Zahraniční tisk o newyorských drahých cigaretách

Zahraniční noviny dnes píší o rozporech mezi USA a dalšími členy NATO, Verheugenově unii, tvrdí, že spor o Kašmír pokračuje, a pozastavuje se nad cigaretovou horečkou v New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

K diskuzi uvnitř NATO o pokračování mírové mise v Bosně belgický De Standaard napsal: Většina členských států vidí základ operace v daytonské mírové dohodě z roku 1995, které se dostalo požehnání od Rady bezpečnosti OSN. Jiné státy, v čele s Německem, se mohou bosenské operace účastnit jen tehdy, pokud se i jim Rada požehná. Pokud podpora OSN ochabne, dostanou se tyto země do problémů. Naštěstí nepředstavují většinu zúčastněných vojáků. Bosně tak nehrozí, že by se zhroutila jako domeček z karet. Přesto celá záležitost vystavuje vztahy Spojených států a Evropy obnovenému tlaku.

Ani ne týden po poslední tragikomedii G8 zasadil Washington fikci mnohostranné spolupráce Západu další smrtelnou ránu, napsala římská La Repubblica. Prezident Bush se rázně postavil proti OSN a Radě bezpečnosti dal ultimátum, kterým chce zabránil tomu, aby jeho vojáci a velitelé zúčastnění na mírových misích spadali pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. I kdyby bylo nakonec dosaženo kompromisu, byl by podle práva silnějšího diktován Spojenými státy.

Pokaždé, když se objeví zásadní problémy zpomalující proces evropského rozšíření, chová se evropský komisař Günter Verheugen tak, jako by odkrýval jen "teoretické" a už vyřešené problémy, poznamenává německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Proto ví už před koncem případného šetření, že minulost nebude pro Českou republiku překážkou plného členství v Evropské unii. Vždyť také vyrovnávání se s minulostí nepatří mezi vstupní předpoklady, konstatuje Verheugen. Místo toho se brání zákonem z roku 1946, který beztrestně uzákonil tisíce vražd a násilností spáchaných na odsunutých. Dodnes za to nebyl nikdo odsouzen a Verheugen hovoří o "právní jistotě" tehdejších českých pořádkových sborů. To musí připadat odsunutým jako holý výsměch. Ani jejich nevole ale není pro Verheugenovu Unii překážkou rozšíření.

Americká diplomacie odvrátila hrozbu okamžité války mezi Indií a Pákistánem. Členové Bushovy vlády přesto vědí, že je jen otázkou času, kdy se napětí mezi oběma nukleárními sousedy znovu vyostří, napsal londýnský Financial Times. Doposud Spojené státy respektovaly skutečnost, že Indie odmítala prostřednictví třetí strany pro zprostředkování řešení kašmírského konfliktu. Po posledním balancování na hranici války ve snaze odvrátit jí, ale americká vláda a její spojenci tiše revidují svou dosavadní politiku. Washington věří, že strašák nukleární války mnohonásobně převáží diplomatické riziko, které vyplývá z role prostředníka mezi Indií a Pákistánem. Kdo by se ale chtěl nechat zatáhnout do indicko-pákistánského sporu? ptají se The Financial Times: Jednoduše ten, kdo chce zabránit první atomové válce v dějinách.

Na sedm dolarů a výš se vyšplhala cena krabičky cigaret v New Yorku. Cigarety se tak staly luxusním zbožím, které svou cenou konkuruje kaviáru, napsal americký deník New York Times. Zatímco oba druhy zboží pěstují chuť spotřebitelů, jednoho z nich se vzdáte mnohem snadněji než toho druhého. Pro zvýšení daně na cigarety se v tomto volebním roce rozhodli politikové New Yorku. Cena cigaret se proto tady vyšplhala na dvojnásobek národního průměru. I když fandíme všemu, čím si chtějí Newyorčané zlepšit své zdraví, ptáme se, jaké to bude, žít ve městě, jehož obyvatelé se masově vzdávají svých zvyků. Kuřáci, který při lijácích stávali před vchodem do kancelářských budov, budou od nynějška křečovitě poklepávat prsty a nevrle bručet na číšníky v kavárnách. A navíc tím možná vyděsíme turisty. Snad to nebyl nejlepší okamžik, zkoušet sílu vůle desetitisíců lidí, zvyklých na svou krabičku denně.

Radka Průšová, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme