Zahraniční tisk o nové energetické strategii EU

Plán Evropské unie, jak vyrábět dostatek energie a zároveň nezhoršovat globální oteplování, a plán amerického prezidenta Bushe, jak zlepšit situaci v Iráku - tato dvě témata dominují dnešnímu přehledu zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropská komise zveřejnila plán své nové energetické politiky. Varuje v něm před závislostí na surovinách a především před nebezpečím klimatických změn. Řešením jsou obnovitelné zdroje a snížení emisí skleníkových plynů. Jak se nová energetická politika jeví komentátorům deníků ve světě?

"Evropští komisaři vyrazili do bitvy proti globálnímu oteplování," píše deník International Herald Tribune, ale k takto vzletné větě hned podotýká, že Evropa se mohla odhodlat k ještě tužšímu boji. Podle listu je zveřejněný balíček návrhů vůbec nejrozsáhlejším plánem, který kdy komise prezentovala. A to přes to, že plán při projednávání oslabily Francie a Německo. "Vlády těchto dvou zemí čelí silnému tlaku svých národních elektrárenských podniků," dodává deník. Komisaři tak nakonec ustoupili od mnohem ambicióznějších cílů na snížení emisí, "obzvlášť když je jasné, že konkurence ve Spojených státech a jinde se k závazku snížení emisí nepřidá," konstatuje International Herald Tribune.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung je skeptický zejména k plánům Evropské komise na liberalizaci energetického trhu - komise požaduje oddělit producenty od distributorů energie. "Tento nápad zajisté narazí u mnoha členských zemí," myslí si deník, který ale jinak tuto myšlenku vítá: "I když je jasné, že tento radikální, tvrdý plán neprojde, může posloužit jako dobrý podklad pro diskusi mezi státy Evropské unie. Díky němu se možná shodnou, kam až nechtějí zajít," soudí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A teď další ostře sledované téma, a to nejen ve Spojených státech. V noci na dnešek vystoupil americký prezident George Bush se zásadním projevem o další strategii v Iráku. Jednou větou: Bush chce povolat další vojáky a zvýšit rozpočet. Více se dozvíme z prvních reakcí severoamerických deníků...

"Ve svém projevu, který živě přenášely všechny hlavní televizní stanice, nasadil Bush o poznání méně sebevědomý tón, než bývá jeho zvykem," píše deník Los Angeles Times a pokračuje: "Ale kdy se potom Američtí vojáci z Iráku stáhnou, to opět nesdělil." V Kongresu se svými plány nejspíš narazí. Demokratičtí zástupci plánují vyrukovat s návrhy na ukončení vojenského angažmá v Iráku, " připomíná deník Los Angeles Times.

Komentátor listu Washington Post si ale všímá toho, že Bush byl sebekritický a přiznal chyby v Iráku. "V kampani za znovuzvolení do prezidentského úřadu se Bushe zeptali, jaká byla jeho největší chyba. Nemohl si na žádnou vzpomenout. Loni mu položili stejnou otázku - tehdy řekl, že je to jeho těžkopádné a neobratné vyjadřování. Ve svém včerejším projevu ale přiznal mnohem podstatnější prohřešky - vzal na sebe americké omyly v Iráku," konstatuje Washington Post.

Ve Francii se v těchto dnech vede rozsáhlá debata o tom, do jaké míry lze využívat umění pro komerční a politické účely. Co tuto debatu rozpoutalo? Plány na zapůjčení sbírek pařížského Louvru do zahraničí, včetně propůjčení jména této slavné galerie. Francouzský deník Le Monde v této souvislosti mluví o "mondializací" umění - což bychom mohli přeložit možná i jako "globalizace" umění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z listu cituje náš zpravodaj ve Francii Jan Šmíd

David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme