Zahraniční tisk o jednáních o severokorejském jaderném programu

Evropské země se snaží rozkrýt sítě teroristů na svém území. Severoamerický list Washington Post komentuje šestistranná jednání o jaderném programu Severní Koreje. V centru pozornosti slovenských médií zůstávají stále události posledních dnů ve Vysokých Tatrách. Izraelská média diskutují o odsunu židovských osadníků z pásma Gazy. Historici, zkoumající holocaust, přišli s alarmujícím zjištěním, informuje International Herald Trubune.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské země se snaží rozkrýt sítě teroristů na svém území. Jedna země má oproti těm ostatním malou výhodu. Italští policisté mohou využít své zkušenosti s dlouholetým bojem proti mafiánským klanům, tvrdí Christian Science Monitor. V mnoha ohledech je to skutečně stejná práce, soudí list.

Často bojujete proti mnoha pěšákům a hlavní boss ramenu zákona uniká. Narozdíl od jiných zemích má Itálie k dispozici také protimafiánské zákony, které jí dávaly větší pravomoc při odkrývání organizovaného zločinu. Například policejní ochranu pro ty, kteří spolupracovali s policií, anebo nárok na takzvaný "nový život" s jinou identitou, dodává Christian Science Monitor.

Severoamerický list Washington Post komentuje šestistranná jednání o jaderném programu Severní Koreje. Hostitelská Čína začíná hrát hlavní roli při vyjednávání, domnívá se severoamerický list. Navrhla základní principy pro vyřešení severokorejské jaderné krize, které prý zohledňují požadavky všech stran. Jednání jsou však velice obtížná a žádné konkrétní výsledky zatím nepřinesla.

Pchjongjang chce bezpečnostní záruky a pomoc od Američanů, a to ještě předtím, než zruší své jaderné programy. Američané však chtějí přesný opak, nejdříve zrušení jaderného programu, až potom pomoc. Je těžké už teď tipnout výsledek. Rozdíly mezi pohledem Severní Koreje a Američanů jsou obrovské, konstatuje The Washington Post.

V centru pozornosti slovenských médií zůstávají stále události posledních dnů ve Vysokých Tatrách. Likvidaci požáru, jeho následkům i zamyšlení, jakým směrem se při obnově hor ubírat dále, věnují deníky celé stránky. Pravda je toho názoru, že Tatry potřebují soudržnost. Z listu cituje naše zpravodajka na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová cituje ze slovenského tisku

Izraelská média diskutují o odsunu židovských osadníků z pásma Gazy. Bude to test dospělosti, tvrdí komentátor deníku Haarec. Desítky tisíc osadníků opustí svoje domovy a jejich přesun zřejmě oživí staré rány. Z údajů z posledních let totiž vyplývá, že izraelská vláda investovala průměrně dvakrát více peněz pro osadníky v pásmu Gazy než pro obyvatele ve vnitrozemí. Naproti tomu města, do nichž teď osadníci míří, po léta trpěla nezaměstnaností a nízkými investicemi. Narozdíl od pásma Gazy se totiž pro tato města žádné "granty" anebo "ministerské rezervy" nenašly, konstatuje izraelský Haarec.

Historici, zkoumající holocaust, přišli s alarmujícím zjištěním, informuje International Herald Trubune. Podle jejich průzkumů totiž Spojenci měli o zamýšlené německé genocidě židů informace už mnohem dříve než se původně udávalo. Už v roce 1941 totiž tajné služby dešifrovaly německé zprávy o vyhlazování židů. Jenže stejně jako v případě útoku na newyorské mrakodrapy v roce 2001 nedokázaly plně pochopit význam těchto informací.

Studii o selhání zejména britských a amerických tajných služeb za druhé světové války vypracoval americký historik Robert Hanyok. Ten tvrdí, že spojenecké tajné služby měly k dispozici dostatek materiálu o masakrech, které se děly v koncentračních táborech. Kvůli špatným překladům šifrovaných zpráv anebo podceňování jejich významu však Spojenci pro záchranu lidí umírajících v táborech po dlouhé roky nic nepodnikli, píše International Herald Tribune.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme