Zahraniční tisk o novém palestinském parlamentu

Hlavním tématem blízkovýchodních médií je dnešní oficiální ustanovení nového palestinského parlamentu. Vítěz lednových voleb, radikální hnutí Hamas, dnes oficiálně převezme vládu nad palestinskou samosprávou. Spojné státy by měly podpořit nové postoje palestinského radikálního hnutí Hamas, tedy nabídku dlouhodobého příměří. Píše se to v dnešním vydání celoarabského vlivného listu Al-Quds Al-Arabí. Mezinárodní tlak na zavření věznice na Guantánamu roste, informuje severoamerický deník Christian Science Monitor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Hlavním tématem blízkovýchodních médií je dnešní oficiální ustanovení nového palestinského parlamentu. Vítěz lednových voleb, radikální hnutí Hamas, dnes oficiálně převezme vládu nad palestinskou samosprávou. Izrael na to odpoví řadou protipalestinských opatření, informuje ve svém dnešním vydání palestinský list Palestine Chronicle.

Izrael chce omezit nebo zakázat pohyb lidí z palestinských území do židovského státu, zmrazit peníze, které jdou palestinské samosprávě přes Izrael, a omezit nebo zakázat přepravu vyváženého palestinského zboží přes izraelské území. Toky peněz směřujících do Palestiny chtějí zastavit i Američané. Washington už požádal palestinskou samosprávu o vrácení padesáti milionů dolarů. Nechce, aby peníze používala vláda vedená Hamasem, konstatuje list The Palestine Chronicle.

Vztahům Palestiny a Izraele se věnuje také izraelský list Haarec. Podle deníku bude pro budoucnost Palestiny nejdůležitější hranice mezi Gazou a Izraelem. Tam se rozhodne, jestli bude palestinská ekonomika růst a nebo dojde k jejímu úpadku. Je sice pravda, že většina obchodů se tady provozuje už mnoho let. Ovšem signály z izraelské ale i americké vlády naznačují, že brzy nastanou pro ekonomiku Palestiny velice špatné časy, soudí izraelský list Haarec.

Spojné státy by měly podpořit nové postoje palestinského radikálního hnutí Hamas, tedy nabídku dlouhodobého příměří. Píše se to v dnešním vydání celoarabského vlivného listu Al-Quds Al-Arabí. Vyjadřuje to názor významné části arabské veřejnosti a arabských politiků.

Jestli se potvrdí, že americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová požádala Saúdskou Arábii a arabské země Perského zálivu, aby neposkytovaly pomoc autonomní vládě vedené Hamasem, šlo by o nebezpečný vývoj. Píše vlivný celoarabský deník, jehož název z ní v překladu Arabský Jeruzalém.

Bude se jim odmítat těžko, protože v Iráku jsou desetitisíce amerických vojáků. USA vyhnaly z Kuvajtu iráckého agresora a svrhly jeho vůdce, který byl pro země Zálivu největší hrozbou. Jenže Hamas projevil velkou pružnost. Zastavil všechny útoky a nabídl dlouhodobé příměří. Tuto pružnost by měly USA povzbudit. Píše list Al-Quds Al-Arabí.

Už se trochu zapomíná na to, že to trvalo téměř tři desítky let, než se dosavadní vládnoucí hnutí Fatah změnilo na promírovou sílu a než Západ tento vývoj podpořil. Hodně v tomto směru dokázaly arabské země a jejich úsilí. Fatah uznal Izrael, dostal směšnou moc, zkorumpoval se a nakonec prohrál volby. Hamas se bojí, aby se mu nestalo to samé, kdyby se na úplnou cestu míru vydal bez protihodnoty. Uzavírá dnešní vydání celoarabského deníku Al-Quds Al-Arabí.

Mezinárodní tlak na zavření věznice na Guantánamu roste, informuje severoamerický deník Christian Science Monitor. Překvapivě nejsilněji se kritické hlasy ozývají z Británie, která je nejsilnějším spojencem Američanů ve válce proti teroru. Podle vysokých představitelů dvou nejsilnějších politických stran v Británii a také britského Nejvyššího soudu jsou tvrzení o týrání vězňů velmi alarmující. Američané by prý měli věznici zavřít "v co nejkratší době", uvádí Christian Science Monitor.

Americká vláda se snaží dokument OSN o týrání vězňů na Guantánamu zpochybnit, tvrdí další severoamerický list Washington Post. Hlavní argument, o který se americká administrativa opírá, je skutečnost, že autoři zprávy ve vězení vůbec nebyli. Obrana je ovšem poněkud chabá. Vzhledem ke zveřejněným záběrům a fotografiím mučených vězňů nemůže americká vláda jednoduše popřít, že v jejích věznicích k týrání nikdy nedošlo, konstatuje Washington Post.

Jaromír Janev, Zuzana Boleslavová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme