Zahraniční tisk o "klonovacích plánech" italského lékaře

Listy také komentují postoj Spojených států k blízkovýchodnímu konfliktu a nový mírový návrh pro Makedonii. Dočtete se v nich rovněž o tom, že IRA hodlá během měsíce začít s odzbrojováním. Současné "nemoci" internetu rozebírá La Liberation.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke "klonovacím plánům" italského gynekologa Severina Antinoriho poznamenává římská La Repubblica.

Podle Antinoriho je italská věda v rukou jakéhosi "církevního Talibanu", a tak se Antinori narozený v Abbruzzách stává světoobčanem a emigrantem z donucení - do zemí, které jsou světštější, otevřenější, mimo dosah Vatikánu a italské lékařské komory. Každým šokujícím sdělením je seznam Antinoriho nepřátel delší. Už 15 let překračuje tento lékař v Itálii limit ženské plodnosti. Nazývají ho kouzelníkem, pro většinu je však zlým čarodějem, ba dokonce kamikadzem v gynekologiii, píše La Repubblica.

Nezávislý palestinský deník Al-Kuds kritizuje váhavý postoj americké vlády k blízkovýchodnímu konfliktu.

Spojené státy praktikují politiku hrozivého mlčení vůči legitimním právům palestinského lidu. Zvolily taktiku mrhání časem a ignorování těchto práv v souladu s politikou Izraele. Washington dobře ví, že Izrael už 34 let násilně okupuje palestinská území. Jeho mlčení přispívá k eskalaci násilí v regionu a povzbuzuje Izrael, aby v útlaku Palestinců pokračoval. To opět konflikt prodlužuje a USA v důsledku toho ztrácejí věrohodnost jako sponzor mírového procesu a partner při jednání, která do dnešního dne nevedla k úspěchu, uzavírá palestinský Al-Kuds.

Rakouský Kurier posuzuje nový mírový návrh pro Makedonii v podobě mírových sborů MFOR a označuje jej za další dobrodružství financované Evropskou unií a Spojenými státy s cílem zabránit další válce na Balkáně.

Jak choulostivá by tato mise mohla být, dokazuje zdráhání Německa se na ní podílet. Mezinárodní společenství vytváří totiž další umělý produkt v jihovýchodní Evropě, jehož cena je nadpozemská a trvání v nedohlednu. Rýsuje se chiméra "balkánských protektorátů" - tentokrát nejen k omezování "velkosrbské" myšlenky, ale také iluze tak zvané "Velké Albánie", uvádí rakouský Kurier.

Severoirská odbojová organizace IRA hodlá podle sdělení britského listu Guardian během měsíce začít s vlastním odzbrojováním. Zbraně mají být před očima mezinárodních inspektorů Cyrila Ramafózy a Martti Ahtisaariho zničeny. Oba politikové to pak mají potvrdit v oficiálním prohlášení. Také bývalá teroristická organizace IRA má oficiálně potvrdit, že už zbraně prokazatelně a trvale nebude používat, informuje The Guardian.

Kdo si koupí jízdenku, nemusí ještě cestovat, navazují tematicky londýnské Timesy. Ochota organizace IRA zkontrolovat, jak bude odzbrojování probíhat, ještě nutně neznamená, že je rozhodnuta věc skutečně realizovat. Stejně jako chce Sinn Fein vědět, do kdy budou odstraněny britské vojenské základny, mohli by se unionisté ptát, které dny si IRA červeně zakroužkovala v kalendáři pro likvidaci svých skladů zbraní. Od unionistů totiž nelze čekat, že zcela neplánovaně naskočí opět do vlaku míru, soudí londýnské Timesy.

Moskevské Vědomosti komentují společné "frontové postavení" Ruska a Severní Koreje po návštěvě severokorejského vůdce Kim-Čong-ila v Moskvě a v Petrohradě.

Kim-Čong-il prokázal našim milovaným vůdcům velkou službu pro smlouvání kolem nového amerického protiraketového systému. Až dosud se mlčky vycházelo z toho, že Moskva dá k americkému záměru svůj souhlas a USA za to podpoří připojení Ruska k Mezinárodní obchodní organizaci. Ale teď, po podpisu rusko-severokorejského "Moskevského prohlášení", se může Rusko prodávat dráž. Díky, milý soudruhu Kim-Čong-ile, za naši šťastnou budoucnost! děkuje závěrem ruský list Vědomosti.

Pařížská La Liberation rozebírá současné "nemoci" internetu a mimo jiné uvádí:

Planeta Internet je stále náchylnější k nakažlivým chorobám jako jsou viry "Code Red" nebo "Sircam", které počítače infikují různými parazity a "červy", jejichž odolnost se dále zvyšuje. Máme to považovat buď za dílo internetových pirátů, kteří svými perverzními hrami chtějí svět elektroniky uvrhnout do chaosu, anebo - jak to dělají někteří vojenští činitelé - jsou to nové formy vedení války, kterými se testuje zranitelnost protivníka?

V každém případě se Microsoft se svou počítačovou monokulturou objektivně vzato stal nejužitečnějším spojencem těchto pirátů. A monopol Microsoftu v oblasti elektronických operačních systémů představuje hrozbu, která už vůbec není jen virtuální, obává se pařížská La Liberation.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme