Zahraniční tisk o násilnostech v Paříži

Násilnosti ve Francii plní přední stránky evropských deníků. Volby v Ázerbájdžánu byly prý nejsvobodnější za posledních 12 let. Británii zachvátila další vlna filmové potterománie. To jsou některá z témat, kterým se věnuje zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské deníky komentují především události ve Francii, kde se už jedenáct dní bojuje v předměstských čtvrtích Paříže a dalších větších měst.

Francouzský list Liberation volá po rychlém nastolení pořádku: Je důležité, aby stát lidem garantoval veřejný pořádek, jinak celou zemi zachvátí panika, myslí si list. Pokud stát ponechá obyvatele proti stále rostoucím extrémním násilnostem osamocené, začnou bránit svoje bezpečí jakýmkoliv způsobem a vyvolá to zase jen vlnu násilí. Pravice i levice si navzájem svazují ruce, pokračuje list, a to jen nahrává extrémním radikálům. Obě strany by se měly dohodnout na potřebných zákonech a umožnit policii, aby se s násilím co nejrychleji vypořádala, dodává francouzský list Liberation.

Další francouzský list, Le Monde, si zase všímá kořenů násilností a tvrdí, že současná situace je důkaz o nefunkčnosti francouzského sociálního modelu. Francie se považuje za kolébku lidských práv a pyšní se svým štědrým sociálním modelem, ovšem ukazuje se, že není schopna zajistit slušné životní podmínky potomkům imigrantů. Ovšem právě imigranti zajistili Francii poválečný rozmach, ze kterého země čerpá dodnes, konstatuje Le Monde.

Noviny Daily Mail dnes začínají na pokračování tisknout memoáry bývalého britského velvyslance ve Washingtonu sira Christophera Maiera, který v americké metropoli sloužil během války v Iráku. Z listu vybíral londýnský spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z londýnského listu

Volby v ázerbájdžánském hlavním městě Baku a jeho okolí byly nejsvobodnějšími za posledních 12 let pod vládou Ilchama Alijeva a jeho otce Heidara. Všímá si toho ruský list The Moscow Times. Na rozdíl od předchozích let prý nikdo voličům nenařizoval, komu mají dát hlas. To je od předchozích voleb výrazná změna. Opozice si ale myslí něco jiného - prohlásila volby za zfalšované, v pěti obvodech prý došlo k vážným podvodům, uzavírají Moscow Times.

Británii zachvátila další vlna potterománie, píše dnešní The Guardian. Včerejší filmová premiéra čtvrtého dílu příběhů dobrodružství Harryho Pottera a jeho přátel opět spolehlivě vyvolala hysterii teenagerů a frustraci jejich rodičů. Přes špatné počasí se na premiéru snímku Harry Potter a Ohnivý pohár snažily dostat davy Potterových fanoušků, ovšem málokomu se poštěstilo uvidět jeho vysněné hvězdy.

Ohnivý pohár je ze série potterovských filmů nejdramatičtější a také se tu začínají rozvíjet romantické zápletky, shrnuje britský list. A jaké jsou názory těch, kteří film viděli? Krátce řečeno považují film za fantastický. Podle dvanáctiletého Freddieho je nový Harry Potter hrůzostrašný a mladší děti by se při něm asi báli. Podle jedenáctiletého Emanuela je okouzlující, i když taky nahání hrůzu. A čtrnáctiletá Olivia považuje Ohnivý pohár za nejvíc humorný ze čtveřice dosud natočených potterovských filmů. Ovšem dělá jí starost, jak si filmaři poradí se superdlouhým pátým dílem. Na to ani britský The Guardian odpověď nezná.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme