Zahraniční tisk o konferenci o holocaustu v Íránu

Zahraniční deníky nemohly pominout konferenci o holocaustu, kterou uspořádali v íránském Teheránu. Proč právě tam? Dvoudenní konference hostila 67 popíračů holocaustu ze třiceti zemí světa a tím nejhlasitějším popíračem je v současnosti íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Právě jeho závěrečný výrok, že dny Izraele jsou sečteny, připomínají New York Times: "Teheránská konference měla vedle skandálního průběhu i skandální závěr. Ahmadínežád šokoval světovou veřejnost, jeho slova bychom ovšem měli chápat jen jako pouhý výrok, ne jako skutečný plán," myslí si deník a pokračuje: "Přestože konference byla vzletně nazvána debatou o holocaustu, většina pozvaných byli samozvaní, diskreditovaní vědci nebo například bývalý vůdce Ku Klux Klanu David Duke," dodává severoamerický list New York Times.

"Je to jeden z dalších slovních útoků na Izrael," napsal o Ahmadínežádově výroku izraelský deník Haarec. Podle listu měla teheránská konference jediný cíl - posílit image Ahmadínežáda coby vůdce, který se postavil proti Izraeli, Evropě a Americe. "Právě tímhle obrázkem se snaží získat podporu doma i v zahraničí," píše list. Ten ovšem ve svém komentáři také varuje před netečností.

"Opakované výzvy Íránu ke zničení Izraele nebo jeho vymazání z mapy by měly vytvořit aktivní a efektivní světovou obranu. Namísto toho se světoví politici sice pokaždé pohorší a pozastaví nad výrokem, ale to je všechno. Žádné sankce, žádné další reakce. Opakované výhružky zkrátka svět nudí. A tak se nakonec tento problém stane čistě izraelským, což ve spojení s rostoucí silou Íránu může být velmi nebezpečné," soudí izraelský list Haarec.

S tím ale velmi těsně souvisí i další událost. Včerejší výroky izraelského premiéra Ehuda Olmerta v rozhovoru pro německou televizi si totiž vyložili novináři zcela konkrétně. To, co bylo dodnes veřejným tajemstvím, teď přiznal, i když nejspíš nechtěně, i oficiální představitel státu - Izrael má jaderné zbraně. Jaký byl vlastně ten "choulostivý" výrok?

Izraelský premiér v interview prohlásil: "Írán otevřeně hrozí tím, že vymaže Izrael z mapy světa. Můžeme snad říci, že íránská snaha získat jaderné zbraně je stejnou hrozbou jako v případě Spojených států, Francie, Izraele a Ruska?" Komentátoři světových deníků - mezi prvními ti izraelští - výrok označili za potvrzení existence izraelského jaderného arzenálu, což ještě žádný šéf izraelského kabinetu neučinil.

Událost vyvolala odezvu samozřejmě i v arabském světě. Libanonský deník Daily Star napsal: "Olmertova slova vyvolala velké pozdvižení. Svět by se teď měl zabývat nejen Íránem, ale i Izraelem. Obě země totiž zřejmě představují překážku při budování bezjaderného, mírového Blízkého Východu," domnívá se libanonský Daily Star.

Nakonec jedno česko-slovenské téma. Konflikt nového šéfa Slovenské televize Radima Hrehy s českým moderátorem Janem Krausem pokračuje i na Slovensku, píše na titulní straně deník SME. Noviny připomínají, že Jan Kraus měl ve Slovenské televizi moderovat na jaře zábavnou show, ale do smlouvy si dal jednu podmínku: jedině, když ředitelem nebude Hreha. My možná připomeneme, že Radim Hreha vedl internetový deník Česká média a šéfoval také sekretariátu generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. Ze slovenského deníku SME cituje bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Smatana cituje ze slovenského tisku:

Ľubomír Smatana, David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme