Zahraniční tisk o katastrofě na Ukrajině

Zahraniční noviny píší o britské kolonii Gibraltaru, letecké tragédii na Ukrajině. Portugalsku prý hrozí pokuta za své zadlužení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ruská Izvestija se vracejí k sobotní tragédii na Ukrajině, kdy se při letecké přehlídce mezi diváky zřítila stíhačka.

Podle názoru odborníků zachránila profesionalita pilotů, "ukrajinských sokolů", mnoho životů. Dokázali odvést stíhačku z hlavního pole, kde stálo na devět tisíc diváků. Stroj Su-27 se zřítil na kraji, kde přihlíželo několik set návštěvníků přehlídky. Oba piloti, kteří se ještě stihli katapultovat, teď leží v ústřední lvovské nemocnici. Bylo oznámeno, že jejich stav je snesitelný, i když podle některých údajů mají piloti zraněnou páteř. Prezidentu Leonidu Kučmovi, který za nimi přišel do nemocnice, řekli: "Nemohli jsme nic dělat, stroj přestal poslouchat a ztratili jsme nad ním kontrolu". Izvestija dodávají, že ukrajinský letecký park je zastaralý, a prodloužení životnosti strojů ne vždycky vychází.

Londýnský Independent se věnuje britské korunní kolonii Gibraltaru a připravovanému referendu o jejím statusu:

Touha britské vlády ukončit dlouhotrvající spor se Španělskem je pochopitelná a chvályhodná. Britská suverenita nad teritoriem je neustálým dráždidlem ve vztazích s Madridem, a zeměpisná poloha kolonie, sídlící na jihovýchodním cípu Španělska, usnadňuje Madridu vyventilovat své roztrpčení.

Výsledkem jsou pokračující obtíže s telefonními linkami, leteckou dopravou a přecházením hranic. K takovým problémům by nemohlo dojít mezi zeměmi, které by patřily do stejného politického, ekonomicského a vojenského bloku. Nechme gibraltarské referendum proběhnout bez zášti vůči Londýnu. Očekávaná volba NE nic nezmění, naproti tomu Gibraltaru poskytne osvobození od jeho hněvu. Ale nechme také Španělsko, aby ukázalo, že uvažuje evropsky jako Británie, když připustila společnou svrchovanost. Všechno znepokojení a restrikce by měly okamžitě zmizet.

Stále větší pozornost věnují slovenská média zájmu české republiky o lékaře a zdravotní sestry. Nad tím, proč slovenské zdravotníky láká práce v české republice se zamýšlí dnešní Národní obroda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze Slovenska o tom informuje zpravodajka Raiožurnálu Renata Havranová.

V deníku Washington Post se americký publicista Dilib Hiro zamýšlí po své návštěvě Iránu nad tím, co přináší lednové vyhlášení osy zla Georgem Bushem do vztahů mezi Irákem a Iránem. Z listu citoval zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina. RZ 283663

Jak píše rakouský list Die Presse, hrozí Portugalsku sankce i pokuta za vysoké zadlužení.

Portugalsko jako první země v EURO zóně překročila hranici rozpočtového deficitu tři procenta. Dodržování této meze má chránit stabilitu Evropské měnové unie. Jak uvádí rakouský list die Presse na podzim rozhodnou ministři financí evropské patnáctky na základě doporučení Komise o sankcích proti Lisabonu.

V případě, že Portugalsko nepřistoupí k opatřením na snižování svého deficitu, hrozí mu i pokuta 380 millionu eur. Portugalsko mělo v minulém roce rozpočtový deficit na úrovni 4,1 procenta hrubého domácího produktu. Jednání, která povede Evropská komise proti Lisabonu, budou podle listu prubířským kamenem pro stabilitu Evropské unie.

Jitka Malá, Jan Šmíd, Daniela Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme