Zahraniční tisk o návrhu komisaře Frattiniho otevřít Evropu imigrantům

Evropské noviny posuzují odvážný návrh komisaře Franka Frattiniho na řízené otevření Evropy imigrantům z Asie a Afriky. Na Slovensku stále vyplouvá na povrch kauza Hedvigy Malinové, údajně zbité kvůli její maďarské národnosti. Americké noviny - i v souvislosti se včerejším projevem prezidenta Bushe - věnují pozornost smrti iráckého vůdce Abú Riši, jednoho z klíčových amerických spojenců v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropa stárne a už teď se projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Místopředseda Evropské komise Franco Frattini proto chce v příštích letech otevřít Evropu milionům lidí z Asie a Afriky. Mladé a kreativní lidi z obou kontinentů chce přilákat na program modrých karet. Imigrace, i když řízená, je ve většině evropských zemí docela kontroverzní téma, jak na to reagovali komentátoři?

Německý deník Berliner Zeitung je docela skeptický - píše, že Evropa asi nebude připravena takový příliv cizinců absorbovat. Ovšem ke své škodě, protože tím ztratí na dynamice. "Austrálie, Spojené státy nebo Kanada cíleně dovážejí mladé a vzdělané lidi z celého světa. Jsou to dynamické společnosti, které hledají změny, mají odvahu zkoušet nové a experimentovat. V Evropě a v Německu je ale cizinec vnímán jako hrozba. Setkávání rozdílných kultur je samozřejmě pro všechny zúčastněné velkou výzvou. Ale mnohem nebezpečnější je šedivění a kostnatění naší společnosti," píše berlínský deník.

Další německý deník Der Tagesspiegel ale poznamenává, že není zapotřebí hned sahat k přijímání cizinců z Asie a Afriky. Podle listu by se nejprve měly vyčerpat možnosti, které nabízí evropský pracovní trh - konkrétně členské státy Evropské unie ze středu a východu kontinentu. "Země jako Německo by měly využít šance a přiznat lidem právo na volný pracovní pohyb, jak to ostatně praví i zakládající smlouva Evropské unie. V první řadě bychom ale my Evropané měli spoléhat sami na sebe. Zapotřebí je posílení rodinné politiky a mnohem více investic do školního a vzdělávacího systému," píše dnešní Tagesspiegel.

Slovenské noviny si všímají dalšího posunu v kauze Hedviga Malinová. Jde o studentku maďarské národnosti, která tvrdí, že byla přepadena kvůli své mateřštině. Podle policie naopak nikdy k takovému skutku nedošlo. Více vyčetl z tisku bratislavský zpravodaj ČRo Lubomír Smatana.

Generální prokurátor po více než roce od začátku vyšetřování oznámil, že ani policie ani prokuratura neověřovala některé důkazy. Navíc zkritizoval tehdejší vystoupení premiéra Roberta Fica, což je překvapivé, uvádějí Hospodárské noviny a dodávají, že dosavadní zjištění mohou pro policii skončit přímo fatálně. Přesto si komentátor netroufá tvrdit, zda-li nový postoj generálního prokurátora znamená i zásadní obrat v klasifikování případu Hedvika Malinová. Ten velmi vážně zhoršil vloni v létě slovensko - maďarské vztahy a Hospodárské noviny to zakončují slovy, jsme v tom víc po krk, než jsme si mysleli.

Nakonec ještě do Iráku. Tam včera při výbuchu zemřel Abdul Sattar Abú Riša. Tento sunnitský vůdce vedl v provincii Anbar koalici klanů, takzvanou Radu spásy, podporující iráckou vládu a americké síly. Zabila ho nejspíš mina umístěná na cestě - podle jiné verze explodovala v jeho automobilu nálož.

Ať už je příčina jeho smrti jakákoliv, Američané každopádně přišli o cenného spojence. Britský Guardian dokonce napsal, že "Bush ztratil své světélko naděje". Americký deník New York Times komentuje: "Zdá se, že vražda byla načasovaná jako poselství sunnistkým kmenovým vůdcům, kteří spolupracují se šíítskou vládou. Poselství zní, že se dočkají stejného osudu, pokud se postaví extremistům. V těchto dnech se totiž americká armáda snaží přesvědčit sunnistké vůdce v ostatních provinciích, aby bojovali proti skupině "Al-Káída v Mezopotámii", což je místní odnož světové teroristické organizace. Newyorské Timesy dále vysvětlují, že "vražda měla jednoznačně podkopat úspěchy, kterých americká armáda dosáhla v provincii Anbar".

David Koubek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme