Zahraniční tisk o nepálské tragédii

Dnešní zahraniční noviny píší o napětí na Blízkém východě, počtu uzavřených kapitol vyjednavačů vstupu do evropské unie Česka, Maďarska a Polska a tragédii nepálské královské rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat nařídil palestinským bezpečnostním silám zastavit násilí, píše dnešní izraelský Ha´aretz. Jejich úkolem je zabránit dalším teroristickým útokům proti izraelským cílům.

Už včera byl znát pokrok, když za celý den bylo hlášeno jen pět incidentů. Stejně tak zpravodajství palestinských médií mluvilo častěji o příměří než o bojích. Palestinci nicméně nezadrželi jediného teroristu, ani nezačali zabavovat zbraně. Nařízení zastavit palbu a bránit bombovým útokům se vztahuje také na paramilitaristické organizace jako jsou Fatah, Hamas a islámský Džihád. Právě posledně jmenované se však už nechaly slyšet, že ignorují příměří a budou dál bojovat proti Izraeli. Zdá se, že Arafatovo nařízení se ještě k vojákům v poli nedostalo.

Dnešní Die Welt poznamenal k tragické smrti mladých Izraelců v Tel Avivu: Ne, takové atentáty nejsou náhodou, ale jsou dobře promyšlené. Kdykoliv se na blízkovýchodním horizontu objeví náznak vyjednávání, udeří z islámského politického pozadí blesky. To platilo za Rabina, Pérese i dalších. Teď prožívá to samé i Ariel Šaron. Sotva Šaron začne krotit armádu a Washington iniciuje nové jednání, zničí čísi sebevražedný útok veškeré naděje. Jak hluboko je vůdce Organizace pro osvobození Palestiny zapleten do různých provokací? Jeho druhá intifáda stála životy už téměř 600 lidí. A jejich smrt se vtělila do nenávisti fanatiků a špatného výkladu koránu. Už tu nejde o mír, ale stejně jako dříve o samou existenci izraelského státu.

Krizové situaci na Blízkém východě věnuje pozornost také ruský tisk. Z deníku Izvěstija vybírá moskevský zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Petr Voldán.

Česko a Maďarsko předhonili v počtu uzavřených kapitol vyjednávání s Evropskou unií Polsko. Jsou totiž přístupné kompromisu ohledně zákazu nákupu pozemků občany současných členů Unie. K zatím poslednímu kolu vyjednávání s Evropskou unií se ve své glose vrací polský deník Gazeta Wyborcza. Z listu cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pavel Novák.

Nadcházejícím volbám v Íránu, se dnes věnuje australský Sydney Morning Herald. To, co íránskému předvolebnímu boji chybělo, jim dodal reformní prezident Mohammad Chatámí. Totiž vášeň. Několik tisíc Chatámího fanoušků se v sobotu shromáždilo na teheránském stadiónu, aby si vyslechlo vizi svého idolu - a nebyli zklamáni. Chatámí vzkázal mládeži, která ve věku 15 let přistoupí k volebním urnám poprvé: "Dnešek je dnem vaší politické dospělosti. Mládí je nadějí naší země a mělo by se podílet na lepší budoucnosti." V zemi, kde je většina obyvatel mladší 25 let, je jejich hlas klíčový. Už v roce 1997 dosadili mladí lidé Chatámího do prezidentského křesla a 8. června se nejspíš bude historie opakovat.

Nepál truchlí, kouzlo jeho králů se rozplynulo, nadepsal svůj komentář dnešní The Independent. Jak londýnský deník uvádí, po celém Káthmándů stály včera kolem cest zástupy mužů, kteří si nechávali oholit hlavy na znamení úcty k zemřelému královskému páru. I když povinnost ostříhat si vlasy mají jen veřejní činitelé, svobodně se k tomu rozhodli během 13denního smutku i další. Podobný duch, který ovládl Británii po smrti princezny Diany, se dnes vznáší nad Nepálem.

Nástupce zavražděného krále, princ regent Džánendra, nabídl Nepálcům nové, naprosto odlišné vysvětlení smrti svého bratra - byla to prý nehoda. Taková verze by jistě byla lepší, než myšlenka, že nepálský korunní princ byl mnohonásobným vrahem.

Jiří Hošek, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme