Zahraniční tisk o nehodách letadel

Ruské noviny dnes rozebírají dvě tragické nehody letadel, při kterých zahynulo osmdesát devět lidí. Pozůstalí obětí čekají na odpověď, zda jejich příbuzní zemřeli nešťastnou souhrou náhod nebo při plánovaném teroristickém útoku. Většina komentátorů ale má jasno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podle listu Novaja Gazeta nemohlo jít o nic jiného než o teroristický útok. Tohle je typické chování Čečenských guerill. Zatímco třeba německé Rudé brigády se v sedmdesátých letech k útoku ihned přihlásily, Čečenci si dávají na čas. Baví je vodit veřejnost i Kreml za nos, míní ruský list. Svědčí o tom i podezřelé okolnosti. Chvíli před startem obou letadel totiž dálnicí vedoucí k letišti otřásl výbuch bomby. A na stejném místě před dvěma lety spadlo už jedno letadlo. Jeho pád byl předzvěstí čečenského útoku na moskevské divadlo, připomíná Novaja Gazeta.

Provládní Rossijskaja Gazeta souhlasí. Dodává, že tajné služby pátrají po šesti cestujících, kteří měli letět, ale nakonec do strojů nenastoupili. Zavazadla ale na cestu údajně poslali. Nepodivnější na tom je, že všichni tihle tajemní cestující měli dohromady jenom jedno zavazadlo. Na druhou stranu ale úřady zatím nepotvrdily, že by k teroristickému činu došlo, upozorňuje list.

Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung havárie podporují bezchybný obraz ruského prezidenta Vladimíra Putina. Pokud se ukáže, že neštěstí způsobila lidská chyba, bude to ještě lepší. Putin se pak může blahosklonně tvářit jako ten, kdo odpouští drobné lidské chybičky a podrží své občany i v horších časech.

Slovenské deníky přinášejí informaci o rozhodnutí maďarských socialistů postavit do čela kabinetu Ference Gyurcsányho, kterého upřednostnili před Petrem Kissem. Deník Pravda pod titulkem "Mladý milionář se snem levicového vůdce" nabízí profil příštího maďarského premiera. Ivan Drábek píše, že Gyurcsány sám o sobě tvrdí, že má dar být vždy ve správnou dobu na správném místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více si přečetla bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová

Izrael slaví. Jeho reprezentant ve windsurfingu, Gal Fridman, totiž pro svou zemi získal první zlatou olympijskou medaili v dějinách. Vítězi gratulouval premiér i prezident, popisuje oslavy izraelský deník Haaretz.

Radost z první zlaté medaile ochromila celou zemi. Židovský národní fond vysadí na Fridmanovu počest v jeruzalémském Lese míru čtrnáct stromů - v hebrejštině číselný ekvivalent slova zlatá. Fridman zase uctí jedenáct izraelských sportovců, kteří zemřeli při teroristickém útoku na mnichovské olympiádě v roce 1972. "Po celý závod jsem na ně myslel. Až přijedu, půjdu jim svou medaili ukázat, prohlásil pro Haaretz Fridman."

Je sobota večer a z devatenáctého patra jednoho mrakodrapu se ozývá ženský smích. To není dámská jízda nebo loučení se svobodou, ale nový druh nakupování, píše čínský deník China Daily.

Kvalitní oblečení v práci je dneska už nutnost. Jenže nákupy v neosobních obchodních centrech nejsou nic veselého. A tak si čínské ženy vymyslely příjemnější způsob. Každou sobotu se scházejí v luxusních buticích, baví se a přitom nakupují.

U regálů stojí usměvavé asistentky, které se snaží nákupy zpříjemnit. Luxusní dámský klub Provence dokonce vydává i vlastní časopis. Na jeho sobotních dýcháncích se konverzace točí hlavně okolo módy a životního stylu. Majitelé klubu si nápad nemohou vynachválit. Zákazníci se k nám vracejí utrácet, svěřují se deníku China Daily.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme