Zahraniční tisk o jednostranné podpoře Fatahu

Hlavním tématem zahraničního tisku je dnes opět situace v Palestině. Zejména zpráva o tom, že do oblasti znovu potečou peníze z Evropské unie. Po roce a půl totiž Brusel změnil svůj názor. Jak komentují tuto informaci zahraniční noviny?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Komentátoři světových deníků většinou konstatují, že finanční pomoc může situaci v Palestině uklidnit. Hledají také odpověď na otázku, kdo vlastně za krizi v Gaze může. Třeba německý Süddeutsche Zeitung píše: "Evropa nabízí peníze, to je určitě pochvalné. Jenže situace v Palestině zůstává stejná. Pásmo Gazy ovládá radikální Hamas a západní břeh Jordánu umírněný Fatah. Kdyby ale Brusel změnil svůj názor dřív, nemusela se situace v Palestině tímto způsobem vyostřit. To ale politici na Západě neradi slyší," konstatuje Süddeutsche Zeitung.

Evropa a Spojené státy sázejí při řešení situace v Palestině na Fatah, tedy jednu stranu konfliktu. Arabské státy naopak většinou doufají, že se Fatah a Hamas usmíří. Deník Arab News konstatuje: "Hamas vyhrál poctivě a jasně parlamentní volby. Je pravda, že nepřinesly klid a stabilitu. Jenže to nemění fakt, že by vládnout mělo právě toto hnutí. Hamas musel od moci odstoupit pod nátlakem a takovou ránu nikdy nepřijme. Boj mezi Palestinci proto bude pokračovat dál," spekuluje Arab News.

Čína se připravuje na olympijské hry, do jejich začátku zbývá necelých 14 měsíců. Deník China Daily ale v komentáři tvrdí, že sportovní svátek nemusí dopadnout podle plánu a může z něho být mezinárodní ostuda. Čína se chce při olympiádě předvést co nejlépe. Proto se dostávají pod palbu kritiky nejrůznější zlozvyky, jako je třeba plivání, kouření nebo nadávání. China Daily dokonce informuje o tom, že země možná během olympiády zakáže sprostá slova.

Deník v komentáři píše: "Od obyvatel Pekingu se očekává, že předvedou, jak spořádaný čínský národ je. Jenže je to spíše zbožné přání, protože lidé z hlavního města si nejdou pro sprosté slovo daleko. Provozování obscénností při různých sportovních akcích je natolik běžné, že se považuje za jakýsi národní sport," konstatuje China Daily a dodává, že to dokázaly třeba dnešní tradiční závody dračích lodí - takzvaný Dragon Boat Fest.

V listu China Daily listoval také zpravodaj Českého rozhlasu v Číně Rober Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš cituje čínský tisk

Robert Mikoláš, Petra Steinerová, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme