Zahraniční tisk o mírových jednání v Súdánu

V Súdánu dnes možná dojde k průlomu. Súdánská vláda oznámila, že je připravena přistoupit na změněný návrh mírové dohody o Dárfúru. Ten včera předložili vyjednávači z Africké unie společně s Brity a Američany. Mírová smlouva v Súdánu je i téma, které se proto už několik dní objevuje v zahraničním tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například americký deník New York Times připomíná, že už v lednu 2005 se setkali političtí vůdci severního a jižního Súdánu, aby podepsali dohodu o ukončení občanské války. Ta v zemi probíhá už více než dvě dekády.

Představitelé vlády prezidenta George Bushe tehdy doufali, že se jim tak podaří zabít dvě mouchy jednou ranou. Domnívali se totiž, že vyřešením válečného konfliktu v jižní části Súdánu se podaří ukončit i masakry v západní části země.

Jak list dodává, dnes, tedy o rok později, se američtí diplomaté opět nacházejí uprostřed naléhavých jednání, které mají ukončit další súdánské ohnisko brutality, tentokrát v Dárfúru. Tento konflikt mezitím tragicky eskaloval. Snahy a postoje amerických diplomatů se ale někdy v otázce Súdánu zdají být protichůdné. A tak se může stát, že očekávaný mír bude stále více nedosažitelný, píše New York Times.

Na internetových stránkách BBC se často objevuje názor, že Amerika "plýtvá miliardy dolarů na nelegální války v Afghánistánu a Iráku." Další ale zase píší, že "jako obvykle Evropa neudělá nic, i když v Súdánu jde o genocidu". A někteří také doporučují, "abychom přestali obviňovat Američany. Pokud něco udělají, nazýváme je imperialisty. Pokud nic neudělají, jsou to zase izolacionisté". To jsou názory čtenářů internetových stránek BBC.

Spojené státy, Velká Británie a Francie totiž předložily v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Íránu. Chtějí, aby se Írán vzdal jaderných experimentů. Další důvod, proč se média zmiňují Írán je, že ve Washingtonu o něm spolu diskutovali německá kancléřka Angela Merkelová a prezident George Bush.

Německý list Die Süddeutsche Zeitung v této souvislosti Merkelovou chválí, že se ve své funkci drží svých principů a zásad. A potvrzuje, že její v pořadí už druhá návštěva jako německé kancléřky ve Spojených státech bude probíhat především v duchu íránského jaderného konfliktu. Německo se totiž poslední dobou často účastní klíčových rozhovorů o íránském jaderném programu.

V Británii se dnes konají komunální volby. Podle britského tisku se dá říct, že jde o jakousi zkoušku labouristů Tonyho Blaira. Ve hře je totiž čtvrtina mandátů místních samospráv a městských aglomerací a volí se také v Londýně. Z britských novin vybíral spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme