Zahraniční tisk o kandidátce na funkci francouzského prezidenta

Kandidátka francouzských socialistů Segoléne Royalová má šanci stát se první prezidentkou v historii této země - v médiích to už nyní vyvolalo pozdvižení. Renomovaný týdeník Economist se zabývá otázkou, co se stane, když středo a východoevropské země vzdají úsilí o přijetí eura. Na Britských ostrovech se odehrává skutečná kauza přímo s "bondovskou" zápletkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Od minulého pátku je jasné, že kandidátkou francouzských socialistů na funkci prezidenta bude Segoléne Royalová. Ta před víkendem vyhrála primární volby ve své straně a bude bojovat o funkci hlavy státu. Má tak šanci stát se první francouzskou prezidentkou v historii Francie. Její kandidatury si všímají pochopitelně i zahraniční noviny.

Vítězství Royalové způsobilo v médiích pozdvižení, které neutichá ani po čtyřech dnech od primárních voleb. Americký deník Christian Science Monitor například svůj komentář k tomuto tématu nadepsal: "Ve Francii opět vypukla revoluce". Naráží tak právě na šanci Royalové stanout v čele země coby první žena v historii. Jejím heslem je změna, píše deník. Royalová chce prý vrátit Francii hrdost a udělat z ní dynamickou a přitom solidární zemi. Otázkou ovšem je, do jaké míry bude schopná tyto změny uskutečnit, pochybuje list.

Proč se vlastně o budoucnost Francie zajímají třeba i americká média, a to už několik měsíců před francouzskými prezidentskými volbami? Christian Science Monitor to vysvětluje takto: Co se děje ve Francii, se netýká jenom těch, kteří tam žijí. Francie má šestou největší ekonomiku na světě. Je stálým členem Rady bezpečnosti OSN a výrazně se podílela na utváření myšlenky evropské integrace, i když její nadšení pro tuto věc postupně opadalo. Ať už se na Francii díváte z jakéhokoliv úhlu, jedno je jasné: Francie hraje v celosvětových událostech klíčovou roli, konstatuje list.

Středo a východoevropské země usilují o přijetí jednotné měny euro. Renomovaný týdeník Economist se zabývá otázkou, co se stane, když toto úsilí vzdají. Jeho článek upoutal pozornost zpravodaje Českého rozhlasu v Bruselu Víta Pohanky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pohanka cituje z týdeníku Economist

Británie nedávno zažila premiéru nového filmu s Jamesem Bondem. Teď se ale na Britských ostrovech odehrává skutečná kauza přímo s "bondovskou" zápletkou. V jedné londýnské nemocnici leží bývalý špion ruské KGB Alexandr Litviněnko ve velmi vážném stavu. Tvrdí, že ho otrávili jeho bývalí kolegové ze sovětské tajné služby a že za pokusem o jeho vraždu stojí i ruská vláda. Co na to říká zahraniční tisk?

Zatímco ruská média i samotný Kreml udržují v celé kauze hrobové ticho, se svým názorem přispěchaly londýnské Timesy. Ty píší: V případu otráveného špióna se Rusko ocitá na lavici obžalovaných. Jestli vyšetřování zavede Scotland Yard až do Kremlu, bude Velká Británie čelit největší krizi s Ruskem od doby, kdy se Vladimír Putin před šesti lety stal ruským prezidentem. Londýn se sice v poslední dekádě už několikrát dostal s Ruskem do diplomatických sporů, které se většinou týkaly špionáže. Případ Alexandra Litviněnka, mimochodem velkého Putinova kritika, je ale podstatně závažnější a mohl by mít dalekosáhlé následky, varuje britský list.

Soňa Marešová, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme