Zahraniční tisk o mírové konferenci v Annapolisu

V americkém Annapolisu dnes začíná s napětím očekávaná konference o míru na Blízkém východě, zprávy o ní už nyní plní stránky zahraničních listů a komentátoři se zamýšlejí nad tím, jaké mají vyjednavači šance na úspěch. V centru pozornosti francouzských médií pak je návštěva prezidenta Sarkozyho v Číně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský konzervativní deník Daily Telegraph má za to, že i když se konference o Blízkém východě účastní důležití politici, bude jim chybět vůle se dohodnout. "Výsledek je ve hvězdách, s jistotou ale můžeme tvrdit, že uvidíme velkou show," poznamenává komentátor, podle něhož se dá čekat, že silnice budou ucpané elegantními limuzínami, na které budou dohlížet hordy tělesných strážců v černých oblecích, slunečních brýlích, s vysílačkami v uchu. "Hlavní výzvou ale bude, aby setkání přineslo víc, než jen pár záběrů podobných hollywoodským snímkům."

Ústřední role bude podle deníku patřit americkému prezidentovi Georgi Bushovi, který musí naslouchat oběma stranám a přesvědčit je, aby ustoupily. V každém případě už teď se nad konferencí zdvihlo nejedno kritické obočí - poznamenává britský list s tím, že asi nejvíc vadí konference sportovně založeným obyvatelům města Annapolis, kteří z bezpečnostních důvodů nesmějí vyrazit na svou oblíbenou běžeckou trasu.

Internetový deník Arab News míní, že úspěchu by mohla napomoci skutečnost, že se na konferenci sjedou zástupci nejdůležitějších politických hráčů v blízkovýchodním regionu, s výjimkou Íránu. "I když ve hře zůstává stále hodně neznámých, je pravděpodobné, že výsledek předčí očekávání odborníků," soudí Arab News.

Los Angeles Times poznamenávají, že "ať už se politici v Annapolisu dohodnou na čemkoli, bude to jenom začátek. Tvrdá práce a těžká rozhodnutí přijdou až po konferenci," konstatuje deník, podle něhož bude klíčové vyřešit otázku, jak vtáhnout do politických jednání umírněnou část radikálního palestinského hnutí Hamas. "Toho mohou Spojené státy a Evropa dosáhnout jen tím, že za mír slíbí ekonomickou pomoc," domnívá se deník.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je na návštěvě Číny. Co o ní soudí francouzská média? Především to, že hlavním důvodem prezidentovy cesty je byznys. Podnikatelé si skutečně mohou mnout ruce, během návštěvy se jim podařilo uzavřít kontrakty ve výši téměř dvaceti miliard euro. Jak ale zjistil zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd, francouzské deníky se zabývají i problematikou lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzských deníků

Číně se v komentáři věnuje i britský deník Times, který se zamýšlí nad rozhodnutím Pekingu přijmout ekologická opatření. "Nejsou to ale jen prázdné sliby?" ptá se autor komentáře a podotýká, že pokud to Čína myslí vážně, může být paradoxně výhodou, že Čína je zemí jedné strany. "V centrálně plánované ekonomice může vláda svá rozhodnutí celkem lehce uskutečnit. To, co v západní Evropě trvalo desetiletí, může Peking stihnout za několik let," odhaduje britský deník Times.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme