Zahraniční tisk o krizi v Turecku

Mimo jiné budeme mluvit o neštěstí na fotbalovém stadionu v Jihoafrické republice, diskusi o novém nizozemském zákonu o euthanasii, či současné krizi v Turecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O tragické události na stadionu Ellis Park v Johannesburgu píše dnešní jihoafrický Independent. Na fotbalovém utkání odvěkých rivalů Orlanských pirátů a klubu Kaizer Chiefs bylo několik desítek fanoušků usmrceno a nejméně 150 zraněno. Problém nastal, když se lidé, kterým bylo prodáno o 30 tisíc vstupenek víc než dovoluje kapacita stadiónu, pokoušeli dostat dovnitř. Policie, která se snažila zastavit rozezlené fanoušky slzným plynem, tlačila vstupující proti proudu ven. Vzniklý tlak a zmatek si pak vybraly krutou daň. Svou lítost nad tragédií vyjádřil prezident Mbeki, který stejně jako milióny jiných diváků sledoval celý incident v přímém přenosu. Stadión pro 60 tisíc diváků, kam se jich včera pokusilo dostat 90 tisíc, tak byl svědkem největší tragédie v dějinách jihoafrického sportu, dodává dnešní jihoafrický The Independent.

Nizozemský zákon o euthanasii, který schválily obě komory parlamentu, vyvolává diskuse nejen v Holandsku, ale v celé Evropě. Kritizuje ho především katolická církev. Názory nizozemských deníků nám přiblíží náš zpravodaj v zemích Beneluxu Milan Fridrich.

Ruská Nězavisimaja Gazeta poznamenává k rusko-německým rozhovorům v Petrohradě: Bilance petrohradského dialogu kancléře Schrödera s prezidentem Putinem jasně ukazuje, jakým směrem se celkově ubírají vztahy mezi Ruskem a ostatní Evropou. Není tajemstvím, že Německo si nárokuje úlohu lokomotivy v zahraniční politice Evropské unie. Ostatní země jako Británie a Francie mohou celkový obraz jen v detailech doplňovat.

Rusové si musí zvyknout na prostou myšlenku, že svět už nepovažuje Rusko za bílé místo nebo za černou díru na politické mapě světa, přidává se s názorem deník Izvěstija. Západ už se nebojí ruských raket nebo nějaké restaurace komunismu - nejsme prostě lepší než Mexiko, Brazílie nebo Polsko. Nadělali jsme dluhy a musíme je teď splatit. V naší státní pokladně je peněz dost, vláda to ostatně halasně vytrubovala. Přítel Vladimír a přítel Gerhard spolu báječně vycházejí. Ale platit od nynějška budou každý sám za sebe, konstatují moskevská Izvěstija.

List Berliner Morgenpost se zamýšlí nad rusko-německou bilancí "Má dáti - Dal". Z tohoto pohledu, píše deník, je to, co kancléř Schröder z Petrohradu přivezl, zklamáním. Hlavně v otázce likvidace ruských závazků vůči Německu se očekávaly jasnější signály. Na druhé straně je nutno říct, že Schröder vycítil tenké rozhraní, které řešení problému nedávalo příliš prostoru. Sbližování tu vyžaduje trpělivost, citlivost a diskrétnost. Že pánové Schröder a Putin zřejmě naladili vzájemně správnou strunu, je nadějí do budoucna, uzavírá Berliner Morgenpost.

Je tak těžké říci sbohem. Takový je titulek komentáře největšího anglicky psaného tureckého deníku Turkish Daily News věnovaného budoucnosti premiéra Bulenta Ecevita a potažmo celého Turecka. Z článku vybíral náš zvláštní zpravodaj v Ankaře Jiří Hošek.

Britský The Independent se dnes věnuje dokumentu, který vydalo německé ministerstvo obrany, jehož předmětem je akutní nedostatek dobrovolníků pro vstupu do armády. Mimo jiné se v něm uvádí: "Čtyři miliony nezaměstnaných Němců nejsou evidentně v natolik zoufalé situaci, aby přijali práci s ubytováním a stravou zdarma a navíc s dobrodružstvím." Jak list poznamenává, zoufalý nedostatek dobrovolníků ohrožuje německou vojenskou reformu, největší od konce války. Snížením počtu branců se vláda snaží vybudovat profesionální armádu, která by splňovala rostoucí mezinárodní požadavky. Co však "atraktivní" nabídka armády postrádá, jsou peníze. Platy jsou nízké, ubytovny vojáků sešlé a výcvik omezený nedostatkem pohonných hmot. Svépomocí by tato armáda nedošla daleko, uzavírá dnešní The Independent.

Milan Kopp, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme