Zahraniční tisk o konfliktu Indie a Pákistánu

Sobotní světový tisk se věnuje třem hlavním tématům - hrozbě indicko-pákistánského konfliktu, dalšímu osudu Usámy bin Ládia a budoucnosti eura. Všímají si také startu jednotné evropské měny euro, která se v hotovostním styku začne ve dvanácti zemích používat už za pár dní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britský "The Guardian" komentuje hrozící válečný konflikt mezi Indií a Pákistánem. Oblast Kašmíru ilustruje jeden nedořešený aspekt vznikající Bushovy doktríny. Washington by uvítal, kdyby si země trpící terorismem tento problém vyřešily samy. Jenže to na indicko-pákistánské hranici očividně nefunguje. Ba ještě hůř. Neexistují žádná pravidla pro případnou angažovanost mezinárodního společenství v tomto současném nejnebezpečnějším regionu světa. Asijská nukleární doktrína se proto musí stát součástí dlouhodobé politické vize Ameriky, píše list.

Islámabád má jaderné zbraně, aby zajistil přežití Pákistánu. Dillí, které neustále tvrdí, že nezahájí nukleární úder jako první, chce podle vlastních slov zabránit dvěma sousedním státům - Pákistánu a Číně - aby uplatnily nároky na indické území. Ve hře jsou miliardy lidských životů - a je úkolem Ameriky postarat se o to, aby všechny strany spolu opět začaly mluvit, píše britský "The Guardian".

Mnichovský deník "Süddeutsche Zeitung" konstatuje, že stanoviska znepřátelených stran se nikdy vzájemně nesblížila, naopak se stále od sebe vzdalovala. Po dvou válkách a nekonečných šarvátkách vyostřily obě strany svůj konflikt do otázky přežití. Indie, jejíž miliardové obyvatelstvo zahrnuje i 100 milionů muslimů, se při ztrátě Kašmíru obává o existenci svého státu.

Pro Pákistán je Kašmír propagandisticky perfektní úhybný manévr od ostatních problémů země. Proto je oblast himalájského Kašmíru teď znovu na pokraji války. Někdy rozum zvítězí. V dané chvíli však na obou stranách triumfují ostří hoši, uzavírá "Süddeutsche Zeitung".

Podle indického listu "Indian Express" s odvoláním na slova ministra obrany George Fernandeze ukončí Indie rozmisťování a posilování svých jednotek podél hranice s Pákistánem nejpozději do tří dnů. Indie mezitím nařídila zredukovat osazenstvo svého velvyslanectví v Islámabádu na polovinu a od 1.ledna 2002 zastavit autobusové a železniční spojení i osobní leteckou dopravu mezi Indií a Pákistánem.

Podle nejnovějších indických stanovisek neočekávají političtí pozorovatelé bezprostřední útok Indie proti Pákistánu, a tedy ani rozpoutání jaderné války mezi oběma zeměmi. Indie své nejnovější požadavky také nespojuje s žádným ultimatem. Indický premiér Atal Bihárí Vádžpejí se hodlá počátkem ledna dokonce zúčastnit regionální konference v Nepálu, kde má být přítomen i pákistánský prezident Parvíz Mušaráf, informuje list "Indian Express".

Milánský deník "Corriere della Sera" poznamenává k dohadům kolem osoby Usámy bin Ládina, že tento šéfterorista ví, že byl poražen. S odvoláním na nedávno zveřejněný videosnímek označuje list bin Ládinovo vystoupení za přiznání vůdce, který svůj boj prohrál. Doufal, že se dočká opakování války, kterou Afghánci vedli svého času proti Sovětům. Doufal dále, že americké bombardování vyvolá lidové povstání a že se invazorům nepodaří dostat dobytá afghánská území pod kontrolu.

Především však bin Ládin doufal, že Arabové a muslimové např. v Egyptě, Saúdské Arábii a v Pákistánu vyjdou masově do ulic, aby svrhli tamní vlády nebo je aspoň přinutili k odklonu od Spojených států. Válka v Afghánistánu sice ještě neskončila, ale bin Ládin musí s hořkostí přiznat, že lidové masy zatím nepovstaly. A že takzvaní protitalibanští křižáci byli v Kábulu uvítáni s pocitem úlevy a osvobození, píše závěrem italský "Corriere della Sera".

Všechny irské deníky se věnují ostrému startu jednotné evropské měny euro, která se v hotovostním styku začne ve dvanácti zemích používat už za pár dní. Komentář v deníku The Irish Times je k jednotné evropské měně velmi kritický a vyvrací řadu mýtů, které o euru panují. Z článku vybíral zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Dublinu Jiří Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hošek o nástupu eura v Irsku

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme