Zahraniční tisk o napětí na Blízkém východě

Světový tisk reflektuje izraelský zákaz pro Jásira Arafata navštívit v Betlémě vánoční mši spolu s tamními palestinskými křesťany. Pařížský Le Monde to označil za "omezenost izraelského premiéra", který tím nezaznamenal žádné vítězství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Oprávněnost jeho zákazu není přesvědčivá. Palestinský prezident nepochybně neudělal všechno pro zatčení pachatelů atentátu na izraelského ministra turismu Rechavama Zeewiho, zavražděného letos v říjnu.

Už víc než týden však Arafat bere na sebe značná rizika - osobní i politická, aby zajistil klid na palestinských územích. A docela se mu to daří. Důvody Izraelce Ariela Šarona jsou ovšem jiné: Odjakživa bylo jeho cílem odbojná hnutí Palestinců zničit.

Také přátelé Izraele se podle francouzského listu Le Figaro domnívají, že Šaronovo gesto znamená pro izraelský stát tvrdou porážku. Celosvětově se v médiích vánoční zákaz vstupu Arafata do Betléma jednoznačně odsuzuje a mezinárodní společenství bere palestinského vůdce pod ochranu.

Také řada osobností v Izraeli Šaronovo rozhodnutí ostře kritizovala. Jásir Arafat, který byl po nejnovějších sebevražedných palestinských útocích proti Izraeli donedávna ostře kritizován, který je náhle zestárlý a zdánlivě neschopný prosadit svou autoritu, pociťuje v nynějším ponížení i jistý náznak uznání.

Skutečnost, že hnutí Hamás a Islámský Džihád oznámily ukončení svých sebevražedných akcí proti Izraeli, dokazuje Arafatův úspěch při jeho úsilí o zmírnění napětí v regionu.

Londýnské Times komentují současnou i bnudoucí politiku Spojených států vůči Izraeli a situaci na Blízkém východě. Prezident Bush na rozdíl od svého předchůdce očividně nejeví chuť vnutit znesvářeným stranám návrh nějakého nového řešení.

Dává přednost pomalému postupu krok za krokem. Hlavně proto, že se snaží utlumit nebezpečí nové války na Blízkém východě, než vyzve Šarona nebo Arafata k novým ústupkům či kompromisům. Pokud existuje vůbec nějaký důvod k optimismu, pak je to ten, že Bushův postup je realističtější.

Palestinské vedení ví, že izraelského premiéra, který by chtěl být znovu zvolen, dokáží jen americké záruky přimět k citelným ústupkům. Bílý dům dal jasně najevo, že nebude na Izrael vyvíjet nátlak, bude-li palestinská strana používat teroru jako prostředku vyjednávání. Tato strategie připadá možná mnohým jako příliš prostá, neznamená to však, že nemůže fungovat.

Britský The Independent předpovídá, že násilí a střelba v krizových oblastech neustanou ani v příštím roce. List dále uvádí: Vzplanutí nového násilí na Blízkém východě, obavy z cestování letadly po 11. září a vojenské nasazení mírových sborů v Afghánistánu musely nutně utlumit letošní vánoční atmosféru v Betlémě.

Nemuselo se to však stát tak militantně a jednostranně, píše britský list. A Palestincům snad nebylo třeba tak důrazně připomenout meze jejich autority. Arafatova nepřítomnost v Betlémě však způsobila obojí. A první důsledky izraelské neústupnosti byly až příliš zřejmé:

Více střílení a větší násilí - obojí bude s největší pravděpodobností pokračovat i v příštím roce. Poselství tolerance a míru nebylo nikdy naléhavější a potřebnější než dnes.

Moskevský list Novyje Izvěstija sleduje vyostřování konfliktu mezi Indií a Pákistánem a mimo jiné píše: Indie pokračuje v přípravách pomsty proti Pákistánu ve sporu o Kašmír.

Z pohraničních vesnic jsou evakuováni jejich obyvatelé, vojenské jednotky se posilují všude tam, kde se očekávají vojenské údery protivníka. "Protiteroristická operace po indicku" by mohla začít hned po Novém roce.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf naproti tomu spoléhá na podporu spojenců. Právě se vrátil z Číny a navíc bombarduje prosbami o pomoc i Spojené státy: Ty totiž nadále potřebují podporu Pákistánu při pátrání po posledních vůdcích teroristické organizace "Al-Kaida", připomíná ruský list.

Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme