Zahraniční tisk o napětí kolem Severní Koreje

Odpůrci války proti Iráku se minulý týden dočkali velkého vítězství. Velká Británie totiž ústy svého premiéra vyjádřila pochybnosti a válka se zatím odkládá, píše britský nezávislý deník Independent. Včerejší mrazivé gesto Severní Koreje však celému západnímu světu ukázalo, že zatímco Bushova administrativa řeší nepodstatné problémy v Iráku, jsou tu jiná, daleko větší nebezpečí, která stojí za pozornost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Současný postoj Severní Koreje vyvolává podobné obavy jako při nejnestabilnější situaci za dob studené války. Podle deníku Independent jsou sice přehnané, nicméně Severní Korea představuje rozhodně větší nebezpečí než Irák. Ať si tedy Američané myslí, že zničením Iráku oslabí celou "osu zla", jejímž druhým koncem je právě Severní Korea. My Evropané, kteří máme jiné zkušenosti s terorismem, musíme brát korejské nebezpečí vážně. Severní Korea je i po skončení studené války příliš živá. A jak říká filosof Francis Fukuyama, až ve všech zemích zavládne liberální demokracie, nastane konec světa. Jenže Severní Korea má k tomu ještě hodně daleko, dodává britský Independent.

Korejské děti se učí, že jejich vůdce Kim Čong Il se narodil v malé chaloupce nedaleko posvátných hor. Při jeho zrození se na nebi objevila duha. Tak začíná americký deník Christian Science Monitor svou analýzu chování Severní Koreje. Severní Korea je sice považována za jeden z nejzvláštnějších národů moderního světa, ale to ještě neznamená, že je zcela nevypočitatelná. I v době nukleární krize se může chovat docela logicky. Vysvětlením pro neopodstatněný včerejší krok Koreje může být například to, že Severní Korea, součást Bushovy "osy zla" se obává, aby s ní nebylo zacházeno stejně jako s Irákem.

O předvídatelnosti Severní Koreje svědčí také její neutěšená ekonomika. Někteří experti se proto domnívají, že vypovězení mírové smlouvy s Američany je pro Kim Čong Ila spíše voláním o pomoc ze zahraničí při udržení stávajícího stalinismu v zemi. Jisté ale je, že si Korea nezvolila tu nejlepší cestu - zahraničí v čele s Japonci a Evropskou Unií se semklo a dokonce i věčný korejský spojenec, Čína, se přidala na stranu Američanů. Těm by ale na druhou stranu neškodilo, kdyby v nastalé krizi udělali první krok. Nemůžou tím vůbec nic ztratit, upozorňuje americký analytický deník Christian Science Monitor.

Japonský list Japan Times se spíše, než aby bědoval nad ohrožujícími snahami svého souseda, pozastavuje nad reakcí amerických a japonských vůdců. Jejich odpověď na vypovězení mírové smlouvy je přímo iracionální, upřesňuje list. Normálně by tento běžný politický krok Korejců znamenal pouze navrácení vztahů s Američany před rok 1994, kdy byla dohoda sepsána. Jde jen o gesto, které má donutit Američany, aby dodržovali své sliby z devadesátých let. Jejich hysterická reakce a řeči o korejském vydírání jsou nepochopitelné. Ještě že situaci zachraňují umírnění Číňané s Jižními Korejci, kteří touží po dialogu.

Američané obviňují Koreu z iracionality a skutečně na krocích obou zemí mnoho racionálna není. Severní Korea si neuvědomila, že vypovězením smlouvy dá pouze hůl do ruky Japonsku a Americe, kteří tím mohou ospravedlnit své ignorování Pchjongjangu. A vysvětlení Američanů, proč nedodržují závazky vyplývající ze smlouvy, je spíše směšné než iracionální, domnívají se Japan Times - vymlouvají se totiž na celosvětový tlak.

Deník také rozebírá, jak je to s případnou válkou. Spojené státy by nikdy nenapadly Severní Koreu, protože se obávají pětimilionové, vysoce loajální korejské armády. Ale jejich osvědčený postup - válka vedená dalekonosnými raketami - by jistě i v tomto případě donutil Koreu padnout na kolena. Stejně tak, jako se tomu stalo v Jugoslávii či Afghánistánu. Japan Times však válku zásadně odmítají. Podle nich vyjadřuje skutečné záměry Američanů volání některých zámořských konzervativních deníků: zastavte vlnu pacifismu v Jižní Koreji. A ta je přitom jednou z mála záchytných bodů stability v regionu, dodávají Japan Times.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme