Zahraniční tisk o násilí Afghánistánu a Blairovu odchodu

Amerika si už v pondělí připomene páté výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Arabský deník Gulf News si v této souvislosti všímá vzrůstajícího násilí v Afghánistánu. Podle ruské Pravdy mají nepokoje v zemi ještě jeden vedlejší důsledek. List má na mysli drogy. Hlavním tématem britských listů je dění na domácí politické scéně. Jaká je budoucnost Pluta, klade si otázku britský týdeník The Economist.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Amerika si už v pondělí připomene páté výročí teroristických útoků - nejhorších v amerických dějinách. Arabský deník Gulf News si v této souvislosti všímá vzrůstajícího násilí v Afghánistánu. Právě tato země totiž byla prvním terčem ve válce Američanů proti terorismu. "Severoatlantická aliance už před několika dny připustila, že potřebuje posily. Situace v zemi je asi nejhorší od dob svržení Talibanu," myslí si list.

Příčinou vzrůstajících nepokojů v Afghánistánu je podle deníku americká invaze do Iráku. "Pro Američany přestal být Afghánistán prioritou, experti mluví dokonce o zapomenuté válce," konstatuje Gulf News.

Podle ruské Pravdy pak nepokoje v Afghánistánu mají ještě jeden vedlejší důsledek. List má na mysli drogy. "Pokračující boje vyhánějí civilní obyvatelstvo z domovů, v zemi vládne totální chaos. Kvůli nepokojům a nestabilitě obchod s drogami v zemi vzkvétá," pokračuje ruský deník.

"Experti odhadují, že letos je afghánského opia výrazně víc než loni, tedy více než 6 100 tun. Afghánistán patří k největším producentům opia, podle expertů na problematiku drog pochází 90 procent veškeré produkce opia právě z Afghánistánu," uzavírá ruská Pravda.

Hlavním tématem britských listů je dění na domácí politické scéně, kdy nejdříve část labouristů otevřeně kritizovala svého šéfa Tonyho Blaira, poté sám premiér ohlásil svůj odchod do jednoho roku.

Britské listy si vedle končícího premiéra Blaira všímají především dalšího muže Gordona Browna, současného ministra financí a pravděpodobného Blairova nástupce v křesle premiéra. Ten v minulých dnech Blaira podpořil. Listy spekulují také o tom, jak Brownovi a Blairovi jejich spojenectví vydrží. "Jak bude vypadat bitva o Downing Street? A jak dlouho jejich spojenectví vydrží?" ptá se Guardian.

O definitivním klidu zbraní mezi Blairem a možným budoucím premiérem Brownem pochybuje i bulvární Sun, který spojenectví Browna s Blairem označuje za "křehký mír".

Mezinárodní kongres astronomů, který se minulý měsíc konal v Praze, rozhodl o vyřazení Pluta z planet sluneční soustavy. Teď už je bývalá planeta zařazena mezi planetky, v katalogu trpasličích planetek ji najdeme pod šestimístným pořadovým číslem. Ne všem se to ale líbí.

"Podle astronomů je Pluto příliš malé a příliš ubohé, aby mohlo být regulérní planetou. Pluto není natolik silné, aby svůj okolní prostor pročistilo od ostatních těles, jako to umí třeba Jupiter nebo Země. Spousta lidí se teď cítí ošizena," všímá si britský týdeník The Economist.

400 vědců změnilo to, co si lidé celý život pamatují ze školních učebnic. Mnoho z nich se proto rozhodlo, že Pluto coby planetu zachrání. Na webu už můžete najít stránky s anglickým názvem "Pluto je planeta" nebo třeba "Prosím zachraňte Pluto", můžete také podepsat petici proti vyřazení Pluta nebo si koupit tričko na jeho podporu. Jistá kapela už dokonce složila o degradaci Pluta protestsong.

"Kdo ví, zda tento veřejný tlak nepřiměje astronomy k tomu, aby na dalším sjezdu v roce 2009 vzali Pluto na milost," uzavírá The Economist.

Martin Drtina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme