Zahraniční tisk o konferenci o změnách klimatu na Bali

Světové deníky komentují konferenci o změnách klimatu na Bali. Listy se také věnují světovému obchodu se zbraněmi v souvislosti s prodejem francouzských stíhaček Libyii. Tisk neopomíjí ani vánoční téma - píše o popularitě vánočních trhů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Světové deníky komentují konferenci o změnách klimatu na Bali. Ta měla už včera skončit, jednající strany se ale nedokázaly zatím dohodnout na závěrečném dokumentu. Evropští účastníci konference původně požadovali, aby průmyslové země snížily do roku 2020 emise škodlivých plynů o 25 až 40 procent. Proti evropskému návrhu se stavěly USA a s nimi také Kanada a Japonsko. Nakonec se strany shodly na souhlasu s dalším projednáváním tohoto tématu, ale konkrétní cíle v dohodě chybí.

"Obě strany se liší v zásadním pohledu: Evropská unie dává přednost vládou nařízeným regulacím, Spojené státy zase chtějí vše nechat na mocné ruce trhu vyšší ceny ropy, zemního plynu a uhlí prý přinutí spotřebitele využívat fosilní paliva a také nové technologie pomohou omezit množství vypouštěných skleníkových plynů," objasňuje základní rozpory severoamerický deník The New York Times. "Obě strany nakonec dosáhly mělkého kompromisu. Je ovšem otázka, nakolik bude výsledná smlouva funkční," pochybuje severoamerický deník.

Takové komplikace v jednání a prodloužení celého konference zřejmě čekal málokdo. Australský deník The Sydney Morning Herald to ohodnotil slovy: "Pochod za dohodu o ochraně klimatu zpomalil. Summit se doklopýtal směrem ke kompromisu, ale určitě nesplnil očekávání, které země do konference vkládaly." List si také všímá postoje samotné Austrálie, "ta byla kritizována evropskými diplomaty i skupinami ochránců životního prostředí za svou neochotu stát při Evropě," dodává australský list.

Britské Timesy dokonce prohlásily letošní rok nejhorším rokem pro životní prostředí. "Arktický ledový prstenec se mění na vodu, ledovec v Kilimanžáru ustupuje a stejně tak mizí sníh v Grónsku. Je mnoho důkazů, které nás přesvědčí o tom, že změny našeho klimatu rozhodně nejsou jen kosmetické," varuje deník, který své informace opírá o výsledky pravidelného jednání Americké Geofyzikální Unie v~San Franciscu, která probíhala ve stejné době jako konference na Bali. "Vědci se dokonce domnívají, že se země nyní nachází v jakémsi bodu zlomu," píše deník, "změny se pak stanou nezvratné, a připraví lidem budoucnost se záplavami, horkem a stoupající vodou mořské hladiny," varují britské Timesy.

Světovému obchodu se zbraněmi věnují pozornost v souvislosti s prodejem francouzských stíhaček Libyii francouzské sdělovací prostředky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníku Le Monde cituje zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Podle zjištění deníku Der Spiegel jsou vánoční trhy v německém stylu stále více populární. Dokonce i mimo Německo, hlavně ve Velké Británii. Spiegel se ani nediví: "Kdo by o Vánocích odolal hrnku svařeného vína a dobrému perníku?" Podle deníku má prý mnoho tradic, které tvoří moderní Vánoce, svůj původ právě v Německu. Patří k nim například vánoční stromek a také vánoční trhy. "V mnoha britských městech teď potkáte "německé" vánoční trhy s klobásami, preclíky, perníkem a svařeným vínem. Největší takový trh je v Birgminhamu, zdejší stánky většinou provozují Němci, ale mnohem lákavější je prožít ten pravý vánoční trh přímo v Německu. Stále více Britů a Irů proto volí Německo za cíl předvánočních výletů. Mohou si zde vybrat ze dvou a půl tisíce trhů, některé mají tradici dlouhou několik století. Nejstarší je drážďanský vánoční trh, ten letos slaví 573 let," uzavírá Der Spiegel.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme