Zahraniční tisk o Nobelově ceně pro Al Gora
Ocenění Al Gora Nobelovou cenou za mír. Budoucnost Kosova. Moskevská premiéra hry českého rodáka. To jsou témata, kterými se zabývá zahraniční tisk.
A začneme Nobelovou cenou za mír. Tu získal bývalý americký viceprezident Albert Gore a spolu s ním i Mezivládní panel pro změny klimatu. Nobelův výbor tak ocenil jejich snahu o diskuzi nad změnami klimatu způsobených lidskou činností. Cena za mír se tradičně vyhlašuje v norské metropoli Oslo, pojďme se tedy nejdříve podívat na stránky tamního listu.
Aftenposten soudí, že reakce na letoší volbu jsou vesměs pozitivní, ovšem ozývají se i kritické hlasy. "Například podle norské levice sice Gore pomohl otevřít diskuzi nad tímto tématem, ale pro mír ve světě neudělal nic. A konzervativci zase poukazují na to, že jeho film o globálním oteplování je subjektivní, jednostranný a plný nepodložených tvrzení," píše Aftenposten.
Severoamerický deník Los Angeles Times si všímá, že společně s Gorem a Indem Rádžendrou Pačaurím, který stojí v čele mezivládního panelu, se raduje i Hollywood, který se podílel na Goreově filmu. "Tvůrci filmu už získali Oscara, teď ocenění putuje k těm, kteří diskuzi rozvířili."
Ze zahraničního tisku čtou i naši zpravodajové. Martin Ježek listoval v Bělehradě srbskými deníky. Vybral list Danas, který dnes přináší hned několik článků o budoucnosti Kosova. Se svými téměř dvěma milióny obyvatel, formálně náleží Srbsku, ovšem prakticky je mezinárodním protektorátem a většinu tvoří etničtí Albánci. Deník Danas na rozdíl od světové diplomacie přichází s návrhem řešení. Z listu čte náš bělehradský zpravodaj Martin Ježek.
V současné době jsou pozice kosovské reprezentace a Srbska naprosto neslučitelné. Jeden chce nezávislost, druhý chce autonomní oblast jako část Srbska. Bývalý ambasador Radoman Jovič v Danasu píše: Veškerá dosavadní řešení nejsou reálná. A seznam v závorce je dlouhý - kontrolovaná nezávislost, nejširší autonomie, rozdělení, konfederace dvou států, jednostranně vyhlášená nezávislost, řešení určené zvenčí. A co takhle Kosovo evropský region jako formální součást Srsbka?
Amabasador vypočítává: největším zájmem obou znepřátelených stran přeci je, aby se dostaly do Evropské unie. To za současné patové situace není možné. Když se obě strany dohodnou a bude-li Kosovo evropským regionem, mělo by to jít. Je to i zájmem Unie. Teď je neřešitelnost kosovské otázky spíš rizikem pro Evropu. Obě strany by ale musely vzít v potaz jednu věc - vzdát se ve prospěch Bruselu nesrovnatelně většího dílu suverenity, než museli dosavadní noví členové Evropské unie, píše srbský deník Danas.
Na úvod jsme slíbili jednu moskevskou premiéru. O co jde konkrétně? Jde o hru britského dramatika a zlínského rodáka Toma Stopparda Pobřeží Utopie. Stoppard je v Česku známý mimo jiné díky hře Rock´n´roll, kterou má na repertoáru pražské Národní divadlo. Pobřeží Utopie je desetihodinový divadelní maratón složený ze tří samostatných her, připomínají moskevské Timesy.
Pojednává o ruských intelektuálech v devatenáctém století. Hra byla letos na Broadwayi vyhlášena nejlepší činohrou uplynulé sezony. Stoppard při psaní hry často navštěvoval Rusko a dokázal tak věrně vystihnout prostředí. "Také skutečnost, že jako malý z Československa emigroval, ale nikdy se úplně nesžil s britským prostředím, je z filozofie jeho her patrná," uzavírají Moscow Times.