Zahraniční tisk o kandidátovi na amerického velvyslance u OSN

Kandidát na velvyslance Spojených států při OSN John Bolton má problémy s podporou Senátu. Polský tisk se rozepisuje o aféře manželky prezidenta Kwašniewského. Německé noviny komentují ratifikaci euroústavy - například Süddeutsche Zeitung si myslí, že je lepší jakžtakž fungující ústava v hrsti, nežli ideální na střeše. To jsou hlavní témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zahraniční výbor amerického Senátu nesouhlasí s prezidentovým kandidátem na post vyslance u OSN. Jak píše deník Washington Post, včerejší hlasování výboru ukázalo, že šestapadesátiletého konzervativce Johna Boltona prostě nepodpoří. Senát už jednou hlasování o důvěře Boltonovi odložil. Demokraté se pak tři týdny snažili vyhrabat diskreditující informace, které by potvrdily, že kandidát na vyslance u OSN zneužíval své podřízené a manipuloval s tajnými informacemi.

Nic takového se ale nenašlo, a Bolton tak dnes stane před plénem Senátu. Názory na Johna Boltona se ve Washingtonu liší. Jeho odpůrci mu vyčítají hlavně působení v Bushově administrativě v minulém volebním období. Tehdy pokazil, co se dalo. Například odmítal, aby američtí vojáci stanuli před mezinárodním soudním tribunálem, což vážně poškodilo vztahy se spojenci USA v Iráku.

Moc nepomohl ani při vyjednávání se Severní Koreou a Íránem, připomíná americký deník. Na druhou stranu, prezident George Bush jistě pečlivě zvážil, jakého kandidáta bude podporovat. Bolton je pro práci vyslance dostatečně inteligentní a kvalifikovaný. Není tedy důvod, aby se jím nestal, myslí si Washington Post.

Manželka polského prezidenta Jolanta Kwašnievská podezřelá z příjímání financí na účet své nadace se dnes v otevřeném dopise obrátila k polským médiím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více o tom náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín

Německý parlament včera schválil euroústavu. Událost komentuje list Süddeutsche Zeitung. Rozhodnutí Bundestagu, dolní komory německého parlamentu, bylo správné, myslí si deník. Zároveň přiznává, že lidé euroústavě příliš nerozumí a dokument obsahuje řadu chyb. Pořád je ale lepší jakžtakž fungující ústava v hrsti, nežli ideální na střeše.

Ratifikace dokumentu byla odvážným aktem, založeným na nadějích, že nová euroústava rozhodně není posledním dokumentem svého druhu, dodává Süddeutsche Zeitung. List Die Welt už tak optimistický ale není. Evropská ústava podle něj přenese příliš důležité pravomoce z jednotlivých států na administrativu Evropské unie.

Deník nesouhlasí s tvrzením, že je takové přenesení nutné. To jsou jen populistické řeči, nekompromisně tvrdí list. Evropská unie nedokáže vyřešit tradičná problémy států, jako je veřejný dluh, rostoucí byrokracie a nezaměstnanost, vysvětluje Die Welt.

Letos si připomínáme sté výročí Einsteinova zázračného roku, informuje dnešní Christian Science Monitor. Právě tehdy totiž geniální vědec uvedl většinu svých nejslavnějších objevů, od teorie relativity až po e=mc2. Nikdy ale nevyřešil největší mystérium moderní vědy: pero na telefonním stolku.

Znáte to - položíte si pero vedle telefonu, zvednete sluchátko, a když si chcete zapsat vzkaz, pero tam najednou není. A nebo tam není papír. A nebo je tam obojí, ale pero najednou nepíše. S tím si neporadil ani Albert Einstein, diví se americký list.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme