Zahraniční tisk o maďarském návrhu do euroústavy

Mezi tématy dnešních novin najdete volbu nového vůdce britských Toryů. Maďaři prý navrhli článek euroústavy a na stránkách zahraničních listů najdete i setkání francouzského premiéra s německým kancléřem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Po 777 dnech v čele britských konzervativců, proběhne dnes tajná volba o setrvání či výměně jejich lídra - Iana Duncana Smithe. Události se věnuje britský tisk. V tajné volbě má rozhodnout sto šedesát pět členů opoziční strany Toryů, píše Independent. K udržení ve funkci by Duncanu Smithovi stačila pouhá nadpoloviční většina. Většina odhadů se shoduje v tom, že má šanci setrvat. Ale je možné i to, že ve volbě neuspěje.

Straníci tak reagují na vlnu afér jejich lídra. Ta začala na začátku října tím, že Duncan Smith zaměstnal svojí manželku jako sekretářku, dodává Independent. Ať už je osobní názor oněch sto pětašedesáti členů jakýkoliv, na jednom se shodnou - krize okolo vedení konzervativní strany se musí uklidnit, píše zase britský Daily Telegraph.

Zatím nikdo nic nenamítl proti maďarskému dodatku k Euroústavě, píše tamní deník Népszabadság. Maďaři se snaží do nové evropské konstituce vtěsnat článek o ochraně práv etnických menšin. Podobné návrhy se přitom v minulosti setkávaly s odporem zemí, které mají početnou maďarskou menšinu - mimo jiné tedy i Slovenska. Během setkání šéfů diplomacií přistupujících zemí v Bruselu se ukázalo, že návrh má naději na úspěch.

Maďarský ministr zahraničních věcí László Kovács to považuje za dobré znamení. Pokud by totiž takový článek v euroústavě nebyl, znamenalo by to porušení podmínek pro přistoupení, řekl ministr pro Népszabadság.

Schůzka francouzského premiéra Raffarina s německým kancléřem Schröderem v Poiters, která se týkala budoucnosti Evropy z pohledu regionu, je široce komentována ve francouzském tisku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z něho cituje pařížský zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Většina Rusů pracuje pouze jako námezdní síly, píše ruská Pravda. Podle nedávného průzkumu se ukázalo, že zaměstnanci tvoří pouze asi jeden a půl procenta populace. Tři procenta lidí pracuje pro sebe. Zbylých devadesát pět procent, tedy asi osmdesát čtyři miliony lidí, pracují jen jako krátkodobé najemní síly.

A jen šedesát dva milionů z nich má to štěstí, že je jejich plat uživí. Ostatní se musí spolehnout i na výpěstky z vlastních hospodářství. Překvapením je, že jen jeden milion lidí v Rusku pobírá podporu v nezaměstnanosti, dodává deník Pravda.

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme