Zahraniční tisk o nové ústavě Iráku

I když iráčtí sunnité odmítají federalismus, většina obyvatel Iráku ho vítá. Palestina musí dokázat, že je civilizovaný stát. Na britských státních školách upadá zájem o studium cizích jazyků. Před osmdesáti pěti lety prosadily sufražetky volební právo žen. To jsou témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Irácká ústava - to je téma, které zajímá i deníky v zámoří. List Australian ve svém dnešním vydání píše, že text konstituce někteří napadali už před jeho zveřejněním. Hlavně ti, kdo byli i proti osvobození Iráku. Sunnitům se nelíbí federalismus. Kdyby totiž byla moc ve státě centralizovaná, bylo by daleko jednodušší ji napadnout. Sunnité by tak získali zpátky postavení, z kterého se už jednou těšili. Většina Iráčanů je ale přesně opačného názoru. Federalismus vítají. Bojí se návratu despotismu s mocí soustředěnou v Bagdádu.

Druhou vážnou připomínkou k ústavě je preference islámu. Někteří z členů výboru připravujícího dokument dokonce chtěli zemi přejmenovat na Islámskou republiku Irák. Podobný název užívá například Pákistán, Írán, Súdán nebo Mauretánie. Znamená to snad, že ústava není demokratická? Ne, to rozhodně ne, myslí si australský list. Důležité je, že Iráčané budou mít možnost ústavu v případě nesouhlasu odmítnout v říjnovém referendu, vysvětluje Australian.

Vysídlení židovských osadníků z Gazy proběhlo překvapivě hladce. Libuje si americký Washington Post. Vyskytlo se sice pár srdceryvných momentů, když vojáci vyváděli rodiny z jejich domů. Celá evakuace ale nakonec proběhla rychleji, než se čekalo a to bez ztrát na životech. Přispěla k tomu i palestinská samospráva, která dokázala zabránit dalším útokům militantních skupin.

Palestinské úřady teď před sebou mají další těžký úkol. Musejí dokázat, že Palestina je demokratický a civilizovaný stát. To znamená odzbrojit extremisty a dát jim šanci zúčastnit se demokratických voleb. Gaza se nesmí stát základnou pro teroristické útoky na Izrael. Na tom trvá i prezident Bush. Bez toho nebude možné vysídlení z palestinských území dokončit, souhlasí s prezidentem deník Washington Post.

Dnešní britské noviny přinášejí redakční komentáře ke včerejším výsledkům vysvědčení na britských školách. Ty podle listu Times přinesly řadu inspirujících příkladů individuálních úspěchů, ale v jednom důležitém ohledu znamenají depresivní neúspěch - a sice ve výuce moderních jazyků.

Počet žáků studujících němčinu a francouzštinu na anglických státních školách klesl v obou případech o 14 procent oproti loňskému roku, kdy byly jazyky povinné, píše autor redakčního článku v listě Times a pokračuje: V příštím roce by celkový počet studentů němčiny a francouzštiny mohl klesnout na polovinu stavu před pouhými dvěma roky. Je to přímý důsledek rozhodnutí ministrů, jímž byla zrušena povinná výuka nejméně jednoho cizího jazyka.

Ministři musí tento nepříznivý trend okamžitě zvrátit. Globalizace neznamená, že ti, kdo používají angličtinu jako mateřský jazyk, mohou samolibě předpokládat, že nepotřebují rozumět jiným jazykům. Jazyk je klíčem k chápání jiných kultur, a také k širšímu ocenění angličtiny samotné.

Tato sága obsahuje také jiný prvek. Soukromé školy budou nadále nutit své žáky ke studiu cizích jazyků. Labouristická vláda proto ve školství vytváří nové třídní rozdíly. Ministři by se měli stydět, uzavírá autor redakčního článku v listě Times.

Deník International Herald Tribune dnes připomíná výročí dosažení ženských práv. Je to právě osmdesát pět let, co sufražetky dosáhly schválení devatenáctého dodatku americké ústavy, tedy volebního práva žen. Vzpomeňme při té příležitosti na mladého zákonodárce Harryho Burna, který na radu své matky hlasoval pro. Musel se pak potýkat s nenávistí svých kolegů v Capitolu. Sufražetky ale neměly vyhráno. Od roku 1920 se stále někdo pokouší vyhodit ženská práva z okna.

A právě proto uděluje každoročně skupina komentátorek jednoho amerického listu svou soukromou cenu. Kdo ji dostane dnes? Začněme u "Ajatoláhovy ceny". Tu letos obdrží islámští klerikové v severní Indii. Ti, v rámci islámské fatvy, donutili znásilněnou ženu, aby se rozvedla s manželem a vzala si agresora. "Cena dvojího metru" zase poputuje do Saúdské Arábie. Tamní muži odmítají ženám půjčit klíče od svého ropného království. Ženy jsou podle nich neschopné a méněcenné. Píše deník International Herald Tribune.

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme