Zahraniční tisk o MDŽ a severoirských volbách

Středoevropské listy připomínají dnešní Mezinárodní den žen. Asijské deníky po včerejší letecké tragédii v Indonésii kritizují tristní bezpečnost tamních aerolinek. Britské noviny nevěřícně komentují předpokládané výsledky parlamentních voleb v Severním Irsku. Přirovnání podmínek panujících v palestinských městech s varšavským ghettem hýbou mediální scénou v Německu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Středoevropské listy připomínají dnešní Mezinárodní den žen. Zatímco v České republice tento svátek nese určitou pečeť komunistické minulosti, třeba v Rakousku se bere vážně. Tamní deník Kurier přinesl výčet toho, co všechno se dnes na počest žen chystá v rakouské metropoli. Tak třeba ministryně pro záležitosti žen Doris Buresová zve v rámci dne otevřených dveří k návštěvě své kanceláře. Brány otevře také rakouský parlament. Ministryně zdravotnictví Andrea Kdolsky zve zase zaměstnankyně na "dámskou snídani".

Vídeňský rozhlas bude mezi šestou a desátou hodinou ranní plnit výhradně hudební přání žen. Do ulic vyjdou příznivci strany Zelených. Na známé vídeňské třídě Mariahilfestrasse budou symbolicky připomínat příjmové rozdíly mezi ženami a muži. Jak, to už ale deník nepíše.

V internetové diskusi na webové stránce Kurieru si jeden pisatel vypomohl příměrem ze Spojených států. Napsal: "Američané si umí představit jako prezidentku Hillary Clintonovou. Ta musí napravit spoustu škod, které napáchal její muž. Ne nadarmo se ženám říká lepší polovina lidstva," uvádí jeden z čtenářů rakouského listu Kurier.

Indonéské a další asijské deníky věnují hlavní pozornost včerejší tragédii letadla v Jogjakartě. Uhořelo při ní nejméně 23 lidí, dalších 90 se zranilo. Mezi oběťmi je i několik australských novinářů.

Tisk potvrzuje dosavadní závěry vyšetřování, podle kterých šlo pravděpodobně o chybu pilota, který přistával příliš rychle, a nikoli o teroristický útok. Deníky si berou na paškál zejména tristní bezpečnost místních aerolinek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z asijského vydání listu International Herald Tribune cituje Robert Mikoláš

Severní Irsko dnes sčítá hlasy odevzdané ve včerejších parlamentních volbách. Pokud se potvrdí předpovědi, novou vládu sestaví dva hlavní rivalové - Demokratická unionistická strana a katolická strana Sinn Féin. To vypadá téměř hollywoodsky - jako smíření nesmiřitelných....

Podobně nevěřícně komentují severoirské volby i britské noviny. Třeba The Guardian se ptá: Dokážete si představit, že by si bývalý izraelský premiér Ariel Šaron vybral za svého zástupce Ismáíla Haníju z radikálního palestinského hnutí Hamás? V Severním Irsku se možná něco podobného stane. Ve vládě se nejspíš sejdou dva kdysi naprosto nepřátelské tábory, které proti sobě stály se zbraní v ruce.

"To, co zní v blízkovýchodních poměrech jako šílená a divoká fantazie, se v Severním Irsku odehrává před našima očima. Na Šaronově místě je Ian Paisley, osmdesátník ztělesňující unionistickou nesmiřitelnost. Jeho Strana demokratických unionistů patrně volby vyhraje. Na pomyslném místě Ismáíla Haníji si představme Martina McGuinnesse, který se má stát vicepremiérem. Ano, slyšíte správně. McGuinness, který si vysloužil pověst coby velitel teroristů z Irské republikánské armády, vstoupí do týmu s Paisleyem, který kritizoval IRU jako krvežíznivou a vraždící bandu patřící do pekla," uvádí list. A dodává: To všechno dokazuje, jak obrovskými změnami Severní Irsko prochází. Je na cestě k míru, končí optimisticky The Guardian.

Přirovnání podmínek panujících v palestinských městech s varšavským ghettem a další kontroverzní výroky některých německých biskupů hýbou mediální scénou u našich západních sousedů. Cesta 27 sídelních biskupů do Izraele měla přispět ke sblížení německých katolíků se židovským státem. Stal se ale pravý opak.

Každý má nepopiratelné právo shledat podmínky, ve kterých Palestinci žijí, nesnesitelnými, uvádí deník Die Welt. Stejně má kdokoli možnost za to činit Izrael zodpovědným a kritizovat ho. Nejde ale, když eichstättský biskup Hanke dá obrázky z varšavského ghetta, které viděl v památníku Jad Vašem, do souvislosti s tím, co viděl v Ramalláhu. Podobně není možné, aby tak moudrý muž, jako augsburský biskup Mixa, mluvil o situaci připomínající ghetta.

Komentátor Weltu dále poznamenává, že katolické církvi trvalo staletí (stejně jako té evangelické), než se oprostila od fixní ideje, že se musí k Židům přistupovat přinejmenším s výhradami; vždyť je přece židovský národ zodpovědný za smrt Ježíše Krista. Přestože mnoho katolíků pohanskému nacionálnímu socialismu nedůvěřovalo a odmítalo ho, církev - až na výjimky - toho moc neudělala, aby se vzepřela nacistické nenávisti vůči Židům.

Němečtí biskupové, kteří nesou odpovědnost za své věřící, musejí vědět, jak hluboce je protižidovský princip vepsaný do duše křesťanstva. Nesmějí proto dělat nic, aby mu dodali novou sílu, soudí německý list Die Welt.

Vojtěch Berger, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme