Zahraniční tisk o jednání Tonyho Blaira s Visegrádskou čtyřkou

Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky napsali dopis Tonymu Blairovi. Americký deník Charlotte Observer vycházející v Severní Karolíně píše o plánované popravě tisícího odsouzeného ve Spojených státech. Rusko patří mezi největší výrobce pirátských kopií filmů a hudby. Francie si dnes připomíná výročí bitvy u Slavkova, která se odehrála před dvě stě lety, píše britský deník The Times. Na prezidenta Chiraca a na současnou francouzskou vládu však dopadá kritika za vlažný přístup k této významné události.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Předsedové vlád zemí Visegrádské čtyřky napsali dopis Tonymu Blairovi. Nikoho nepřekvapuje, že ho redakce britských Financial Times nezveřejnila. Jedná se totiž o výborné noviny a nehodí se k nim takoví podprůměrní autoři. A to zejména pokud lobují jen sami za sebe, konstatuje slovenský deník SME. Tato nátlaková akce předsedů vlád měla jediný cíl a to, aby se finanční perspektiva schválila ještě letos v prosinci.

Problémem sporu nejsou zásadní principy, jako například soudržnost či solidarita, ale míra přerozdělování finančních prostředků. Pochopitelně o jejich přerozdělování mají čistí příjemci jinou představu než čistí přispěvatelé, píše list. Mnozí představitelé bohatých států čelí doma problémům, o jakých se Visegrádské čtyřce ani nezdá. Jen co na francouzských předměstích dohořela auta, stávkovali nejdříve francouzští učitelé, pak železničáři a nakonec absolventi škol.

Visegrádská čtyřka říká, že jde o mnoho. Ano, ale především jde Dzurindovi, Paroubkovi a maďarskému premiérovi Ďurčánymu o mnoho volebních hlasů v dalších parlamentních volbách, uzavírá deník SME.

Americký deník Charlotte Observer vycházející v Severní Karolíně píše o plánované popravě tisícího odsouzeného ve Spojených státech. Agentura Reuters před malou chvílí vydala zprávu, že odsouzenec Kenneth Lee Boyd už byl popraven.

List Charlotte Observer k tomu píše. Trest smrti byl v USA obnoven v roce 1976. Toto ponuré výročí přilákalo do města Raleigh v Severní Karolíně odpůrce trestu smrti a novináře z celého světa, informuje deník. Kenneth Lee Boyd, veterán z války ve Vietnamu, byl v roce 1994 odsouzen za vraždu své manželky a jejího otce.

Mluvčí guvernéra státu Severní Karolína ve středu oznámil, že se guvernér ještě nerozhodl, zda odsouzenému udělí milost. Od jeho nástupu do úřadu v roce 2001 bylo v Severní Karolíně vykonáno dvacet dva poprav. Odpůrci trestu smrti znovu připomněli, že trest smrti byl zrušen ve 118 zemích světa. Nedávný průzkum ale ukázal, že jenom v Severní Karolíně se pro trest smrti za vraždu prvního stupně vyslovilo šedesát jedna procent obyvatel, uzavírá The Charlotte Observer.

Rusko patří mezi největší výrobce pirátských kopií filmů a hudby. Levná cédéčka nebo DVD můžete koupit na každém kroku. V Moskvě se ale místní orgány rozhodly, že budou proti padělkům bojovat. Deník Izvěstija ve svém komentáři ale toto snažení zpochybňuje. Více podrobností zjišťoval moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Francie si dnes připomíná výročí bitvy u Slavkova, která se odehrála před dvě stě lety, píše britský deník The Times. Na prezidenta Chiraca a na současnou francouzskou vládu však dopadá kritika za vlažný přístup k této významné události. Ozývají se názory, že Paříž se více věnovala oslavám své porážky u Trafalgaru než válečnému triumfu u Slavkova, kde Napoleon svým vítězstvím změnil chod světových dějin.

Více než čtyři tisíce nadšenců se o nadcházejícím víkendu chystá uskutečnit rekonstrukci bitvy. Samotného Napoleona si zahraje Američan Mark Schneider. Ale francouzská vláda se drží zpátky. Oslav dvoustého výročí bitvy u Trafalgaru se zúčastnila britská královna i Tony Blair. Ale v případě Slavkova to bude tristní. Francouzský prezident Chirac je na konferenci v Mali a francouzský předseda vlády navštíví jednu školu v severní Francii. Slavkov dnes, alespoň na chvíli, navštíví francouzská ministryně obrany, uzavírá The Times.

Pavel Novák, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme