Zahraniční tisk o nadcházejícím summitu Evropské unie

Evropské deníky se věnují především sporům, které propukly před nadcházejícím summitem Evropské unie v Bruselu. Polská Rzeczpospolita informuje o tom, jak se Rom stal idolem Čechů, a ptá se, jestli vítězství Vlasty Horvátha v televizním konkursu pop hudby změní přístup Čechů k Romům. Přesně před 365 dny usedl Ivan Gašparovič v Bratislavě do prezidentského křesla. Slovenské deníky rekapitulují první rok funkčního období prezidenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské deníky se věnují především sporům, které propukly před nadcházejícím summitem Evropské unie v Bruselu. Summit čeká hned dvojí debakl v otázkách euroústavy a financí, soudí například německý list Süddeutsche Zeitung. Po včerejší schůzce britského premiéra Blaira s francouzským prezidentem Chiracem je jasné, že dohoda o rozpočtu EU na dalších pět let je prakticky nemožná.

Ani v otázce další ratifikace euroústavy nepanuje shoda. Dánsko a Švédsko už ohlásily, že se postaví proti její další ratifikaci, pokud se Evropská unie jasně neshodne na dalším osudu tohoto dokumentu, dodává německý Süddeutsche Zeitung.

Také britské Timesy se věnují ožehavému evropskému sporu. "Stará Evropa se musí reformovat, nebo se rozpadne," varoval po včerejší schůzce v Paříži britský premiér Tony Blair. Blair tak chce odvrátit pozornost od britských rozpočtových úlev, které mimochodem činí tři miliardy liber, a vrátit ji zpět k odmítnutí evropské ústavy a k problémům, které z toho vyplývají, píše deník.

Spory, které se teď vyhrotily, jasně ukazují, že dávné aliance na starém kontinentu stále existují. Německo a Francie drží pospolu. Ale ani Británie není bez spojenců. Na její stranu se zase postavilo Švédsko a Nizozemsko, kterým vadí finanční subvence francouzským zemědělcům, konstatují britské Timesy.

A ještě přidejme krátké nahlédnutí do francouzského listu Le Figaro. Ten pochopitelně kritizuje britského premiéra Blaira. Blair je prý "pod francouzským tlakem" a usilovně se snaží odvést pozornost od francouzských požadavků na zrušení rabatu. Dalším sporem jsou neshody ohledně budoucnosti evropské ústavy. Tyto spory vážně ohrožují evropský projekt, varuje Le Figaro.

Polská Rzeczpospolita informuje o tom, jak se Rom stal idolem Čechů a ptá se, jestli vítězství Vlasty Horvátha v televizním konkursu pop hudby změní přístup Čechů k Romům. Z předního polského listu dále cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Dorazín cituje z polského tisku

Přesně před 365 dny usedl Ivan Gašparovič v Bratislavě do prezidentského křesla. Jeho první rok v čele Slovenského státu rekapituluje deník Pravda. Má sice popularitu, po které tolik toužil jeho předchůdce, na druhé straně mu však chybí výrazná politická a společenská poselství, domnívá se slovenský list. Analytici Gašparoviče hodnotí jako nevýrazného prezidenta, který se vyhýbá konfliktům. Tento postoj je zčásti záměrný, vzhledem ke sporné minulosti spojené s Vladimírem Mečiarem.

Na druhou stranu se prezident těší velké důvěře obyvatelstva. Z nedávného výzkumu veřejného mínění vyplynulo, že mu důvěřuje téměř sedmdesát procent slovenského obyvatelstva. Hodnotit prezidenta je ovšem těžké. Vzhledem k slabým pravomocem vlastně nikdo pořádně neví, co se od hlavy státu očekává, dodává slovenská Pravda.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme