Zahraniční tisk o násilí na Blízkém východě

Zahraniční noviny se dnes věnují mimo jiné dalším názorům na blízkovýchodní konflikt, ale také například situaci na Sibiři, sužované záplavami, či komentáři o angažovanosti Severoatlantické aliance na Balkáně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý Die Welt dnes v komentáři o zvyšujícím se napětí na Blízkém východě uvádí: Situace se ještě více vyostřila poté, co Liga arabských států vyzvala všechny své členy, aby s Izraelem přerušily diplomatické styky. Izrael jejich rozhodnutí pokládá za mylné a propagandistické. "Rozhodnutí ligy se jako bumerang obrátí proti samotným Arabům," uvedl mluvčí izraelské vlády. Kontakty s Izraelem by měly být zpřetrhány do doby, než utichne násilí proti Palestincům, praví se v závěrečném usnesení ligy.

Stejný list - Die Welt - přináší i jiný úhel pohledu na izraelsko-palestinský konflikt, totiž očima řadového občana Izraele. V reportáži napsané jednou izraelskou ženou stojí: Kolem zuří boje. Je jedno, jestli to chceme poslouchat nebo ne. Ležíme v posteli a slyšíme výstřely a dunění raket. Není úniku. Jaké poselství bychom rádi slyšeli? To už není tak jasné. Chceme mír, ale mír není jen opakem války. Musí mít ještě jiný rozměr. Bezprostřední blízkost bojů způsobila, že jsme ochotni dát vše, co můžeme. Dávat víc ale nemá v tomto okamžiku smysl.

O tom, že Jakutsku, 200tisícovému divu sovětského inženýrství, hrozí zkáza, dnes píše britský The Independent. Ve městě postaveném na vzpěrách zapuštěných do věčně zmrzlé půdy překročila řeka Lena kritické hodnoty. Jak list dodává, záplavy byly způsobeny táním ledu po jedné z nejdrsnějších zim za posledních 50 let. Ruské bombardéry použily více než 80 tun výbušnin proti kře, která celou pohromu způsobila. Jakutský starosta vyzval obyvatele, aby "zachovali klid, ať se děje cokoliv". Přesto mezi lidmi zcela pochopitelně propuká panika, ve které berou z obchodů pitnou vodu, potraviny a přikrývky.

V Římě dnes začíná mimořádné shromáždění všech 183 kardinálů, které už pošesté během svého pontifikátu svolal papež Jan Pavel II. Otázce zdravotního stavu 81letého papeže, který je rodákem z polských Wadowic, se věnuje dnešní vydání listu Rzecpospolita. Cituje z něj náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

K úloze NATO v konfliktu Makedonie s albánskými rebely poznamenává nizozemský De Volkskrant. Aliance se nechce stát nástrojem Albánců. Jestliže však aktivní zákrok nemá alternativu - co lze dělat jiného? NATO hledá nějakou střední cestu. Na jedné straně povzbuzuje armády Makedonie a Jugoslávie, aby s odbojnými Albánci zúčtovali, současně si však nepřeje použití příliš velké síly. Jak ale postupovat, když boje začínají převažovat? Stará váhavost Aliance je zase tady.

Dnešní Sydney Morning Herald píše o příjezdu amerických odborníků do Talibánem ovládaného Afghánistánu. Jejich návštěva je přesvědčila o tom, že se Talibán svým zákazem pěstování máku postaral o zničení světově největší produkce opia. Už v dřívější zprávě OSN se uvádí, že Afghánistán pokrývající tři čtvrtiny světové produkce opia a největší dodavatel heroinu do Evropy, skoncoval během jedné sezóny s pěstováním máku.

Chvályhodný čin Talibánu má ale vážný dopad na rodiny pěstitelů a není proto jisté, že Talibán svou politiku dále obhájí. Spojené státy, které poskytují Afgháncům pomoc na překonání dlouhotrvajícího sucha, proto přislíbily pomoc také těm, které zákaz pěstování máku poškodil nejvíce.

Radka Průšová, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme