Zahraniční tisk o Nobelově ceně pro Al Gora

Ocenění Al Gora Nobelovou cenou za mír. Budoucnost Kosova. Moskevská premiéra hry českého rodáka. To jsou témata, kterými se zabývá zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

A začneme Nobelovou cenou za mír. Tu získal bývalý americký viceprezident Albert Gore a spolu s ním i Mezivládní panel pro změny klimatu. Nobelův výbor tak ocenil jejich snahu o diskuzi nad změnami klimatu způsobených lidskou činností. Cena za mír se tradičně vyhlašuje v norské metropoli Oslo, pojďme se tedy nejdříve podívat na stránky tamního listu.

Aftenposten soudí, že reakce na letoší volbu jsou vesměs pozitivní, ovšem ozývají se i kritické hlasy. "Například podle norské levice sice Gore pomohl otevřít diskuzi nad tímto tématem, ale pro mír ve světě neudělal nic. A konzervativci zase poukazují na to, že jeho film o globálním oteplování je subjektivní, jednostranný a plný nepodložených tvrzení," píše Aftenposten.

Severoamerický deník Los Angeles Times si všímá, že společně s Gorem a Indem Rádžendrou Pačaurím, který stojí v čele mezivládního panelu, se raduje i Hollywood, který se podílel na Goreově filmu. "Tvůrci filmu už získali Oscara, teď ocenění putuje k těm, kteří diskuzi rozvířili."

Ze zahraničního tisku čtou i naši zpravodajové. Martin Ježek listoval v Bělehradě srbskými deníky. Vybral list Danas, který dnes přináší hned několik článků o budoucnosti Kosova. Se svými téměř dvěma milióny obyvatel, formálně náleží Srbsku, ovšem prakticky je mezinárodním protektorátem a většinu tvoří etničtí Albánci. Deník Danas na rozdíl od světové diplomacie přichází s návrhem řešení. Z listu čte náš bělehradský zpravodaj Martin Ježek.

V současné době jsou pozice kosovské reprezentace a Srbska naprosto neslučitelné. Jeden chce nezávislost, druhý chce autonomní oblast jako část Srbska. Bývalý ambasador Radoman Jovič v Danasu píše: Veškerá dosavadní řešení nejsou reálná. A seznam v závorce je dlouhý - kontrolovaná nezávislost, nejširší autonomie, rozdělení, konfederace dvou států, jednostranně vyhlášená nezávislost, řešení určené zvenčí. A co takhle Kosovo evropský region jako formální součást Srsbka?

Amabasador vypočítává: největším zájmem obou znepřátelených stran přeci je, aby se dostaly do Evropské unie. To za současné patové situace není možné. Když se obě strany dohodnou a bude-li Kosovo evropským regionem, mělo by to jít. Je to i zájmem Unie. Teď je neřešitelnost kosovské otázky spíš rizikem pro Evropu. Obě strany by ale musely vzít v potaz jednu věc - vzdát se ve prospěch Bruselu nesrovnatelně většího dílu suverenity, než museli dosavadní noví členové Evropské unie, píše srbský deník Danas.

Na úvod jsme slíbili jednu moskevskou premiéru. O co jde konkrétně? Jde o hru britského dramatika a zlínského rodáka Toma Stopparda Pobřeží Utopie. Stoppard je v Česku známý mimo jiné díky hře Rock´n´roll, kterou má na repertoáru pražské Národní divadlo. Pobřeží Utopie je desetihodinový divadelní maratón složený ze tří samostatných her, připomínají moskevské Timesy.

Pojednává o ruských intelektuálech v devatenáctém století. Hra byla letos na Broadwayi vyhlášena nejlepší činohrou uplynulé sezony. Stoppard při psaní hry často navštěvoval Rusko a dokázal tak věrně vystihnout prostředí. "Také skutečnost, že jako malý z Československa emigroval, ale nikdy se úplně nesžil s britským prostředím, je z filozofie jeho her patrná," uzavírají Moscow Times.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme