Zahraniční tisk o Miloševičově procesu
Miloševič a trestní řízení na stránkách britského listu Guardian. Slovensko v USA neuspělo, Slováci nadále budou na cestu do Spojených států potřebovat víza.
Kdyby byl mezinárodní soudní tribunál v Haagu řádným soudem, byla by obvinění proti Miloševičovi už dávno stažena, píše dnes v souvislosti s úmrtím bývalého srbského premiéra Slobodana Miloševiče britský deník Guardian. Bohužel se ale jedná o vysoce politizovaný orgán, který byl vytvořen na základě iniciativy států, které v roce 1999 napadly Jugoslávii. V roce 2004 soudci v Haagu Miloševičovi přidělili obhájce, i když charta mezinárodního soudního tribunálu umožňuje, aby se obžalovaný obhajoval sám.
V únoru letošního roku zamítl soud Miloševičovy žádosti, aby byl ze zdravotních důvodů převezen do nemocnice. Za dva týdny na to zemřel. Carla del Ponteová říká, že Miloševič unikl spravedlnosti, protože zemřel. Takový výrok znamená, že spravedlností nemyslí řádný soudní proces, ale odsuzující rozsudek. Ve stejném okamžiku, kdy tomuto začneme věřit, se v plné míře vzdáme veškerých právních norem, upozorňuje Guardian.
Smrt ve Scheveningenu. Tedy věznici nedaleko Haagu, kde jsou ve vazbě lidé obvinění haagským trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Tak zní titulek komentáře v dnešním vydání srbského deníku Danas. Cituje z něj zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Bělehradě Pavel Novák.
Skon ve vazební cele pod tíhou těžkých obvinění z válečných zločinů a teď ještě problémy kolem hledání místa k pochování jeho pozemských pozůstatků. Tohle představuje ošklivý konec životní dráhy jednoho člověka. Z pohledu jednotlivce by to mohl být důvod k pesimistickému zamyšlení nad pomíjivostí slávy a moci.
V případě Miloševiče není ale jeho neslavný konec jen bilancí jednoho života. Je to i epilog jedné scestné politiky, která měla celé desetiletí podporu většiny srbského národa. Miloševičova smrt v Haagu může být hrdinská jen pro ty, kteří jsou pro pokračování nesmyslné sebevražedné války Srbska proti celému světu.
S ideologickými a myšlenkovými omyly, které Miloševič prezentoval, uvrhl moderní Srbsko do války. Proto skončil, jak skončil. Ovšem ani Srbsko se ještě zcela nevymanilo z proudu neštěstí. A jestli pro něj stále bude Miloševičovo dílo a jeho obraz inspirací, tak se ani nevymaní. Píše srbský deník Danas.
Slovenský deník Sme se vrací k včerejší návštěvě premiéra Dzurindy ve Spojených státech. Slováci totiž i nadále budou pro vycestování do USA potřebovat víza. Některým Slovákům zasahuje Dzurindův neúspěch přímo do vlastního soukromí. Američanka Margarete Hurnová se kvůli zrušení vízové povinnosti dokonce obrátila na amerického prezidenta. Zbytečně. Čtyři roky pracovala na Slovensku a zasnoubila se se slovenským občanem. Teď žijí oba v Kalifornii, kde on legálně pracuje. Jeho sestře ale americká ambasáda na Slovensku po dlouhém a finančně i emocionálně náročném procesu odmítla vízum do USA vydat.
Důvodem je, že dotyčné osobě je třiadvacet let a nepodařilo se jí přesvědčit vízové úředníky, že má natolik silné vazby ke Slovensku, které by byly dostačující zárukou pro její návrat z USA. Kdo má ale v jejím věku majetek nebo manžela a děti, kteří by byli dostatečně silným impulzem k návratu? Neúspěšná žadatelka o vízum tedy nebude mít možnost navštívit svého bratra a jeho rodinu jen proto, že se jí nedaří plnit zcela nelogické požadavky, píše deník Sme.