Zahraniční tisk o nálezu videozáznamu s masakry ve Srebrenici

Videozáznam přiměl Srby k návratu do bosenské Srebrenice. Evropa ztratila orientaci. Ve slovenské vládní koalici se chystá bouřka. Tajemný Pianista očima britských Timesů. Taková jsou témata, kterým se věnuje páteční výběr ze zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Polská Gazeta Wyborcza komentuje nález videonahrávky dokazující masakry, které bosenští Srbové spáchali před deseti lety na muslimském obyvatelstvu Srebrenice. Přední polský list se domnívá, že nahrávka je stejně přesvědčivým důkazem jako kouřící hlaveň pistole, přesněji řečeno samopalu v rukou pachatelů. Je důkazem, který může usvědčit nejen pachatele, ale i bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče.

Nahrávka ze Srebrenice by mohla pohnout Srby, aby nakonec přijali hořkou historickou pravdu, píše Gazeta Wyborcza. Tyto naděje budí odhodlaná reakce premiéra Koštunicy, který se tentokrát zachoval správně a nařídil zločince pozavírat. Srbsko se bude muset smířit s tím, že zrodilo lidi, které nahrávka zachycuje, včetně jejího autora.

Člověk v této souvislosti nemůže nemyslet na německé vojáky, kteří si na památku pořizovali fotografie nad jámami plnými nahých těl, nemůže nemyslet na pocit absolutní beztrestnosti, který dává účast v absolutním zle. Mějme ale na paměti, že absolutní zlo postihuje bezprostřední vykonavatele zločinů a ne celé národy, že v dějinách zřejmě nebylo národa, který by mohl říci: o nás by se takový videozáznam nedal natočit. A to nejen proto, že v té době ještě neexistovaly kamery, uzavírá Gazeta Wyborcza.

Po neúspěšných referendech o euroústavě ve Francii a Nizozemsku dnes světové deníky znovu rozebírají Evropskou unii ze všech stran. Německý list Die Welt píše: Evropa ztratila orientaci a pořebuje mapu. Musí zjistit, co je přijatelné a co ne. Tu mapu by měl sestavit Tony Blair, premiér Velké Británie, která už se chystá na předsednictví v Evropské unii.

Je to ironie, unii bude předsedat země, jejíž základní ekonomické principy byly právě některými zeměmi prostřednictvím hlasování o referendu odmítnuty. Francie takové principy označila za příliš anglosaské.

Tony Blair tak nemá na výběr. Své předsednictví bude muset zasvětit přizpůsobování britské ekonomiky unii. Potřebuje totiž spojence, i když jsou to ti ze staré dobré Evropy. K rozdělování Evropy na starou a novou totiž nesmí v žádném případě dojít, vysvětluje německý Die Welt.

Všechny oči se teď obracejí k Británii, to píše i španělský El Pais. Ta teď bude schvalovat euroústavu. Evropští lídři se snaží najít cestu z krize. Proto se taky sejde německý kancléř Gerhard Schröder s francouzským premiérem Chiracem a Tony Blairem. Ten by měl co nejrychleji přijmout zákon o ratifikování evropské konstituce. Mohl by totiž být příkladem dalším evropským zemím, například váhajícím Dánům, myslí si El Pais.

Ve slovenské vládní koalici rozhodně nepanuje žádná idylka. Tiká tam časovaná bomba, upozorňuje slovenský deník Sme. Strana LS-HZDS pod vedením Vladimíra Mečiara chystá návrh na hlasování o důvěře ministrovi školství Martinu Froncovi. Jen pár hodin po tom, co koalice, rozdělená ve sporu o ministra hospodářství Pavla Ruska, vyhlásila smír, je tak na obzoru další bouřka.

Na červnové schůzi parlamentu je totiž takových sporných bodů víc. Ale paradoxně to jediné, na čem se nejsilnější členové vládní koalice ANO a KDH shodnou, je, že nejtěžší chvilky nastanou při schvalování státního rozpočtu na rok 2006, dodávají Hospodárské Noviny.

Měl to být Čech, ale nakonec se jeho totožnost nepotvrdila tajemný britský Pianista. Jeho kauzu rozebírají britské Timesy. V Británii se ročně ztratí přes dvě stě tisíc lidí. Nikdo se o ně nezajímá. Podle veřejného mínění většinou končí jako feťáci nebo alkoholici zabalení v kartónech.

Pianista je jiný. O nejprominentnějším ztracenci v Británii už teď všichni víme patrně víc, než o našich vlastních sousedech. To, že se o něj žádný příbuzný ani známý nepřihlásil, vypovídá něco nepěkného o našich vztazích. Ukazuje to, jak jednoduché je v dnešní době propadnout sociální sítí, dodává britský deník The Times.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme