Zahraniční tisk o Klausově sporu s EP

Klausův boj s Evropským parlamentem, ruské dilema dvou svátků, setkání tajwanských a čínských státních představitelů a kontrola pořadu pro mladistvé v Americe - to jsou hlavní témata, kterými se dnes zabývá světový tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Šéf evropského parlamentu Josep Borell odpověděl na stížnost českého prezidenta, kterému se nelíbil ostrý výpad dvou europoslanců kvůli euroústavě. Klausovo tažení proti tomuto dokumentu komentuje slovenský deník Sme. Je smutné sledovat s jakou vášní bojuje český prezident proti nebezpečí, které neexistuje, myslí si deník. K méně emocionálním a spíš věcným motivům Klausova odporu patří nepochybně rozsáhlost a téměř vše zahrnující ambice ústavy.

To, v podstatě znemožňuje, aby občané ústavu nějak prakticky využili. Odráží to nepříjemné tendence Unie k sociálnímu inženýrství. To ale ještě zdaleka neznamená, že ústava útočí na naši státní suverenitu. Problém je v tom, že vzniká úplně nové, dosud nevyužité, společenství. A to je právě dobrým podhoubím pro různé byrokraty a sociální inženýry. V tomto ohledu má Václav Klaus přece jen trochu pravdu, uznává slovenský deník Sme. Ale opravdu jen částečnou, dodává.

Rusové budou řešit o víkendu dilema, který svátek slavit dříve. Na neděli 1. května totiž letos připadá nejen tradiční svátek jara a práce, ale i pravoslavné Velikonoce. Deník Izvěstija se proto v předvečer svátků zamyslel nad jejich smyslem a významem. Z komentáře cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška o ruském dilema

Ani ne měsíc poté, co Čína schválila kontroverzní zákon, který zapovídá odtržení Tchajwanu, ledy mezi oběma zeměmi tají. Setkat se mají Li-en Čan, šéf nejvýznamnější tchajwanské opoziční strany Kuomintangu a čínský prezident Hu Ťin Tao, jinak též generální tajemník komunistické strany Číny. Setkání to je symbolické - Kuomintang totiž v Číně nějaký čas vládl, a to na konci čtyřicátých let, když komunisté vyhráli občanskou válku. Dalších padesát let pak strana vládla na Tchajwanu, po roce 2000 se dostala do opozice.

To, že Čína pozvala na oficiální státní návštěvu jen členy opoziční strany, vyvolalo na Tchajwanu rozhořčení, hlavně u členů vládnoucí Demokratické pokrokové strany. Peking samozřejmě dobře ví, že svým rozhodnutím čeří vody. Novou politikou Číny je, podle jejích vlastních slov, sladší mrkev a štiplavější bič. Opoziční Kuomintang ale zřejmě nezvítězí ani v příštích volbách a tak by si Čína měla zvyknout na jednání s vládou chTajwanu. A, kdo ví, pozvání Li-en Čana by mohlo být předzvěstí i pro oficiální návštěvu vůdců demokratické strany, doufá japonský Japan Times.

Americká vláda musí omezit pořady pro děti a mladistvé, aniž by přitom ohrozila svobodu vyjadřování, horuje americký deník Christian Science Monitor. Po desetiletí vysílaly televize a rádia podle starého zákona, který například zakazuje sexuální materiály mezi šestou ranní a desátou večerní.

Například kabelové televize jsou ale od tohoto omezení oproštěny. Přitom se na ně dívá přes osmdesát pět procent americké populace. O nových médiích, jako je Internet nebo mobilní telefony, nemluvě. Známý je případ zpěvačky Janet Jacksonové, která se díky tomu mohla před očima mladistvích nechtěně odhalit během finále ligy amerického fotbalu.

Vláda by měla rodičům pomoci kontrolovat, co jejich ratolesti sledují. Je to to nejlepší, co může udělat. A to nejen omezením televizní a rozhlasové vysílání. Senát by měl vyčlenit peníze, za které by se uskutečnila školení pro rodiče a děti, jak se vyhýbat škodlivým materiálům v médiích, věří americký deník.

Petr Vavrouška, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme