Zahraniční tisk o nové polské vládě

Polsko hodilo rukavici do tváře Evropské unie. Německo hladce prochází politickou transformací. Následky teroristických útoků v ammánských hotelech. Fotbalové klání Norsko-Česko. Taková jsou některá témata zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzský tisk se dnes poprvé od začátku nepokojů na francouzských předměstích ve svých úvodnících nezabývá jen vnitřní situací, ale věnuje se také dění na evropské politické scéně. Například deník Le Monde komentuje rozhodnutí nové polské konzervativní vlády využít v parlamentu podporu extrémistických stran: Poláci hodili rukavici do tváře Evropské unie, a ta by měla vyslat Polsku jasný signál. Nemusí mít zrovna formu sankcí, jaké uložila v roce 2000 Rakousku, kdy rakouský kabinet využil podporu populisty Jörga Haidera. Píše deník a pokračuje:

Je ale třeba Polákům připomenout, že se vstupem do Unie nepřistoupili pouze do zóny volného obchodu a ekonomického rozvoje, ale - a to především - ke společenství vyznávajícímu stejné morální hodnoty. Vstup do Evropské unie totiž dává jistá práva, ale zároveň ukládá i jisté povinnosti, uzavírá deník Le Monde.

Další francouzský list - pravicový deník Le Figaro, se ve svém úvodníku zabývá analýzou politické situace v Německu, kde se včera velká koalice shodla na politickém programu: Náš velký soused prochází bez velkých obtíží radikální politickou transformací, která bude mít mnohem větší záběr než aktuální vyjednávání o tomto nebo o jiném fiskálním či rozpočtovém opatření, konstatuje deník a dodává:

Od Merkelové a Platzecka můžeme čekat novou vizi Německa - sebejistějšího a odhodlaného bránit své národní zájmy. Zatímco Francie, Velká Británie a Itálie v bolestech vstupují do fáze delikátních změn, můžeme se jen dívat, jak nám Německo uteklo mílovými kroky, píše Le Figaro.

Jordánský tisk se zabývá teroristickými útoky v ammánských hotelech, ke kterým došlo před třemi dny a při nichž zahynulo nejméně 57 lidí. Z jordánského listu Ar Ra-j cituje přímo z Ammánu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev cituje z jordánského listu

Norské sdělovací prostředky věnují mimořádnou pozornost dnešnímu fotbalovému utkání Norsko-Česká republika v baráži o postup na mistrovství světa. Z norských deníků vybíral zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Oslu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd vybírá z norských deníků

Město New York uvažuje o zpoplatnění vjezdu na Manhattan. Informuje o tom deník New York Times.Tento nápad, který byl ostatně velmi úspěšný v Londýně, by měl ulevit těm částem Manhattanu, které nejvíc trpí každodenními dopravními zácpami, a měl by naučit řidiče využívat hromadnou dopravu. Například vstup na jižní Manhattan, kam za týden vjede průměrně 840 tisíc aut, by stál kolem sedmi dolarů týdně.

Nápad je to jistě zajímavý a chvályhodný, píše dále deník. Nicméně prioritou newyorské radnice není řešení dopravní situace, ale především podpora vzdělávání a boj s kriminalitou. Tento návrh si tedy bude muset na svou realizaci ještě počkat, uzavírají New York Times.

Barbora Kroužková, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme