Zahraniční tisk o ocelářské obchodní válce

Rozhodnutí amerického prezidenta George Bushe uvalit dovozní cla na ocelářské výrobky vyvolává značný ohlas ve světě. Pařížský Le Figaro napsal, že prezident Bush nebere žádné ohledy na spojence - v případě cel na dovoz oceli, při odmítání Kjótského protokolu o ochraně globálního klimatu ani při své válce proti takzvané "ose zla". Jenže koho Evropa zavolá, až zítra udeří teroristé v Paříži, v Londýně nebo ve Frankfurtu?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Washington sice porušuje pravidla - kdo však tato pravidla určuje a kdo dbá na jejich dodržování?, táže se závěrem Le Figaro.

Le Monde dodává, že George Bush ztrácí kredit jako propagátor světového volného obchodu porušením svých - možno říct - "ocelových" zásad, čímž škodí světu i zájmům USA.

Londýnské deníky The Times a The Independent se domnívají, že by Evropská unie neměla Spojeným státům oplácet stejnou mincí a neměla by vést obchodní válku s Amerikou. Škody, které George Bush svým sobeckým a arogantním rozhodnutím napáchal, budou už beztak dost velké. Pokud by si Unie vzala na mušku americké výrobce oceli, mohl by to být i Bushův konec. Obchodní válce je třeba zabránit, soudí citované britské listy.

Ruské deníky Nězavisimaja Gazeta a Izvěstija konstatují, že důsledky amerického celního opatření mohou být pro ruskou metalurgii smrtelné: Rusko ztroskotalo v geopolitice, jeho hospodářská situace se zhoršuje, naděje na východisko z krize je víceméně vágní a šance na vítězství v případné obchodní válce prakticky nulové. Stejně katastrofální by byly podle "Izvěstijí" následky války "kuřat s ocelí": podíl amerického drůbežího masa na ruském trhu je příliš vysoký a dovozní omezení by se i tady určitě projevila citelně negativně.

Dánský Jyllands-Posten si všímá úmrtí tří dánských a dvou německých vojáků při explozi v afghánském Kábulu: Po mnoha válkách zůstává velké množství nevybuchlé munice, která ještě celá léta i desetiletí poté zabije a zmrzačí civilisty. Tentokrát šlo o profesionální vojáky s plným vědomím výzev a rizik s jejich nasazením spojených. Proto v souvislosti s tímto neštěstím nemohou vzniknout z dánské strany pochybnosti o angažovanosti v mezinárodních konfliktech a ochoty Dánska plnit dané mezinárodní povinnosti, uvádí deník Jyllands-Posten.

Jediný den před prezidentskými volbami v Zimbabwe, považovanými za druhé rozhodující v historii této země, narůstají výpady obou hlavních kandidátů a jejich příznivců, a to zejména v tisku. Dnešní provládní The Herald se tak například co nejvíce snaží zdiskreditovat opozičního vůdce Tsvangiraje. Cituje z něj náš zvláštní zpravodaj v Zimbabwe Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Volby v Zimbabwe

Podle bělehradského listu Nacional, který se odvolává na zdroje blízké Radovanu Karadžičovi, uprchl tento hledaný vůdce bosenských Srbů přes Černou Horu do Srbska. Údajně ani jeho rodina neví, kde se Karadžič v dané chvíli skrývá. Je však údajně v bezpečí a pod ochranou svých "oddaných osobních strážců", píše citovaný list.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme