Zahraniční tisk o kódované výzvě k Blairovi

Barroso vyslal Blairovi výzvu ke kompromisu. Washington Post se ptá, zda opustit Irák nebo zůstat. Olovo se stalo Beethovenovi osudným.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský deník The Independent dnes přináší rozhovor s José Manuelem Barrosem, ve kterém, dle listu, prezident Evropské komise vyslal Británii kódovanou výzvu ke kompromisu. Důvěryhodnost Tonyho Blaira jako evropského lídra je předmětem polemik a chybné schválení evropského rozpočtu by mohlo odstavit Británii na periferii, cituje deník slova prezidenta Evropské komise a dodává:

Summit Evropské unie, který se bude konat tento týden bude dle pana Barrosa rozhodujícím momentem pro vztahy Británe s Evropskou unií a především s jejími nejnovějšími členy. Pokud má pan Blair problém s veřejným míněním o Evropské unii, voliči by měli pochopit, že evropský rozpočet bude respektovat politiku, kterou Spojené království podporuje. Role vůdce, cituje dále deník prezidenta Evropské komise, je vysvětlit obtížná rozhodnutí a ne skládat zbraně, pokud se objeví iracionální argumenty.

Barroso také pro The Independent připomněl, že desítka nových evropských členů odmítá Blairem navržený rozpočet, který navíc nebude dost široký, aby umožnil vstup Bulharska a Rumunska do Evropské unie v roce 2007, jak bylo plánováno. Nové evropské státy jsou zoufalé z toho, že by jim měly být sníženy subvence, řekl José Manuel Barroso.

Tony Blair chce být flexibilní, ale je svázán domácí politikou. Nicméně, v sázce je tento týden mnoho, jak pro Británii, tak pro Evropskou unii. Další selhání může Unii paralyzovat a roztříštit naděje pro jednání o jednotném obchodu, prohlásil pro britský The Independent prezident Evropské komise.

Poslední vydání rakouského týdeníku News se na prvním místě zabývá otázkou: Proč přibývá žen, které nechtějí mít děti? Toto téma zaujalo také vídeňskou zpravodajku Radiožurnálu Marii Woodhamsovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského týdeníku

Americké listy se i tento týden na prvních stránkách věnují tématům spojeným s válkou v Iráku. Deník Washington Post požádal hned šest svých komentátorů, aby přinesli svou analýzu situace pro obě varianty vývoje: pokud americká vojska zůstanou nebo pokud se Američané z Iráku stáhnou.

Okamžitý odchod amerických vojsk z Iráku není možností, o níž by měla americká administrativa uvažovat. Tento krok by Zarkavímu a jeho bojovníkům dal příležitost tvrdit, že dosáhli vítězství nad supervelmocí, posílil by také pozici Al-Kajdy na Blízkém východě a vedl by k větší nestabilitě v regionu. Navíc by Spojené státy ztratily tvář a ukázaly svou zranitelnost vůči Iránu a Sýrii, tvrdí jedna skupina komentátorů. Iráčané vědí, že potřebují americkou pomoc v mnoha oblastech a také ji oceňují bez ohledu na určité problémy, které okupace přináší, tvrdí druhá skupina.

Každý ze stupňů politického vývoje v postsaddámovské éře přinesl debatu, zda-li jsou irácká politická elita, mechanismus a samotní Iráčané skutečně na nový krok připraveni. A ukázalo se, že jsou. Měli bychom se z této lekce poučit. Iráčané zakotvili v ústavě účast sunnitů v politickém procesu a tento "velký obchod" musí být využit i politicky. Je nezbytné zaručit vládě legitimitu nejen v očích samotných Iráčanů, ale také u zbytku regionu. A jednoznačný americký závazek stanovit datum odchodu jednotek k určitému datu by mělo pozitivní efekt na všechny hráče v politickém procesu. Ostatní už by bylo jen na nich a na nich by také ležela zodpovědnost za další vývoj, uzavírá Washington Post.

Ludwig van Beethoven s největší pravděpodobností zemřel na otravu olovem. Tuto domněnku potvrdily i poslední testy kosterních úlomků velkého skladatele, které jsou ve vlastnictví jednoho kalifornského badatele, informuje o tom francouzský deník Le Figaro. Jak se ale olovo do skladatelova těla dostalo? Jedním z vysvětlení je fakt, že Beethoven byl velkým milovníkem vína, které pil z olověných pohárů. Pomalá otrava olovem mu zřejmě na konci života způsobovala velké bolesti břicha a problémy vnímání. Ovšem o ničem takovém se zápisky o úmrtí skladatele nezmiňují.

Je to ale v podstatě jedno, uzavírá francouzský deník, přes zdravotní problémy, které Beethoven pravděpodobně na konci života měl, se jistě shodneme na tom, že jeho Óda na radost nebo Pátá symfonie mnohým z nás ze zdravotních problémů naopak pomáhá.

Vít Pohanka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme