Zahraniční tisk o katastrofě v jihovýchodní Asii
Nedělní ničivé zemětřesení v oblasti Indického oceánu si podle dosavadní bilance vyžádalo více než 15 tisíc lidských životů, další tisíce lidí zůstaly bez domova. Komentáře asijských listů upozorňují na to, že ztrát bude mnohem víc. Evropské deníky komentují ohlášené vítězství lídra oranžové revoluce Viktora Juščenka v ukrajinských prezidentských volbách a New York Times informuje o záměru americké vlády před iráckými volbami.
Oblast Indického oceánu se vyrovnává s největší přírodní katastrofou za posledních čtyřicet let. Ničivé zemětřesení si vyžádalo tisíce lidských životů a další tisíce lidí zůstaly bez domova. Komentáře asijských listů upozorňují na to, že ztrát bude mnohem víc. Indický list India Daily se domnívá, že živelná katastrofa způsobená vlnami tsunami je teprve prvním neštěstím, které oblast postihlo. Další budou brzy následovat - do zničených zemí přestanou jezdit turisté, to vyvolá pokles ekonomických příjmů, oslabení ekonomik zemí v regionu a zmatky na jihovýchodní burze.
Už teď například britské úřady zrazují své občany od cest do postiženého regionu, podotýká indický list. Zemětřesení už způsobilo i ztráty na jihovýchodních burzách, pokračuje deník. Thajská burza dnes hlásí výrazný pokles hodnoty akcií a stejné problémy mají i burzy v Singapuru a Malajsii. Akcie firem spojených s turistikou nebo například letectvím výrazně klesají a stejný osud brzy postihne i měny postižených států. V této souvislosti asi nejvíc utrpí Thajsko, protože turistika je hnacím motorem jeho ekonomiky, soudí India Daily.
Podle listu Thailand Daily přineslo nedělní zemětřesení jedno smutné zjištění, že v postižených zemích vůbec nefunguje varovný systém. V menších oblastech jsou vybudovány lokální sítě, které obyvatele upozorní na blížící se nebezpečí a propojí všechny záchranné složky tak, aby spolu mohly vzájemně spolupracovat, uvádí thajský list. Ovšem zastřešující systém na vyšší úrovni zcela chybí. Je to velký hazard, a také velká chyba, podotýká list.
Lidé ve vzdálenějších oblastech tak nebyli včas varováni a mnozí vůbec nevěděli, co mají dělat. Tato katastrofa by proto měla být výzvou do budoucna, soudí deník. Postižené země by měly společně vytvořit systém, který by propříště lépe varoval před katastrofami. Bude to však úkol nelehký, zemí je mnoho a musí se mezi sebou všechny dohodnout, uzavírá thajský list Thailand Daily.
Viktor Juščenko vyhlásil vítězství v opakovaném kole prezidentských voleb, informují evropské deníky. Tématu se věnuje také britský Guardian. Podle něj ukrajinské volby oživily ekonomiku Ukrajiny, ale také odvěkou rivalitu mezi Západem a Moskvou. Viktor Juščenko vyhlásil vítězství - průzkumy mu dávají patnáctiprocentní náskok před Viktorem Janukovyčem. Ani tak výrazná převaha však zřejmě nesjednotí znesvářenou zemi, soudí britský list.
Vítězství prozápadního Juščenka už tiše přivítala Evropská unie i Washington, zatímco pro ruského prezidenta Vladimira Putina to je bezesporu velmi hořká pilulka, poznamenává britský list. Putin podporoval premiéra Janukovyče a po sporném listopadovém kole mu gratuloval k vítězství dokonce ještě před oficiálním vyhlášením výsledků. Teď se Moskva k výsledkům staví rezervovaně, ovšem uvidíme, co přinesou nejbližší dny, dodává britský Guardian.
Deník New York Times informuje o záměru americké vlády před iráckými volbami. Spojené státy se snaží dohodnout s iráckými představiteli na tom, aby dovolili sunnitským politickým představitelům účast ve vládě - a to i v případě, že tato menšina nezíská ve volbách dostatečný počet hlasů. Z Washingtonu pokračuje spolupracovnice Radiožurnálu ze Slovenského rozhlasu Olga Baková.