Zahraniční tisk o korupci v německém fotbale

Německý tisk komentuje rozhodnutí berlínského soudu o trestu vězení pro nepoctivého fotbalového rozhodčího. Kritici Bushova režimu trpí amnézií, tvrdí britský list. Ruské deníky píší o novém plynovodu pod Černým mořem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německé listy zaujalo odsouzení rozhodčího Roberta Hoyzera. Hoyzer stráví dva roky ve vězení za to, že manipuloval fotbalové zápasy kvůli sázkám. Der Tagesspiegel si ale myslí, že rozhodčí byl potrestán moc přísně. Je pravda, že Hoyzer potopil během procesu své kolegy. A je také pravda, že se provinil proti pravidlům fotbalu a ten je pro Němce svatý. Berlínský soud ale přesto zašel příliš daleko.

Chránit fair play ve sportu přece není práce pro soudní systém. Nepoctivý rozhodčí se zachoval hanebně, ale dvůr by ho neměl soudit jen na základě jakýchsi nesympatií. Dva a půl roku vězení, to je hodně krutý trest za první trestný čin, myslí si německý deník. Zároveň kritizuje i německou fotbalovou asociaci, která bezmezně věří svým rozhodčím, místo aby je pozorně sledovala, dodává Der Tagesspiegel.

Deník Die Welt, naopak s rozsudkem souhlasí. Slovo Hoyzer se v Rakousku stalo nadávkou. Říct ho rozhodčímu do očí, máte žlutou kartu jistou. Hoyzerův trest je sice krutý, ale správný. Soud totiž uznal, že v šestadvaceti letech se nelze odvolávat na hloupost mládí. V Robertu Hoyzerovi je určitý kriminální potenciál, myslí si německý Die Welt.

Nový polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz představil svou prorodinnou politiku v oblasti zdravotnictví. Dosavadní konzervativní zásady, zakazující například interrupce, mají být ještě více prohloubeny, píše o tom dnešní polský tisk.

Stát nebude připlácet na antikoncepci ani na mimoděložní oplodnění, píše Gazeta Wyborcza a cituje premiéra Marcinkiewicze, který na vlnách ultrakatolického Rádia Maryja prohlásil, že vláda nebude ani v nejmenším propagovat antikoncepci. Cílem vlády je ochrana života.

Ministr zdravotnictví, věhlasný polský kardiochirurg Zbygniew Religa, mírně oponoval. Podle něj se metoda oplodnění in vitro s úspěchem používá už dvacet let, o jejím financování státem ale nemůže být řeč. Pokud stojím před dilematem, zda reanimovat pacienta nebo dát tyto peníze na umělé oplodnění, pak je dám na reanimaci, uvedl profesor Religa.

Gazeta Wyborcza k tomu poznamenává, že pokud vláda nebude dotovat umělé oplodnění, mnohé manželské páry si děti nebudou moci dovolit. Profesor Religa potvrdil také premiérův názor, že stát nemá připlácet na antikoncepční prostředky. Sex není choroba a antikoncepce proto není lékem, řekl ministr zdravotnictví.

Gazeta Wyborcza v komentáři podotýká, že premiérovi nejde ani tak o úspory, jako o ideologii. Ženy nesmí používat antikoncepci, protože to zakazuje církev. Tyto premiérovy deklarace nás vedou k náboženskému státu, napsala Gazeta Wyborcza.

Největší zbraní kritiků americké politiky je selektivní amnézie. Píše to ve svém dnešním vydání deník The Times. Kritici nějak vždycky zapomenou důležité historické události, které jim nehrají do karet. Další důkaz pro to, že americký prezident George Bush je válečný zločinec, se objevil tento týden. Spojené státy prý ve válce proti Iráku používaly bílý fosfor. To ale slušné země nikdy nedělají. Bushovsko-cheyneyovská klika tím ničí základy americké civilizace. Jsou jako nacisti! Paroduje kritiky britský list.

Ve skutečnosti je to tak, že bílý fosfor není žádná chemická zbraň. Jeho používání není zakázané žádnou smlouvou, kterou Spojené státy podepsaly. Stejné je to se zbraněmi hromadného ničení. Kritici nám tvrdí: Blair a Bush lhali o tom, že Saddámův režim zbraně přechovává, přitom se žádné nenašly. Už si ale nepamatují na důkazy, které jsme shromáždili dávno před začátkem války. Selektivní ztráta paměti postihla hlavně britské demokraty. Američané si pamatují lépe, píší britské Timesy.

Ruský list Trud komentuje otevření nového plynovodu pod Černým mořem. Proudí jím ruský plyn do Turecka. Právě včera bylo slavnostně otevřeno jeho vyústění v tureckém přístavu Samsun. Ceremonie se účastnil ruský prezident Putin či turecký premiér Erdogan. Plynovod za mnoho miliónů vede podél Černého moře, na hranici okolních států. Rusko se totiž chtělo vyhnout stavbě na cizím území. Nové zařízení snad uspokojí zvyšující se poptávku Turků. Navíc podpoří rozvoj jižních regionů Ruska.

To deník Nezavismija Gazeta je skeptičtější. Plynovod nesplnil očekávání, která jsme do jeho stavby vkládali. Hned po jeho dokončení totiž Turci požadovali revizi ceny ruského plynu. Navíc ho odebírají méně než předtím. Rusko a Turecko se prostě díky plynovodu nespřátelily. Jediné, co nás může těšit, je morální satisfakce nad tím, že jsme nenechali Američany projekt dokončit, dodává Nezavismija Gazeta.

Martin Dorazín, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme