Zahraniční tisk o klíčovém summitu Evropské unie

Klíčový summit Evropské unie v Bruselu. Nové skutečnosti v případu střetu zájmů Kofiho Annana. Americký dezertér navštívil po čtyřiceti letech matku. To jsou témata čtvrtečního výběru ze zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dva čelní představitelé Evropské unie čelí výzvě, píše dnešní francouzský list Liberation. V Bruselu se totiž bude rozhodovat o budoucnosti unie. Tony Blair a Jacques Chirac přitom soupeří o své místo v čele stolu společenství. A to čekají tuto dvojici v Bruselu perné chvilky. Je v krizi, stejně jako celá unie. Prodělali jsme těžké období. Některé země se přitom snažily hrát na nacionalistickou strunu.

Mezi nimi i Francie a Velká Británie. Ty sice do Evropské Unie investují hodně času a úsilí, chtějí se totiž dohodnout na podobě unijního rozpočtu. Ale konfliktní atmosféra, která jejich rokování provází je unii spíše na škodu, myslí si francouzský deník Liberation.

O britský pohled se v tamních novinách zajímal spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Deník International Herald Tribune si všímá nových skutečností v případě údajného střetu zájmů generálního tajemníka Kofiho Annana. Ten je viněn z toho, věděl o aktivitách svého syna, Koja a pomohl mu k lukrativní zakázce v rámci programu Ropa za potraviny. Annan se brání.

Teď se ale objevilo memo o údajném rozhovoru Kofiho Annana s Michaelem Wilsonem, rodinným přítelem a spolupracovníkem Koja ve firmě Cotecna. K setkání mělo dojít v Paříži v roce 1998 jen pár dní před tím, než tento švýcarský podnik získal výhodný kontrakt v hodnotě deseti milionů dolarů.

V rozhovoru generální tajemník OSN prý Wilsona ujistil, že se může spolehnout na jeho podporu. Kofi Annan ale tvrdí, že k žádnému rozhovoru nedošlo. Neuskutečnilo se totiž žádné oficiální setkání, na kterém by byl Wilson přítomen. Tajemník OSN ale připouští, že se synem a rodinným přítelem, který mu důvěrně říkal strýčku, mohl sejít osobně. O nějakých zakázkách prý ale nemohla být řeč.

Kdyby se podařilo prokázat, že Kofi Annan o firmě Cotecna něco sliboval, asi by to mnohé změnilo. Už v březnu totiž speciální vyšetřovací panel OSN usoudil, že k žádnému střetu zájmů nedošlo. Teď by své rozhodnutí musel přehodnotit, připomíná deník International Herald Tribune ve svém dnešním vydání.

Jako srdceryvný příběh zní reportáž japonského listu Japan Times. Americký dezertér Charles Jenkins se v ní po čtyřiceti letech setkal s matkou. Dojemné setkání pětašedesátiletého muže a jednadevadesátileté ženy snímaly televizní kamery. Ne každý Američan ale byl z Jenkinsovy cesty domů nadšen. Charles Jenkins dezertoval z americké armády v roce 1965. Prý se bál, že ho pošlou do Vietnamu. Dostal se až do Severní Koreje, kde se oženil s Japonkou a narodily se jim dvě děti.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme