Zahraniční tisk o možném útoku na Irák

Chystaný útok na Irák patří k hlavním tématům většiny světových deníků - komentují hlavně postoj britského premiéra Tohyho Blaira, který je rozhodnut se k případné operaci připojit. Evropské listy reagují na data zveřejněná v Německu, podle kterých počet nezaměstnaných překročil hranici 4 milionů. Podle polského deníku Rzeczpospolita se stahují mraky nad světovými výstavami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Francouzský list Le Monde píše, že britský premiér Tony Blair je zřejmě pevně rozhodnut připojit se v případné operaci proti Iráku ke Spojeným státům, a to navzdory některým kritickým hlasům z řad britských duchovních, veřejnosti a dokonce i svých stranických kolegů z Labour Party.

Blair je zřejmě přesvědčen, že neochvějná podpora Spojeným státům zajistí Británii výlučnou pozici jakéhosi mostu mezi Amerikou a Evropou. Autor článku podotýká: Blair před několika měsíci přislíbil, že opatří důkazy o tom, že Irák shromažďuje zbraně hromadného ničení. Jenže, jak píše Le Monde, předložení takových důkazů už trvá nějak moc dlouho, což poněkud zpochybňuje důvěryhodnost jeho prohlášení.

Německý list Berliner Zeitung uvádí, že prezident Bush sice chce Saddáma Husajna zbavit moci, jenomže ještě pořád neví, jak to provést. Americká média takřka denně referují o nedostatcích nejrůznějších způsobů vedení války. Přesto zatím nikdo - a zřejmě ani prezident - neví, na který z nich nakonec dojde, pokud vůbec, uzavírá Berliner Zeitung.

Nad světovými výstavami se stahují mraky. Tak komentuje přípravy na další výstavy EXPO polský deník Rzeczpospolita. Cituje z něho varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák cituje z listu Rzeczpospolita

Mnohé evropské deníky reagují na data zveřejněná v Německu, podle kterých počet nezaměstnaných překročil hranici 4 milionů. Podle francouzského listu Le Figaro si kancléř Gerhard Schröder po úspěšných daňových a penzijních reformách problémem nezaměstnanosti pokazil reputaci.

V roce 1998 Schröder řekl, že jeho vláda se nebude ucházet o znovuzvolení, pokud se jí nepodaří významně snížit nezaměstnanost. Nyní, šest týdnů před všeobecnými volbami, musí každý den litovat takového prohlášení. A další špatné zprávy vrhají stín na poslední dny kancléřova mandátu, poznamenává Le Figaro.

List International Herald Tribune, píše, že růst nezaměstnanosti se očekával, nicméně nestálost zakázek ekonomy překvapila. Kancléř se více soustředí na německou roli v mezinárodních vztazích než na ekonomické záležitosti. Téměř denně vydává stále silnější varování proti případnému útoku Američanů na Irák. Zpráva o nezaměstnanosti tak způsobila kancléři Schrödrovi náhlou politickou migrénu.

Nárůst počtu nezaměstnaných v Německu komentuje také španělský deník La Vanguardia V původních spolkových zemích je nezaměstnanost nižší než ve Francii, Itálii nebo Španělsku. Ovšem v zemích bývalé NDR se počet nezaměstnaných drží na konstantních 18 procentech. Jak je možné, že i po více než deseti letech zůstává na východě tato hranice tak vysoká?

Něco podobného další země bývalého východního bloku jako Maďarsko, Česko nebo Estonsko nepotkalo. Odpověď je jednoduchá: ve zmíněných zemích platy odpovídají realitě. V bývalé NDR se nevyplatí dělat čističe bot, když z podpory můžete získat mnohonásobně víc. Takovéto případy by měly mít v Německu na paměti, napsal list La Vanguardia.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme