Zahraniční tisk o nepokojích ve Francii

Mají Američané radost z francouzských potíží? Hvězda Tonyho Blaira upadá. Italové pijí stále více. To jsou některá z témat, kterým se věnuje dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Stále trvající nepokoje v Paříži a dalších francouzských městech jsou námětem komentářů předních amerických deníků.

Podle listu New York Times mnozí považují toto násilí za nábožensky motivované, za nevyhnutelný důsledek neřízené imigrace z muslimských zemí, podle ostatních jsou výtržnosti pomstou za neuznání kulturního dědictví či spravedlivého místa ve francouzské společnosti. Ale ve skutečnosti v násilí není nic obzvláště muslimského či francouzského. Spíše jsme svědky dočasné vzpoury jedné malé části nové západní kultury, která se rozprostírá od Paříže přes Londýn do Los Angeles a dále.

Poněkud razantněji komentuje francouzskou situaci deník Washington Post: Francie, stejně jako mnohé jiné prosperující země dovedla k dokonalosti umění ignorovat stále se zhoršující chudobu ve světě. Náš kolektivní nezájem spojuje ty méně šťastné a pomáhá jim obdivovat se zločincům či islámským fanatikům či se jimi přímo stávat.

V tomto smyslu se můžeme nyní všichni považovat za Francouze. Ale není to jen Paříž, která hoří. Je to Afrika, Blízký východ i části Asie a Latinské Ameriky. Všude hoří a plameny olizují pařížská ghetta. Ale i Londýn, Madrid, New York, Bali a Casablancu, varuje deník a dodává:

Spojené státy odpověděly na kolaps sociálních a rodinných struktur na muslimském Blízkém východě a ve Střední Asii útokem a krutou válkou. Francie odpovídá na podobné nebezpečí uvnitř svých hranic politickou neupřímností a ekonomickými poučkami. Chyby obou zemí mají více společného než jsme si dnes připraveni si připustit, píše Washington Post. Britští poslanci odmítli vládní návrh zákona o boji proti terorismu, který měl zvětšit pravomoci úřadů a umožnit uvalit na podezřelé až tříměsíční vazbu.

Ruské deníky se už týden věnují událostem ve Francii na prvních stranách. Dnes se ale zaměřily na čistě ruský aspekt francouzského problému. Více od našeho moskevského zpravodaje Petra Vavroušky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška čte z ruských deníků

Britský deník The Independent pod titulkem "Poslanecká sněmovna, 4:56 odpoledne: chvíle, kdy Tony Blair ztratil autoritu", analyzuje dopady, které včerejší hlasování může mít na kariéru ministerského předsedy.

První porážka v poslanecké sněmovně od doby, kdy byl uveden do úřadu, automaticky neznamená, že dny Tonyho Blaira v Downing Street jsou sečteny. Ale jde o normální načasování vzhledem k tomu, že Blair před více než rokem prohlásil, že se počtvrté neutká o křeslo labouristického lídra. Toto bezprecedentní prohlášení ho mělo uchránit před chybou, kterou udělala Margaret Thatcherová, když prohlašovala, že "půjde stále dále". Ovšem nyní se mu to vrátilo i s úroky, píše The Independent a pokračuje:

Vzhledem k tomu, že poslanci cítí, že Blairova hvězda upadá, mohou toho využít a pokusit se z něj udělat obětního beránka. Pokud se tak stane, konec přijde dříve než si Tony Blair představoval. Ministerský předseda odmítá, že by včerejší hlasování bylo vyjádřením nedůvěry, ale ve skutečnosti mu včerejší volba přiblížila nejvíce, jak bylo možné. Je příliš brzy předvídat, že se Blairova kariéra chýlí ke konci, ale včerejší večer byl jistou známkou začátku konce, konstatuje britský deník.

Italský deník Corriere della Sera přinesl alarmující výsledky ankety mezi italskými pijáky alkoholu, který realizoval italský Institut pro veřejné zdraví. Více než sedm milionů Italů konzumuje alkohol v dávkách přesahujících limity ministerstva zemědělství stanovené u žen na maximálně dvě sklenky jakéhokoliv alkoholického nápoje denně a u mužů na třech. Ženy jsou totiž podle studie náchylnější k chorobám způsobeným alkoholismem než muži.

Výzkum dále ukázal, že více než 800 tisíc Italů mladších šestnácti let konzumuje pravidelně alkoholické nápoje, a to především pivo, aperitivy a tvrdý alkohol, čímž razantně mění naši středomořskou tradici, upozorňuje deník a připomíná, že Itálie zároveň drží evropský rekord: mladí začínají pít již mezi jedenáctým a dvanáctým rokem, přičemž průměrný Evropan se poprvé napije ve čtrnácti letech, uzavírá Corriere della Sera.

Vít Pohanka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme