního prince Abdalláha vznikl v Saudské Arábii, přesto se ale některým zdá, že byl vymyšlen ve Spojených státech, napsal dnes německý Die Welt. Ať už ale vznikl kdekoliv, jeho existence závisí na tom, jak bude v Bejrútu přijat. Nabídka normalizace vztahů s Izraelem od arabské země je ojedinělá a pokroková. A reakce ze strany blízkovýchodních států odrážejí na jedné straně starou rivalitu o politické vedení, na druhé pak obavy z úmyslů Američanů a Izraelců. To, jak bude nakonec princův návrh přijat, záleží nejen na průběhu izraelsko-palestinských jednání, ale i na míru uvnitř samotné Saudské Arábie, dodává Die Welt.

Spojené státy bojují v Afghánistánu, snaží se zprostředkovat mír v arabsko-izraelském konfliktu, americké jednotky jsou na Filipínách i v Kolumbii. To poslední, co by ještě potřebovaly, je hádka s Evropou, napsal americký Washington Post. Přesně k tomu ale došlo.

Evropu podráždila ocel, nejasnosti okolo konflikt v Iráku a hlavně to, že Washington se z evropského pohledu stal nepředvídatelný a impulzivní - všechno to jim drásá nervy. Bushovy záměry s takzvanou osou zla vyvolaly šok. Vazba na Irák, Írán a Severní Koreu pro ně postrádá smysl. Co tak vážného se v uplynulých měsících stalo, že je nezbytné Saddáma Husajna odstranit? Možná existuje odpověď, ale Evropané ji potřebují slyšet. Podle některých z nich si chce Bush vyřídit se Saddámem jen osobní účty.

O domově pacifistů píše rakouský týdeník Profil. Proběhly přehlídky a kampaň s plakáty i televizními spoty. Armádě nemůže být dávána vina. Opravdu se snažila popularizovat své jednotky, i když výsledek je vážně ubohý. Rakušané nechtějí platit za obranu země. Basta...

Příčin antimilitarismu je několik: vzpomínky na rok 1934, kdy jejich armáda pod tlakem německých nacistů zakročila proti vlastnímu lidu, i to, že spolková armáda je špatně vybavená a vedená nedostatečně kvalifikovanými lidmi. I jen jediné euro věnované armádě se Rakušanům zdá příliš. A tak požadavek sociálních demokratů a zelených, aby se o nákupu stíhaček konalo referendum, není žádný husarský kousek. Poctivější je v této kauze Jörg Haider, který navrhuje, aby místo o nákupu stíhaček proběhlo referendum o budoucnosti rakouské obranné politiky, dodává vídeňský Profil.

Další vídeňský list, deník Die Presse přináší komentář, ve kterém věnuje pozornost novému navigačnímu systému Galileo. Se satelitním systémem Galileo dosáhne Evropská unie ke hvězdám.

Každopádně alespoň ekonomicky. Ročně by totiž měla za "civilní" použití Galilea získat zhruba 500 milionů eur. A zároveň si dělá plány vojenské. Galileo je dalším krokem k vojensko-strategické emancipaci Evropské unie od Spojených států. Tvrzení, že v evropské obranné a bezpečnostní politice se bez Washingtonu nic nehne, bude po odstartování Galilea nejisté. Od teď bude moct Galileo i v případě evropské bezpečnostní politiky říct: "A přece se točí," dodává Die Presse.

Jiří Hošek, Radka Průšová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme