Zahraniční tisk o nové palestinské vládě

Palestinští politici se dohodli na sestavení nové vlády, která by byla přijatelnější pro Izrael i další země. Jak to hodnotí deníky ve světě?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Novináři tuto zprávu přivítali - na Blízkém východě se objevily paprsky naděje, píše například americký Christian Science Monitor. Program palestinské vlády národní jednoty respektuje dohody, které v minulosti palestinská samospráva uzavřela. Zmocňuje také prezidenta Abbáse a Organizaci pro osvobození Palestiny k vedení rozhovorů s Izraelem. Jednoznačný přínos pro Palestinu v tom vidí i respektovaný celoarabský deník Haját, ze kterého cituje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Dohoda směřuje k vytvoření vlády technokratů, kde by mělo dosud vládnoucí hnutí Hamas osm křesel a Abbásův Fatah polovinu. Dalších dvanáct ministerských postů by měli obsadit zástupci ostatních parlamentních bloků a nezávislí. Vládní program se opírá o takzvaný dokument vězňů, který společně vypracovali členové vládnoucího Hamasu a opozičního Fatahu zadržovaní v izraelských věznicích za boj proti Izraeli.

Podle deníku Haját si tak program vlády bere za své užitečné části arabské mírové iniciativy, která by měla nastartovat navázání běžných diplomatických vztahů všech dosud zbývajících arabských zemí s Izraelem. V programu se také píše, že vláda bude spolupracovat ve prospěch zrušení embarga vůči autonomii. Očekává se, že tak nastane nová etapa, která ukončí blokádu autonomie, a stávky Palestinců za vyplacení mezd za posledních půl roku, uvádí dnešní vydání celoarabského deníku Haját, v překladu Život.

Některé deníky se i dnes - nejen kvůli včerejšímu výročí - věnují tématu terorismu. Zvláštní odhalení v této souvislosti přinášejí slovenské Hospodárske noviny v článku s názvem Překrásný nový svět.

Je islámský terorismus jakousi odpornou deviací, která jde proti podstatě samotného islámu, nebo je jeho neodmyslitelnou součástí? Budeme i nadále přihlížet, jak v Evropě roste islámská komunita, nebo za každou cenu - nehledě na peníze - uděláme co nejvíc proto, aby se migrace z islámských zemí snížila na minimum?

Ne, tohle nejsou citáty z příručky novodobého křižáka. Ani to nejsou myšlenky z webových stránek některého z početných protiislámských hnutí na Slovensku nebo jinde v Evropě. A nejedná se o názory nevyzrálého mladíka, píše slovenský deník. Jsou to totiž slova Vladimíra Palka, který byl až donedávna ministrem ve slovenské vládě. Tento politik, který získal image nesmiřitelného bojovníka se zločinem všeho druhu a který se hlásí ke křesťanské politické straně, v tomto smyslu odpověděl na otázku, jak je Slovensko připravené čelit případnému teroristickému útoku. Jak jste to vlastně myslel, pane Palko? ptají se ho Hospodárske noviny.

Otázkou přistěhovalců, ale tentokrát z východní Evropy se zabývá britský deník Guardian.

"Přestaňme obviňovat migranty," píše se v komentáři listu. Neustálé svalování viny na ty, kteří pocházejí z východní Evropy, nezaměstnanost ve Velké Británii nesníží. Potřebujeme solidaritu, a ne obětní beránky. V několika posledních týdnech jsme totiž byli svědky poněkud zvláštní podívané, hodnotí Guardian debaty britských politiků.

Liberální jedinci se zoufale snažili ospravedlnit neliberální postoje. Ekonomičtí liberálové, trvají na tom, že nesmí existovat žádné překážky volného pohybu zboží. Teď ale tvrdí, že volný pohyb pracovní síly je zvrácený následek globalizace. Debata, ve které jde o to, co udělat s pracovní silou z východní Evropy, ve skutečnosti produkuje daleko více cirkusových čísel, než opravdový cirkus, domnívá se britský deník Guardian.

Miluška Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme