Zahraniční tisk o kapitulaci Talibanu

Daily Telegraph, Libération, Izvěstija, La Repubblica, Die Welt. To jsou názvy deníků, ze kterých vám v sobotní ranní Radiožurnál četl: noviny zpracovávaly témata jako kapitulace Talibanu anebo třeba přechod Portugalska na euro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pozornost světového tisku patří v těchto hodinách kapitulaci afghánského Talibanu.

Londýnský Daily Telegraph napsal, že rozhodnutí Talibanu odevzdat poslední pozice v Kandaháru je drtivým důkazem politické vůle a vojenské síly Ameriky. Během tří měsíců, které uplynuly od teroristických útoků 11. září na New York a Washington, dokázaly Spojené státy srazit režim na druhém konci světa na kolena.

Podobně jako za války v Perském zálivu v roce 1991 a při postupu NATO v Srbsku 1999 bylo hlavním nástrojem vedení války americké letectvo. To v posledních deseti letech prokázalo, že dokáže protivníka zlomit s minimálními ztrátami. Opětná demonstrace americké moci v Afghánistánu by měla Saddámu Husajnovi a spol. nahnat strach. Až skončí "úklid" v Afghánistánu, bude Irák pravděpodobně dalším cílem v boji proti světovému terorismu.

Jednání po nedávné dohodě v Bonnu byla zakončena "po afghánsku", to znamená po sérii bojů, dlouhém dohadování, minimálním počtu mrtvých a se značným pochopením vítězů pro poražené. Kmenoví vůdci se v této "posttalibanské éře" zřejmě domnívali, že by bylo lepší nevytvářet jednotnou frontu, navazuje tematicky pařížská Libération.

Tyto obavy se projevují v souvislosti s amnestií, kterou slíbil šéf dočasné afghánské vlády Hamid Karzáí, stejně jako údajná možnost pro Muhammada Umara žít dále v klidu, pokud odsoudí terorismus. Tento takzvaný "kmenový pakt", který hostitelům a ochráncům Usámy bin Ládina a jeho zločineckým brigádám poskytuje docela pěkný krycí plášť, však nijak nezapadá do koncepce Washingtonu. Zní to spíše jako - vědomá či nevědomá - provokace americké moci.

Moskevský deník Izvěstija poznamenává k ohlášenému bojkotu dočasné kábulské vlády ze strany polního velitele Rašída Dostuma.

Kabinet takzvané "vlády národní jednoty" rozštěpil Afghánce hned po svém vzniku. Jeden z nejvlivnějších velitelů přechází do opozice. Dostum se od svých někdejších spojenců odvrátil, přičemž nečekal ani na definitivní pád Talibanu. Pro Rašída Dostuma tato válka skončila. Jenže kdoví, zda se na obzoru nestahují mračna nové války?

Římská La Repubblica kritizuje odmítavý postoj Itálie při hlasování o zásadách evropského zatykače v rámci boje proti terorismu. Na zasedání rady ministrů spravedlnosti Unie se přítomní s výjimkou Itálie dohodli na zjednodšeném postupu u předem stanovených 32ti trestných činů. Itálie navrhovala zredukovat tento počet na pouhých šest deliktů. Nebyly však mezi nimi praní špinavých peněz, korupce a podvod.

Křik "ošklivého kačátka" anebo "černé ovce" Unie zablokoval jedno z nejvýznamnějších rozhodnutí, na němž se Evropa shodla po atentátech z 11. září, píše "La Repubblica". Patnáctka však přitom vyšla z prázdnýma rukama: italský premiér nechal evropský zatykač propadnout. Oblast, kterou si Silvio Berlusconi zvolil pro narušení evropské solidarity... ...očividně potvrzuje všechna podezření, která evropské metropole a mezinárodní tisk vůči Berlusconimu mají.

Když lisabonský páter Luiz Oliveira v těchto dnech vstupuje na kazatelnu, má pod kněžským rouchem vždycky svazek pestrých bankovek, píše německý deník Die Welt. "Otevřete dveře Kristu - Kristus je cesta, pravda a světlo," zpívá obec věřících. A poté vytáhne kněz ukryté bankovky a zvedne jednu do výše:"Toto je deset euro. Kolik je to escudos?" Farmáři mhouří oči ve vrásčitých tvářích, staré ženy natahují krky. "Šálek kávy stojí osmdesát escudos. Kolik je to v euru?" ptá se dále kněz.

Obyvatelé nejchudšího kraje Portugalska neumějí do značné míry číst ani psát. A v podstatě nemají tušení, co se na ně chystá na přelomu roku. Evropská komise proto uzavřela dohodu s portugalskou biskupskou konferencí, že církev dá svou infrastrukturu v odlehlých oblastech země do služeb nové společné evropské měny. Projekt, do nějž se zapojilo na 3000 portugalských duchovních ze čtyřtisíc třísetšedesátipěti obcí věřících, se nazývá "Mise EURO". S přepočtem escuda na euro nebudou mít Portugalci velké problémy: jedno euro totiž odpovídá přibližně dvěma stům escudos. Malý "frťánek" bude například stát jen padesát centů.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme