Zahraniční tisk o izraelsko-palestinských jednáních
Zahraniční tisk se zabývá rozhodnutím izraelské vlády pozastavit výstavbu židovských osad na palestinských územích a propustit 441 palestinských vězňů. Německé deníky si všímají plánu dvou studentů na vraždění na střední škole v Kolíně nad Rýnem. Rakouský deník Der Standard věnuje pozornost dálniční spojení mezi Vídní a Bratislavou a ptá se, proč už podobná rychlostní komunikace nespojuje také Vídeň s Prahou. Podle listu je částečně vina i na Češích. Americký deník USA Today zjistil, že bezdomovci nepředstavují jen hrozbu majetkové kriminality, ale stále vyšší riziko sexuálních zločinů.
Podle deníků a internetových serverů oznámil Izrael propuštění palestinských vězňů krátce před blízkovýchodní konferencí v Annapolisu. Záměr je jasný - pomoci palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi a také Američanům, pro které by ztroskotání schůzky bylo velmi nemilé. Americký internetový server American Thinker.com zdůrazňuje, že v sázce je americká prestiž. "Do určité míry je v sázce skutečně americká prestiž, a proto lze očekávat, že izraelský premiér Ehud Omert i Abbás se na něčem konkrétním v Annapolisu dohodnou. Jiný výsledek by byl ranou americké diplomacii na Blízkém východě a to nechce a ani si nemůže dovolit žádná strana," píše server.
Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje, že pozastavení výstavby osad a příslib propuštění palestinských vězňů si na Izraelcích vynutili Američané. Pro ně i pro Izraelce je nakonec důležité, aby se konference zúčastnili vysocí představitelé arabského světa. Zatím se zdá, že do Annapolisu dorazí jen arabští velvyslanci. "Pro izraelskou vládu je tento vývoj určitě zklamáním, protože je hodně závislý na palestinských očekáváních a na tlaku Ligy arabských států. Ta se teprve ve čtvrtek rozhodne, jestli se konference v Annapolisu zúčastní. Zatím mnoho států dává najevo, že vyšle jen velvyslance, a to by bylo pro prezidenta George Bushe ponížení," píše německý deník.
"Izraelská iniciativa je proto vnímána jako součást izraelského plánu dostat na konferenci co nejvíce arabských států," dodává k tomu internetový server Canada.com.
Izraelská média nad vládní iniciativou vyjadřují pochyby. "Předchozí propouštění vězňů Abbásovi nijak nepomohla, a proto by v tom Izrael neměl pokračovat. Jde o vězně zadržené z bezpečnostních důvodů. Ti, kteří půjdou na svobodu, se sice nezúčastnili krvavých útoků proti Izraelcům, ale to jen proto, že k tomu nedostali čas ani příležitost," uvádí například server Israelinsider.com.
Izraelský deník Jerusalem Post cituje náčelníka generálního štábu izraelské armády šéfa Gabi Aškenazyho, podle kterého je propuštění vězňů chybou. "Podle Aškenaziho není důvod k jejich propuštění a už vůbec ne do pásma Gazy, které kontroluje Hamás. Propuštění neprospěje Abbásovi, ale může jít na ruku Hamásu," uvádí deník.
Německé deníky obracejí pozornost na zvláštní okolnosti plánovaného vraždění v gymnáziu Georga Büchnera v Kolíně nad Rýnem. Oba žáci svůj vražedný plán vyvěsili na internetu a tam si ho všimla spolužačka, která zalarmovala policii. To už oba mladíci záměr odvolali. Jeden pak spáchal sebevraždu skokem pod tramvaj. Druhý je z rozhodnutí státního žalobce na svobodě, ale dobrovolně podstoupí psychiatrické šetření. Policie podle deníků zabránila něčemu, co se už vůbec nemělo uskutečnit. Přesto jde o varování, protože je v živé paměti nedávný masakr na finské střední škole.
Německý deník Volkstimme především nesouhlasí, aby se o plánovaných zločinech proti spolužákům hovořilo jako o zločinech spáchaných z pominutí mysli, neboli v amoku. "Na činy mnoha současných pachatelů posedlých amokem se tento popis amoku nehodí. Nejsou totiž spontánní, jsou plánované a pečlivě připravované," uvádí deník.
Nad plánem mladíků se zamýšlí také německý list Die Zeit. Podle něho se od střelby na americké střední škole Columbie v roce 1997 odehrálo podobných případů v celém světě 66. Stěží existují statistiky o tom, kolik podobných útoků bylo včas zmařeno nebo na ně prostě nedošlo. Důvody pro proměnu studenta ve střílejícího šílence jsou totiž mnohostranné. Patří k nim sociální izolace, šikana, společenský tlak a možná i agresivní počítačové hry. "Důležité jsou proto chystané a mnohde realizované kurzy prevence, ve kterých se žáci učí vypořádat se s vlastní agresivitou a hněvem. Na vytvoření školního klimatu bez násilí se musejí podílet také učitelé a rodiče, aby se outsidery dařilo znovu začlenit," píše Die Zeit a pokračuje: "Důležité je prosazovat týmovou práci a semináře o řešení konfliktních situací, aby se podařilo nastolit ve škole ovzduší bez psychického a fyzického násilí."
Rakouský Der Standard chválí čerstvě otevřené dálniční spojení mezi Vídní a Bratislavou, ale zároveň se ptá, proč trvalo postavení dálnice tak dlouho. Vinu v tomto případě dává rakouské vládě, která se stavěla zpočátku proti integraci bývalých sovětských satelitů do Evropy. Ale ani to nezabránilo Slovákům, aby se nedostali na rakouský pracovní trh. "Teď se hra opakuje v případě dopravního spojení s Českem. Severní dálnice směrem k Brnu postupuje hlemýždím tempem a konečná trasa rychlostní komunikace neexistuje ještě ani v podobě plánu. Trochu viny na tom nesou i Češi. Politici obou států si totiž dávají pocítit vzájemnou odtažitost. I bez temelínských blokád je cesta z Lince do prosperující české metropole spíše překážkovým během. Spojení do Prahy bude stejně jednou hotovo, ale asi také s desetiletým zpožděním. A při slavnostním otevření pak padnou otázky, proč se ministr dopravy Werner Fayman nedohodl včas s českým kolegou, aby urychlil tento projekt, který je pro rozvoj regionu tak důležitý," píše Der Standard.
Americký deník USA Today zjistil, že bezdomovci nepředstavují jen hrozbu majetkové kriminality, ale stále vyšší riziko sexuálních zločinů. Průzkum ve většině Spojených států totiž ukázal, že se řada lidí nestává bezdomovci ze sociálních důvodů, ale proto aby se vyhnuli policii. Z amerického listu čte zpravodaj Českého rozhlasu v Americe Alexandr Pícha.
Průzkum deníku USA Today ukázal alarmující čísla. Ve mnoha amerických státech se vzdávají své adresy se stovky lidí, kteří byli v minulosti odsouzení za sexuální zločiny. Na policii, kam se mají pravidelně hlásit, udávají adresy jako "stan blízko cyklistické stezky, za hřbitovem" nebo "hájek u nákupního střediska". Policii to pak znesnadňuje sledování takzvaných "sexuálních predátorů", u kterých hrozí nebezpečí, že by se ke své trestné činnosti mohli vrátit. Státy jako Kalifornie, Connecticut, Florida, Illinois, Maine a další hlásí, že počty sexuálních útočníků mezi bezdomovci narůstají. Kvůli liberálnímu americkému zákonodárství jsou přístupy v každém státě různé. Někde těmto bezdomovcům jen zakazují zdržovat se v blízkosti škol a dětských hřišť, ale třeba v Georgii může být bývalý sexuální delikvent bez adresy bydliště i zatčen. Podle USA Today představují největší nebezpečí sexuální zločinci, kteří se po propuštění vůbec nezaregistrují a rovnou volí život anonymního bezdomovce.