Zahraniční tisk o německém deficitu

Reakce na protičeské výpady Sichrowského, Šaron chce likvidovat Arafata, německý deficit a Evropská unie, choulostivá mise USA na Filipínách a moderní volby stkisknutím knoflíku; to jsou témata, o kterých dnes píší zahraniční noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Pokud rakouští Svobodní doufají, že své koketování s nacionálně-socialistickou ideologií zakryjí židovským fíkovým listem, velice se mýlí, napsal k protičeským výpadům generálního tajemníka FPÖ Sichrovského berlínský list Tageszeitung. Nový pokus rakouské krajní pravice blamovat Českou republiku v Evropě se míjí účinkem. Naopak, tento verbální útok extrémní pravice z alpské republiky je pouze její blamáží.

Ve svém křižáckém tažení proti svým někdejším císařským spolupoddaným hrají nyní rakouští pravičáci židovskou kartou. Na rozdíl od jaderné elektrárny Temelín nebo Benešových dekretů, které jim k protičeskému štvaní sloužily v uplynulých týdnech, však tentokrát rakouští Svobodní vsadili na špatnou kartu.

K výroku izraelského premiéra Ariela Šarona o zmeškané "likvidaci" palestinského prezidenta Jásira Arafata poznamenává italská La Repubblica:

Dnes už pomalu nikdo nechápe, kdo je vlastně skutečný Ariel Šaron: ten, který lituje, že před dvaceti lety, kdy jako ministr obrany stál v čele vpádu do Libanonu, Jásira Arafata nezlikvidoval - nebo ten, který je ochoten obnovit jednání s Arafatem, anebo ten, který dává přednost jednání s možnými Arafatovými nástupci v čele OOP. Stejně jako v Šaronově případě je i těžké pochopit, zda se Izrael chystá palestinskou samosprávu v rámci nového vojenského tažení rozbít, anebo zda se za kulisami znovu začíná rýsovat nová mírová iniciativa.

Britský Financial Times k překročení státního rozpočtového deficitu Německa uvádí:

Škodolibost lze v tomto případě jen těžko skrýt. Svěrací kazajka navlečená všem členům eurozóny má značku "Made in Germany". Byla ušita těsně na míru, aby zabránila zemím jako Itálie nebo Belgie ve větších výdajích. A teď je zrovna Německo první zemí, které je tato kazajka příliš malá. Varování Evropské komise na adresu Německa je závažné. Neznamená, že euro zkrachovalo, je to však výstraha politickým vůdcům Unie, že tento projekt je zatím hotový jen napůl. Máme mince a bankovky, ale čekáme stále ještě na ekonomickou dimenzi společné evropské měny.

Německý deník Frankfurter Rundschau se kriticky vyjadřuje k výrokům amerického prezidenta o Íránu a konstatuje, že George Bush tím velmi rychle vyvolal změnu klimatu: dobu ledovou mezi Washingtonem a Teheránem. Íránský prezident Mohammed Chátamí nazval Bushe válečným štváčem, duchovní vůdce Alí Chameneí ho obvinil ze žízně po krvi. Teherán odříká státní návštěvy a účast na summitových jednáních na území USA.

Může to být předzvěst vzájemné konfrontace, pokračuje německý deník. Bush v mezistátních vztazích rozhodně působí jako transformátor, který přeměňuje existující napětí ve vyšší napětí. Kromě toho žene íránskou společenskou opozici...do náruče radikálních islámistů. Tato opozice už pochopila, že naděje na americkou podporu při překonávání politiky íránských ajatolláhů je nulová.

Francouzský list Les Echos se zamýšlí nad společným protiteroristickým vojenským cvičením USA s filipínskou armádou.

Po Afghánistánu Filipíny... Oficiálně je cílem šesti set padesáti vojáků, z toho 150 příslušníků zvláštní jednotky, vyřadit z akce teroristy, kteří ohrožují Filipíny i Ameriku. Washington připomíná, že "američtí vojáci přijeli na manévry na pozvání filipínské vlády". Této opatrné formulaci nechybí jistý postranní úmysl. Společným cvičením si mohou Američané urovnat cestu k pozdějšímu zřízení trvalé vojenské základny na Filipínách. Nynější společná operace je i poselstvím zbytku světa, že boj proti terorismu Afghánistánem neskončil.

Německý deník Die Welt přinesl informaci o moderním způsobu voleb, jak jej hodlají vyzkoušet při volbách starosty v lužicko-srbské Chotěbuzi 24.února: jde o elektronický systém, kdy volič namísto čtení a zaškrtávání jmen na volebním lístku a jeho vhazování do urny pouze stiskne tlačítko na klávesnici počítače - jednou, dvakrát nebo třikrát. Pokud se zmýlí, může pomocí korekčního tlačítka volbu opravit. Pokud však už volbu potvrdil, změna už není možná. Kromě toho existuje i možnost pro záměrně neplatnou volbu - tlačítko v případě, že si volič prostě žádného z navrhovaných kandidátů nevybral.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme