Zahraniční tisk o odškodnění nuceně nasazených
Komentátoři zahraničních deníků soudí, že cesta k odškodnění je volná. Všímají si také proměny Vladimíra Mečiara ve vztahu k EU a NATO a věnují se i temelínské jaderné elektrárně.
K otázce odškodnění nuceně nasazených dnes německý Süddeutsche Zeitung poznamenal: Cesta k odškodnění je volná. Po určení právní jistoty německým Spolkovým sněmem rozdělí nadace pro odškodnění pět miliard marek plus sto miliónů marek úroků.
Komentátor deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung ke stejnému tématu dodal: Je dobré a správné, že nadace podnikla tyto kroky a nečekala na rozhovory s kancléřem Schröderem. Všechno ostatní by bylo politicky těžko průchodné.
Více než 6 300 podniků shromážděných v nadaci dobrovolně slíbilo zaplatit pět miliard marek. A to z pocitu odpovědnosti i kvůli svým obchodním zájmům. To, že tvrdošíjně trvají na dostatečné právní jistotě, je víc než správné a výhodné, dodává německý list.
Vídeňský Der Standard dnes píše o proměně bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. Předseda HZDS na setkání se slovenským ministrem zahraničí Eduardem Kukanem podle listu připustil možnost, že by jeho strana podpořila úsilí země o integraci do Evropské unie a NATO.
"Pro Slovensko není jiná alternativa než rychlý vstup do euroatlantických struktur," prohlásil Mečiar. Přitom právě jemu je vytýkáno, že svou politikou "vlastní slovenské cesty" proces integrace kdysi zpomalil.
Nyní pracuje Mečiar na úpravě své image a nebude mu jistě činit potíže zopakovat, že pouze HZDS jako nejsilnější strana může garantovat vstup Slovenska do Evropské unie a NATO, dodává dnešní Der Standard.
Rakouský deník Der Standard dále informuje o Temelínu. Němečtí experti ze Společnosti pro bezpečnost zařízení a reaktorů (nebo-li GRS) se údajně domnívají, že některé bezpečnostní nedostatky na potrubích a ventilech jaderné elektrárny Temelín nebyly dosud náležitě vyřešeny.
Na otázku, zda celkem 17 poruch Temelína během zkušebního provozu potvrzuje oprávněnost obav z této jihočeské elektrárny, však odborníci z GRS nechtěli odpovědět. Podle některých názorů však zpráva GRS nedopadla pro Temelín tak špatně, jak vyplývá z postojů jeho odpůrců.
Potíž je údajně pouze v tom, že Temelín sice v podstatě odpovídá světovému standardu, ale že německé normy jsou v mnoha směrech náročnější než světový průměr, informuje vídeňský Der Standard.
Rakouská Die Presse v úvodníku napsala, že pondělní reakce odpůrců Temelína ukázaly, že mezi technikou a emocemi neexistuje dorozumění. Obsah temelínské zprávy demonstranti podrobně neznali, ale zato ji paušálně odmítli.
Jak by také mohlo dojít ke sblížení dvou stanovisek - mezi českým přesvědčením, že Temelín je z ekonomických a finančních důvodů nutno uvést do provozu, a nekompromisním požadavkem odpůrců, že se to nikdy nesmí stát?
Teď - pokračuje list - už jde jen o to zachovat si tvář na obou stranách. V takovém případě jsou nějaké rozumné diskuse velice obtížné. Náhoda však je (ještě) na straně rozumných:
Nucená přestávka ve zkušebním provozu vinou problémů s turbínami v temelínské jaderné elektrárně umožňuje dále jednat o její maximální bezpečnosti, soudí závěrem rakouský list.
Švédský deník Dagens Nyheter poznamenává k úloze USA v blízkovýchodním konfliktu: Washington se zvolna probouzí. Prezident George Bush byl zřejmě donucen dospět ke stejnému názoru jako jeho předchůdci, totiž že Spojené státy nemohou zbytek světa zanedbávat.
Zahraničně-politická rétorika je jedna věc, skutečnost však je věc jiná. Evropská unie musí přirozeně převzít větší odpovědnost za dění na Blízkém východě, ale jen Washington může něco změnit, zdůrazňuje stockholmský list.