Zahraniční tisk o obavách z BSE a z pracovních sil

Zahraniční tisk se dnes zabývá Schröderovým prohlášením o obavách z přílivu levných pracovních sil ze zemí, které přistoupi do Evropské unie, postupem takzvané nemoci šílených krav, jednostranným příměřím v Kašmíru a embargem, které hrozí vyhladovět Afghánistán, pokud se nevzdá podpory teroristů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský tisk komentuje návrh spolkového kancléře Schrödera stanovit sedmileté období pro vstup východních členských zemí na pracovní trh Evropské unie. Švédský Sydsvenska Dagbladet poznamenává k německým obavám před očekávaným přílivem levné pracovní síly z Polska a z České republiky:

Pro Švédsko je rozšíření EU směrem na východ hlavním úkolem během jeho nadcházejícího předsednictví v Unii. Premiér Persson doufá, že na jaře příštího roku dojde k průlomu u zemí, které jsou na vstup nejdůkladněji připraveny. To nejlepší, co v této věci může Švédsko udělat, je pokusit se Schröderovu bezzásadovému návrhu předejít. Situace na německém trhu práce nesmí rozhodovat o tempu rozšiřování Evropské unie. Nesmí ani omezovat v tomto směru práva nových členů Unie. Evropa je pevnost. Německo by si v ní chtělo vybudovat svůj bunkr. To nelze. Uzavírá švédský list.

Stálicí evropského tisku je v posledních měsících aféra kolem nemoci šílených krav. K obavám Rakouska z hovězího masa z Německa infikovaného chorobou BSE poznamenává rakouský list Kronenzeitung:

Je otázkou, zda zůstane Rakousko nadále „ostrovem blaženosti". Pokud by se v zemi začaly provádět celoplošné testy na BSE, asi bychom se dožili nepříjemných překvapení. Obavy se projevují především v příhraničních oblastech s Německem. A to hlavně ve spolkové zemi Vor-arlbersko. Tam je dovoz živého skotu a hovězího masa značný. V současné době je prodej hovězího v tamních řeznictvích prakticky ochromen. Jinak Rakousko produkuje podstatně víc hovězího, než dokáží Rakušané sníst. Statistiky hovoří o 140 procentech.

Přesto - dodává deník - bylo za poslední rok dovezeno ze sousedního Německa 22.350 kusů skotu v celkové hodnotě asi 270 milionů šilinků. Mezitím Rakušané pozměnili své stravovací plány pro letošní vánoce. „Teď má sezónu kapr!" volají radostně dolnorakouští chovatelé ryb. V této souvislosti už se také pozměnilo staré římské motto „carpe diem" - „užívej dne" na přenesené vánoční „karpfe diem". To znamená - „každý den kapra". Končí rakouský Kronenzeitung.

Britský deník Independent dnes obrací svou pozornost na pákistánsko-kašmírskou hranici a okolí. Za poslední tři týdny tam bylo nahlášeno téměř 150 nejrůznějších incidentů. A to i přesto, že indická vláda vyhlásila na dobu trvání ramadánu zastavení bojů. Přes 60 lidí bylo za tuto dobu zabito, přes 180 lidí zraněno. Většina militantních skupin toto dočasné příměří odmítla. Naproti tomu indický premiér Atal Vajpayee předložil parlamentu návrh na další prodloužení příměří. A to alespoň o měsíc. Příměří má však smysl pouze tehdy, povede-li k řešení kašmírského sporu. Píše dnešní Independent.

Do sousední oblasti - Afghánistánu - směřuje ve svém komentáři dnešní německý Berliner Morgenpost. Ten se zabývá sankcemi OSN, které v Afghánistánu vyostřují hrozbu hladomoru. V zemi, která vážně trpí nedostatkem potravin a pitné vody, kde rodiče posílají své syny do zahraničí, aby vydělané peníze mohli posílat svým rodinám do Afghánistánu, a kde vládne bezútěšná situace, zasáhla OSN sankcemi namířenými proti Talibánu do životů všech obyvatel země. Situace se postupně stala natolik vážnou, že zde OSN byla nucena zřídit tábory pro několik tisíc hladovějících lidí.

Na základě společné rezoluce Spojených států a Ruska mají kábulští mocnáři 30 dní na to, aby uzavřeli teroristická vzdělávací centra a vydali teroristu Osama Bin Ladena, který je spojován s útoky na americké ambasády v Keni a Tanzánii před dvěma lety. Pokud se tak nestane, přibyde vedle embarga na dovoz zbraní a vedle zákazu cestovat pro představitele Talibánu, také omezení afghánského leteckého provozu. Generální tajemník OSN, Kofi Annan, se v této souvislosti důrazně vyslovil proti zpřísnění sankcí. Ty by totiž pro zubožené Afghánce zřejmě znamenaly katastrofu. Dodává dnešní Berliner Morgenpost.

Radka Průšová, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme